Günah Defteri Ne Zaman Kapanır? – Kur’ân Nur’dur, Mezarlık Kitabı Yapmayalım

5
795

Mümin bir insan 80 yaşına gelirse, onun bütün günahları silinir, sevapları baki kalır. 90 yaşına da gelirse, onun işlemiş olduğu ve işleyecek olduğu bütün günahlar silinir, sevabı baki kalır ve ailesine şefaat hakkı verilir. 50 yaşına gelenin, ameli kolaylaştırılır. 60 yaşına gelene de Allâhu Teâlâ memnun olacağı bir amel verir. Allâhu Teâlâ memnun oldu mu, o teslim de olmuştur, salihtir, saymayla bitmeyecek kadar nimetler olur.

70’inde gök ehli melekler onu sever. Zaten Allâhu Teâlâ bir kulu sevince Hz. Cebrail’i çağırır ve der ki; “Ya Cibril, Ben felan kulumu seviyorum, sende onu sev.” Hz. Cibril Aleyhisselam’da, gök ehli meleklerin peygamberi olduğu için meleklere seslenir; “Ey melekler topluluğu, Allâhu Teâlâ felan kulu seviyor, bende seviyorum, siz de sevin.” der. Bütün melekler onu sever. O sevgi, rahmet olarak yeryüzüne iner. O adamın arkasından atanda, tutanda, sövende, sayanda onu görsün, ona itibar eder. “Ooo, buyur hoşgeldin, beş gittin…”

Ve işte, Allâhu Teâlâ o kulunu da sevdi mi, iptila veriyor; biri fakirlik, biri hastalık. Mümini hastalık temizliyor. Hastalıkta bizim için, yokluk da bizim için, varlık da bizim için, darlık da bizim için, varlık da bizim için, hepsi kullar için. Yani, bunların hepsine muhatap olacağımızı bileceğiz. O iş başımıza gelince de, “Çuvalladık!” demeyeceğiz. Çuvallamak kötü bir şey değil yani.

Esas çuvallamak ne biliyor musun? Melek; “Rabbin kim?” dediğinde dil kemik olupta “kem küm” edersen işte çuvallamak o, esas çuvallamak.

“Peygamberin kim?” dendiğinde salavat getiremezsen, işte çuvallamak o. Dünyadaki çuvallamanın hiçbir önemi yok.

Herkes der ki; “Hayırlı ömür iste, uzun ömür iste.” Ama neden desen, cevap veremez. İşte neden, nedenini bileceksin.

Allâhu Teâlâ ne diyor:

“Hiç bilenle, bilmeyen bir olur mu?” “İlmi bileceksin.”

Diyor ki salatu selam Efendimiz, “İlim erbabı, bizim varislerimizdir.”

Allah’ın ilk emri; “Oku. Rabb’inin adıyla oku” diyor. Neyi oku? İlim oku, irfan oku. Kur’ân baştan sona Nur’dur. Kur’ân ilimdir baştan sona. Ama bu millet Kur’ân’ı rafta bıraktı, mezarlık kitabı yaptı. Yatağın başına asar, bir bak üzerinde bir parmak toz vardır, aylarca açılmamıştır.

Kur’ân’ın şikayetini de Allâhu Teâlâ dikkate alır, davasını da dikkate alır. Kur’ân’ın ruhaniyeti vardır. Kur’ân okunmak içindir, Kur’ân’ı asacaksın oraya, yıllarca el sürmeyeceksin, böyle şey olmaz.

Bir kere Kur’ân’ı hatmetmek, 60 bin melaikenin sana ölünceye hayır dua, zikir ve tövbede bulunmasıdır. Ya çok mu zor kardeşim, her gün iki sayfa, üç sayfa mealini okusa, hadi Arapça bilmiyor diyelim, bu Kur’ân okumaktır. Vahiy hali gibi değildir ama yine Kur’ân okumaktır. Kur’ân’ın sadece harflerine göz gezdirmek dahi, dağ gibi sevap getiriyor sana. Kur’ân; çünkü Nur’dur, Allah’ın kelamıdır, Allah’ın sözüdür. Her gün, üç sayfa, dört sayfa okusa ki, beş dakikasını alır. Yine yılda bir hatim yaparsın. 60 bin melaikeyi kendine dua eder hale getirirsin. Ama yapmıyoruz, yapmamız lazım.

Her şeye zaman buluyoruz, içmeye, yatmaya, film seyretmeye, karımızla oynaşmaya, traş olmaya, yıkanmaya, gezmeye, tozmaya, çalışmaya, hepsine zaman buluyoruz. Allah kelamını açmaya zaman bulamıyoruz, böyle saçmalık olur mu ya, bu nasıl bir mantıktır ki?

Elhamdülillahi Rabbil’ âlemin. “Şükrederek yemek, sabrederek nafile oruç tutmak gibidir” diyor salatu selam Efendimiz. Yani nimete çok şükredin, o zaman nafile oruç gibi olur.

Allâhu Teâlâ’ya çok şükretmek lazım. Çünkü; O’nun üzerimizde o kadar çok hakkı var ki, o kadar çok nimeti var ki!… Ama biz şaşı olmuşuz, görmüyoruz.

 

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#günahdefteri #KuranıKerim #ilim #irfan #Kuran #hatim #Nur

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız