Mekruh Nedir? – Sigara Haram Mıdır? – “Yakalım Melunu!”

0
527

Bir insanı zinada görsek, ona adam gözüyle bakmayız.  Ama hergün zina kadar bin tane günah işleriz ruhumuz bile duymaz. Öyle günahlar vardır ki…  Bir hadiste diyor ki Peygamber Efendimiz; “Ağzınızdan çıkan bir kelime, sizi yaydan çıkan ok gibi cehennemin dibine götürür.”

Diğer bir hadiste; “İnsanın iki bela kapısı vardır. İki dudak arası ile iki bacak arası.”

Şimdi şeriatın sekiz temel hükmü vardır. Şeriat, betonarme bir binayı düşünelim, sekiz tane direk üzerine inşaa ediliyor; farz, vacip, sünnet, mütehab, mübah, haram, mekruh, mühsif. Sigara bu maddeler içinde mekruha giriyor; ancak sigara sağlığı bozup zarar veriyorsa, haram olur.

Mekruh nedir? Soğan, sarımsak yemek mekruh. Terlediğinde terin kokusu, çorabın kirlenmesi, kirli bir şeyin üzerinde namaz kılmak mekruh… Bunlar büyük günahlar değil. Ama ağzımızdan çıkan bir kelime gıybet! Gıybet nedir? Bende bulunan ama benim bulunmadığım yerde, bende bulunan bir şeyin söylenmesi gıybet. “Gıybet zinadan büyüktür” diyor Efendimiz. Ayet-i kerimede; “Siz ölü kardeşinizin etini yiyebilir misiniz, yiyemezsiniz ondan tiksinirsiniz. Öyleyse gıybet etmeyin. Allah’tan korkun ve tövbe edin.”

Birçoğu İslam’a hizmet zannıyla günaha girer farkında bile olmaz.

Şeyh hazretleri sigara içiyormuş. Müritleri diyorlar; “Ya bizim şeyh sigara içiyor, biz buna bu sigarayı bıraktıralım, ne yapalım? ‘Hepimiz bir rüya gördük’ diye gidelim yanına 100 kişi.” Anlaşıp gidiyorlar.

“Söyleyin çocuklar!” diyor.

“Efendim, biz dün akşam hepimiz aynı rüyayı gördük.”

“Hepiniz 100 kişi aynı rüyayı mı gördünüz?”

“Evet.” diyorlar.

“Ne gördünüz?”

“Allâhu Teâlâ birinci kat semavata tecelli etti. Bütün mahlukat bütün nebatat secde etti, tütün etmedi!” diyor.

“Vay melun vay, Allah’a baş kaldıranın cezası nedir çocuklar, ateş değil mi? Yakalım o zaman bu melunu!” diyor.

 

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#mekruh #gıybet #haram #şeriat #sigara #tütün #farz #vacip #sünnet #mütehab #mübah #mühsif

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız