Toptan Elim Azab Çökmüş – Allâhu Teâlâ Dünyada Nasıl Tecelli Eder? – Herkes Zekât Verse

2
429

“Mükellef olan bir tanesi Ben’im yolumu terk etsin, hepsine toptan azab ederim” diyor.

Türkiye’nin tepesine toptan elim azab çökmüş, çökmüş yani. Halimiz bu. İnsanlar dejenere olmuş, insanlar tefessüh etmiş, insan ahlakı bırakıp gitmiş, insan iki tane Allah edinmiş, Allah’ı bırakmış; biri seks, biri para. Onları tanrı edinmiş. Hedef bu, gaye bu. Hep nefs ve şeytan ile birlikte dostluklar ve arkadaşlıklar, ee nereye gider bu? Ha kurunun yanında, yaş da yanar.

Allâhu Teâlâ azapları toptan veriyor ama ötede ayırıyor. Ne ile ayırıyor; “Rahim” sıfatı ile. “Errahmanirrahim” diyoruz. “Rahman” sıfatı ile ayırmıyor, “Rahman” sıfatında adalet yok. Dünyada Allâhu Teâlâ’nın adaleti yoktur. Eğer dünyaya Allâhu Teâlâ adalet ile tecelli etseydi bir haftada insan kalamazdı. Suç işleyene cezayı verirdi, helak olur giderdi insanlık. Allâhu Teâlâ adaleti ile tecelli etmiyor, hikmet ile tecelli ediyor. “Rahim” sıfatı adalet ile tecelli eder.

Hayrı ve şerri tartar, bu da nerede? Öbür âlemde. Burada hikmet ile tecelli ediyor. Dünyanın fakirliği ahiretin zenginliğidir. Dünyanın zenginliği ahiretin fakirliğidir.

“Kıyamet’e doğru ümmetime altın ve gümüş lazım” diyor salatu selam Efendimiz. Yani zenginlik lazım. Çünkü; kişinin imanını taşıması, avuçta ateş taşıması kadar zorlaşır. Böyle bir dönemde, dünya matahı gerekli diyor. Küfrü de durduruyor para, tehlikeyi de durduruyor vs. vs. birçok şeyde engel ve kale oluyor. Senin zorlaman ile de senin gayretin ile de bir şey değişmiyor. Sen kaderi bilmediğin için sadece elinden geleni yapıyorsun, gerisini Hak Teâlâ’ya tevekkül ediyorsun.

Cemiyetler bozulmuş, sende bu cemiyetin bir parçasısın. İptilalar toptan geliyor. Ondan sonra hak edene de etmeyene de sirayet ediyor. Bu da nedir? Hikmet ile tecelli etmek.

Peygamber salatu selam Efendimiz bir gün Ashab’ına diyor ki:

“Ey Ashab’ım! Bir gün gelir emr-i bi’l ma’rûf nehy-i anil münker (İyiliği emredip kötülükten men etmek) terk edilir.” Ashap hayret ediyor.

“Bu da mı olur ya Resullallah?”

“Evet, işte o zaman Allâhu Teâlâ bu cemiyetlerin başına içlerindeki kötüleri idareci olarak getirir, iyilerinde duasını kabul etmez” diyor.

Neden? Göz kirleniyor, nefis kirleniyor, birçok şey kirleniyor. Rızık da kirleniyor, alın teri olsa bile kirleniyor. Adam iş yapıyor, gönülsüz para veriyor, zorla para alıyor, köpeğin ağzından kemik alır gibi. İşte tamah ile kirleniyor, hırs ile kirleniyor, şehvet ile kirleniyor.

Onun için salatu selam Efendimiz; “Zamanın tefessühünde, istikamet sahibi mümin 40 şehit sevabı alır” diyor. Bugünleri yaşıyoruz.

Bugün savaşın en büyüğünü veriyor insanlar. Hangi insanlar? Dürüst insanlar. Nereye kadar? Bardağı taşıran son damla vardır. O taşınca artık o hiçbir şeye bakmaz. Çünkü evliya bile; “Yarabbi, beni yoldan çıkaracak zenginlikten, beni yoldan çıkaracak fakirlikten” diyor. Fakirliğinde demek ki bir ibresi var, ondan ötede insanı yoldan çıkarır. Evliya bu duayı yaparsa dışardaki şu halk, sen, ben ne oluruz ki çoktan duman olur gideriz. Her iki uçta aşırısı tehlikeli.

Bugün cemiyetimizde menfi suç, müspetin on bin katı fazla. Yetmiş milyon insanın beş milyonu sadrazamdır. Amerika’ya karısını berbere götürür, İtalya’ya akşam yemeğine gider. Komşusu da açtır ama. Böyle cemiyetlerde huzur beklersek, bet bereket beklersek abesle iştigaldir. Mümkün değil, olmaz yani. Niçin? Allâhu Teâlâ’nın nizamında bu yok, “Zenginin malında, fakirin hakkı var. Onu vereceksin. O lütuf değil” diyor.

İstatistikçiler diyor ki; “Türkiye’de kırkta biri Allâhu Teâlâ’nın koyduğu zekât verilse, 3 yılda Türkiye’de altında arabası olmayan, kendi dairesi olmayan tek insan kalmıyor. 4. yıl zekât verilecek kimse kalmıyor. Fakir yurt dışında aranır” diyor.

Kim veriyor, hiç kimse vermiyor. Neden? Bir zengin köpeğini pediküre götürüyor, maniküre götürüyor, berbere götürüyor, hamama götürüyor ama yanındaki adamın alın terinden çalıyor çalışanın. Böyle cemiyetlerde, hangi bet bereket olur ya? Ha bu yangın sana da sarıyor, bana da sarıyor, ona da sarıyor. Yangın büyüyor gidiyor. Ama ibret alınmıyor.

Ondan sonra düşün taşın dur. Stres sıhhat bozluyor, sinirler bozuluyor. Evde huzur bozulur, bilmem ne bozulur. İşte yıkım devam eder gider…

 

——————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#Rahman #Rahim #adalet #zekat #fakir #zengin #azap

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız