Vahiy Kesildi mi? Hz. Musa’nın Şeytandan Aldığı Ders Neydi?

0
1777

Birçok kişi diyor ki; “Peygamberimizin gelişi gidişi ile vahiy bitmiştir.” Bu, asla doğru bir laf değildir. Kesinlikle Nebi’lik bitmiştir, Hatemül Enbiya’dır. Peygamberlerin mühürüdür salatu selam Efendimiz. Asla başka bir kitap gelmez. Kur’ân son kitaptır. Ama Allah dostlarına vahyeder, birçok olayı vahyeder. Yoksa birçok evliya nerden biliyor, Allah bildirmezse.

Peygamber (s.a.v.) ne diyor; “Allâhu Teâlâ bana neyi bildirirse ben onu bilirim.” Evliya dediğimiz Allah dostlarına, Allah vahyeder. Yani ilham gözüne vahyeder.

Şimdi size soruyorum? Dünyada 7 milyar insan var. Şeytanın 7 milyar insandan vahy etmediği tek kişi var mı? E şeytan vahiy ediyor 7 milyar insana da, Allah dostlarına vahiy etmiyor mu? Bunu da yazın aklınızın bir köşesine.

Büyüklenmeyin asla. Tevazu içinde olun. Musa Aleyhisselam bir gün kendisinde çok ilim irfan gördü. “Acaba benim gibi bir alim var mı?” deyince Allah vahyetti; “Git şeytandan son dersini al.”

Bak bundan ibret alın. Kendisini beğendi. Bir Ulü’l AzmPeygambere, son dersini iblis veriyor. Musa gidiyor, iblisi görüyor.

İblis; “Selamünaleyküm!” diyor ona. “Aleykümselam!” dedirtecek. Der mi Ulü’l Azm peygamber? “Selam Allah’a aittir. Ya lain (lanetli)” diyor. İblis diyor ki ona, bak ibret alınacak bir söz; Musa son dersini alıyor, hani kendini beğendi ya. İblis ona şunu diyor; “Ben, ben, ben deme benim gibi olursun!”  Bak, çok güzel bir ders.

Gerçek müminlerin hali tevazudur mümine karşı ama kafire karşı değil. Çünkü Allâhu Teâlâ birçok ayette diyor ki, “Ancak müminler kardeştir.” Senin annenin doğurduğu Allah’ın ipine sarılmamışsa, o senin hiçbir şeyin değil.”

İbrahim Aleyhisselam’a ne dedi Cenab-ı Hak?

Babası Azer, put yapıcısıydı. Babası için “Bir dua edeyim” dedi. “Ya İbrahim, o senin hiçbir şeyin değil. O bir kafir. Ancak müminler kardeştir.” Öyleyse ne yapacağız? Birbirimize merhamet edeceğiz. Birbirimizi seveceğiz, benliğe girmeyeceğiz, benlik puttur, benlikten uzaklaşmak lazım. Mevlana’nın bu yönde çok tembihi var.

 

———————————————————————————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#vahiy #vahy #benlik #ego #kibir #bencillik #mümin #Hz.Musa

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız