Sofilere Özel Geçmiş Kaza Namazları Ödeme – Kul Hakkından Önemli Olan

0
1404

Sofilere Özel Geçmiş Kaza Namazları Ödeme

Bir insan kaç yaşında olursa olsun samimiyetle Allâhu Teâlâ’ya döndüğü an, müminlik ile şereflendiği an namazına, orucuna Allah’ın emirlerine sımsıkı yapışır. Uzun boylu namaz eksiği var ise bak bunların reçeteleri var, sufiler için çok daha kolay reçeteleri var.

1. YOL:  Duha Namazı: Güneş doğduktan 45 dakika sonra kılınan bir namazdır. 12 rekat Duha Namazı sadece niyetini şunu yapacaksın; “Yarabbi, geçmiş kaza namazlarıma kefareten Duha Namazı kılmaya, Allahu ekber”.

12 rekat. 2 rekatta da bir selam verebilirsin, 4 rekatta da, 2 rekatta olanı makbuldür nafilelerde. Böyle kılınan 12 rekat namaz, 15 senelik geçmiş kaza namazına kefaret oluyor. Bak, 3 sabah yaparsan yani; illa arka arkaya da şart değil, ne zaman vaktin varsa, 45 senelik geçmiş kaza namazını kapatıyorsun. Allah kolaylığı murat ediyor, bak zor bir işte değil. Namazı kapattın. Diyor ki hadis-i şerifte; “Allâhu Teâlâ ilkin kulunu namaz ile imtihan eder. Namaz tamamsa diğerlerinden kolay geçirir” diyor. Namaz dinin direği en öncelikli şey bu.  1. yolu sadece sofiler yapabilir. 1. yol  1 defaya mahsus yapılır.

2. YOL: Evvabin Namazı: Veya akşam namazlarından sonra, 2 rekat Evvabin Namazı. Bu devamlı kılınacak, Evvabin namazı. Bunda her rekatta Fatiha’dan sonra, bir Ayetel Kürsi, üç tane İhlas okunacak bu geçmiş bütün kaza namazlarına kefaret oluyor. Reçeteler var (‘. yol seçilirse ömür boyu Evvabin namazını anlatıldığı şekilde kılmak gerekir. Sofi kaza namazlarına kefaret için 2. yolu seçerse ömür boyu devam etmesi gerekir. Bu yolu sofi olman müminler yapabilir.

Kul hakkı olmaması onu selamete götürmez asla. Kul hakkı, yetmiş ikide birdir. Yani; bir dini ortaya koyduğun zaman, yetmiş iki parçaya böl, “kul hakkı” sadece onlardan biridir. Şimdi, Allâhu Teâlâ “Namaz kıl” demiş, kılmamış. Ne yapmış? Allah’a savaş ilan etmiş. Nefsi “Kılma!” demiş, şeytan “Kılma!” demiş, Allah “Kıl!” demiş nefsini ve şeytanı dinlemiş. “Oruç tut” demiş, tutmamış, şeytan; “Tutma!” demiş çünkü. Zekat vermemiş. Şeytan, “Verme!” demiş çünkü, “Hacca gitme!” demiş şeytan, gitmemiş. 

Bak salatu selam Efendimiz, -üstüne basarak söylüyorum, “Kim ki nishab miktarına ulaşırda, hacca gitmezse, diler Yahudi, diler Nasrani olarak ölsün, asla mümin olarak ölemez” diyor.

Kul Hakkından Önemli Olan

Allah’ın hiçbir emrini dinlenmemiş bu adam yaşarken kime kul olmuş? Şeytana, tağuta kul olmuş, onun için kurtuluş diye bir şey söz konusu bile olmaz. İster kul hakkı olsun ister olmasın! Kul hakkı çok önemli değil yani. Önemli de bizim anladığımız anlamda önemli değil. Allah bir güzel arabuluculuk yapıyor müminler arasında, kul hakkında.

Kul hakkı, kul hakkı, kul hakkı, kul hakkı, kul hakkı…

Evet kul hakkı ehemmiyetsiz bir olay değil ama ondan çok daha ehemmiyetli şeyler var, biz onları ıska geçiyoruz, takılıyoruz kul hakkına. Ona da takılacağız ama ondan önce takılmamız gereken şeyler var. Yani; kul hakkı olmaması kişinin kurtuluşuna vesile değil. Kişi Allâhu Teâlâ’nın “Yap” dediklerinin hiçbirini yapmamış, kime kul olmuş? Allah’a değil tağuta, şeytana kul olmuş. Amel defteri bomboş, hiç hayır yok!…

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#Allahınemirleri #nafilenamaz #namaz #ibadet #duhanamazı #duha #evvabin#evabin #evvabinnamazı #nafileibadet #gecmisnamazları #geçmişnamazborcu #kulhakkı #iman #geçmişnamazlarıkazaetme #kazanamazı #sufi

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız