“Bana Kur’ân Yeter” Demek! – Salih Rüya Nasıl Görülür?

0
573

“Bana Kur’ân Yeter” Demek!

Bugün kelamcıların çoğaldığı dönemdir. Bakın salatu selam Efendimizin bir hadisini davet edelim ortaya, çok şaşırtıcı bir hadis. Yani; kavraman bir anda çok zor bir hadis. Diyor ki; “Bir insan koltuğuna otururda, ‘Bana Kur’ân yeter’ derse, o Kıyamet alametidir.” Adam Kur’ân’ı güzelce öğrendi, okudu, kasıldı koltuğuna; “Bana Kur’ân yeter” demesi Kıyamet alametidir. Ve bugün, bu Kıyamet alameti çok bol miktarda var.

“Sünnet-i seniyye” Peygamberimizin koyduğu kurallar, bunlara uymak farzdır, bunlara uymamak haramdır. Allâhu Teâlâ birçok hitabında ne diyor? “Habib’ime tabi olun ki, bana tabi olmuş olursunuz.” Sen ne yapıyorsun? Bu hükmü ortadan kaldırıyorsun, Vahabiler gibi. İşte bunun da farkında olmak lazım. Vahabiler gibi bunu terk etmiş oluyorsun ve hariciyeciden oluyorsun. Yani İslam’ın dışına bir güzel çıkmış oluyorsun. Sen “Okudum, işte ben şöyle öğrendim, ben şöyle şunu yaptım, bunu ettim…” at, tut bir anlamı yok.

Bak, “’Bana Kur’ân yeter’ demesi Kıyamet alametidir.”

Muaviye (r.a.) diyor ki; “Kölenin ve cahilin eline Kur’ân verme. Onu kafir edersin.” İkinci bir hitap, şimdi bir insanda, gönül kemâlat kazanmamışsa, Nefsi Emmare’nin 30 bin hicap perdesini yırtıp atmamışsa, bundan sonra da gönlüne, hikmet bulaşmamışsa, Kur’ân’ı anlıyor mu zannediyorsunuz?

Salih Rüya Nasıl Görülür?

Anladığın bir şey var ama esas mesajını anlıyor mu? Anlamıyor. Anlamadığı şeyi “Anladım” zannederek “Bana bu yeter” diyor. Peygamberimizin kastettiği şey bu.

Şimdi Allah razı olsun. Bir ayeti çağırmaya çalışalım, anlamaya çalışalım veya bir hadisi. Hadisler, hadis-i şerifler Kur’ân’ın şerhidir, daha güzel bizim anlayabileceğimiz hale gelmiş halidir.

Daha evvel de bahsettik, böyle bir mübarek gecede bahsetmenin ecri büyük olur. Salatu selam Efendimiz diyor ki bir hadis-i şeriflerinde; “Salih rüya nübüvvetin kırk altıda biridir.” Şimdi götür bu hadisi şerh ettir, kime? Bu neye benzer biliyor musun? Şems’in, Mevlâna’ya sorduğu soruya benzer. İstediğin müftüye git, istediği zahir alime git. Aynı Şems’in, Mevlâna ile arasında geçen olaya benzer. Daha buna benzer birçok örnek var.

“Salih rüya nübüvvetin kırk altıda biridir.” Hadis-i şerif.

Bir insan, evvela salih rüyanın nasıl görülebileceğini bilmesi lazım. “Salih rüya nübüvvetin kırk altıda biridir” diyor.

Salih rüya nasıl görülür? Evvela gördüğümüz rüyalar salih rüya mı? Çünkü; insan bir salih rüya görür, bu tamamen Yaradan’dan bir mesajdır. Bir de Allah kendi dostlarına, tamamen ayıkken gönlüne mesaj yollar. Nasıl telefona mesaj geliyorsa, bir güzel “tık tık tık” bu gelir. “Dostum” dediği velilere, bu şekilde, bizim gibi günahkarlara ne yapar? Eğer salih rüyaya ulaşabilmişsek, mutluyuz.

Peki, salih rüya nasıl görülür? Bir kere bir insanın salih rüya görebilmesi için, Nefsi Emmare’nin; toprak, ateş, su ve hava; bu dört unsurdan kesin kurtulmuş olması lazım. Yeterli mi? Hayır. Levvame’den, Mülhime’den, hakiki yani katkısız, hilafsız, yalansız, Mutmain Makamı’na gelmesi lazım. Salih rüya görebilir, yoksa kesinlikle rüya salih değildir.

“Kulla, Allâhu Teâlâ arasında” diyor salatu selam Efendimiz “70 bin perde var. 30 bini zulmanidir, hicaptır bunlar. 40 bini nuranidir.”

Ancak zülmani olan 30.000 perde Mutmainne Makamı’na katkısız, hilesiz, hurdasız gelen kişilerden kaldırılır. Birinci şart bu.

İkinci şart; kişi mutlaka yatağına abdesti girmesi gerekir ve dünya kelamı konuşmadan 21 Besmele ile bir dizi yapman gerekli şeyler var. Ve ondan sonra da dünya kelamı konuşmadan, dünyayı düşünmeden Allâhu Teâlâ’nın zikriyle uyuyanların gördüğü rüya; salih rüyadır.

Burada salatu selam Efendimiz diyor ki bize -anlayana ama, ehline diyor- “Heyy, beni anlayan ümmetim, ne kadar azınlıktaysanızda beni anlayanlara bu mesajım. Bana Peygamberlik başlarken vahiy 6 ay salih rüya halinde geldi” diyor. Bu verilen mesaj. Kırk altı tane altı ay. 2’ye böl, Peygamberlik mühleti çıkıyor. 23 yıllık Peygamberlik müddeti. 1 yılda kaç 6 ay var? 2 tane. 23 yılda kaç tane 6 ay var? 46 tane! “Salih rüya nübüvvetin yani Peygamberliğin kırk altıda biridir” diyor. Peygamber kimdi? Oydu. Kendisini koyuyor ortaya. Kendisinin Peygamberliği başlarken, vahiyin 6 ay rüya halinde geldiğini ifade ediyor.

Şimdi Allah razı olsun konumuz neydi?

Adam oturur, “Kur’ân bana yeter demesi Kıyamet alametidir.” İyi de sen bu şekilde bütün detayı anlamıyorsan, sus o zaman. “Bana yeter!” deme. “Yeter!” dediğin an, iki kanatlı kuşun, bir kanadını kesmiş oluyorsun. Bu kuşun uçabilmesi mümkün değildir. Öyleyse şimdi bir insan Peygamberimizin koltuğuna oturup da veya divana oturup da; “Bana Kur’ân yeter” demiş değil. Ahlakı Kur’ân’dır, yaşamı Kur’ân’dır ama yeter demedi. Mesela Kur’ân nedir? Bütün ayetleri ile Cenab-ı Hakk’ın sözüdür. Peki Kur’ân bize yetiyor mu? Bize de yetmiyor. Niçin yetmiyor, Kur’ân’ı okuduğumuz gibi zikir de yapıyoruz.

Şimdi “Ben’i zikredin” emri var ama zikir yok Kur’ân’da. Kur’ân’ın kendisi de zikirdir ayrı konu. Ama kastettiğimiz zikir değil. Bak burada da anlama zorluğu çekersiniz belki. Kur’ân’da, “Hû Hû ya Hû, Hay Hay ya Hay, Kayyum Kayyum ya Kayyum” yazılı değil. Biz Kur’ân’dan ne yapıyoruz?

Nafile ile diyor ki, Cenab-ı Hak bir kutsi hadiste; “Kul nafile ile Bana yaklaşır. Ben’im gözüme girer, Bana yakın olur ve o gün nafile ile Bana yakın olan insanların, kaç kişi ise onlar ne kadar ise, bunların sevdiklerini dahi Ben severim. Bunların sevmediklerini, Ben sevmem. Onlara biri zulmederse, Ben kinlenirim.” Düşünebiliyor musun? Yani yıllardır hangi safta olduğumuzu bilelim, dava adamı olalım dememde haykırmamdaki olan esas, yani amaç buydu.

Kim ki nafilelerle Allâhu Teâlâ’ya yaklaşır, yaklaşır “Onlar Bana” diyor yaklaşır, “Onlar Ben’im dostum olur, kim ki onlara zulüm ederse, Ben onlara şiddetle kinlenirim, bunların sevdiklerini severim, bunların sevmediklerini sevmem”. Şimdi bakın, Allâhu Teâlâ’nın güzelliğine. Allah bunu yapıyor da, biz niçin Allah’ın sevdiğini sevip, sevmediğinden uzak durmuyoruz? Esas bize düşmez mi yani bu hal? Bize düşerken bir çoğumuz  farkında bile değiliz.

 

——————————————————-

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#rüya #ruya #salihruya #salihrüya #nefs #nefsimutmain #zikir #nübüvvet

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız