Nereye Hangi Ayakla Girilir, Hangi Ayakla Çıkılır? – Namaz Sonrası Asıl Tesbihat – Yatarken Tavsiye Edilen Zikir – Zırh Gibi Koruyan Zikir – Ölü Yanında Okunan Dua

0
6768

İnsanlar daha hangi ayakkabı nasıl çıkarılır, nasıl giyilir, hangi ayakla banyoya girilir, hangi ayakla tuvalete girilir, hangi ayakla camiye girilir, hangi ayakla çıkılır bilmeden, tasavvufta bilmem nerelere uçmaya kalkarlarsa kişi zındık olur, her zaman söylediğim bu; evvela şeriat, sonra tarikat, sonra hakikat, sonra marifet. Marifetullah’tır bunlar. Bunlar; dört tane nesne, bak, dörtler çoktur yani. Kâbe’nin dört duvarını tut; dörtler, yukarıdan aşağı Dünya kadar dört vardır.

Eve sağ ayakla gireceksin, camiye sağ ayakla gireceksin, tuvalete sol. Pabucu anlattım; evvela solu çıkaracak ve sağ ayakla giyeceksin.

Giyerken evvela sağ giyeceksin, sonra solu giyeceksin.

Tuvalet tam tersi… Tuvalete, banyoya, bu tür yerlere sol ayakla girilir.

İçki satan bir alışveriş yerine sol ayakla girilir, sağ ayakla çıkılır.

Camiye sağ ayakla girilir, sol ayakla çıkılır. Evet, camiden çıkış sol ayakladır.

Evden sağ ayakla çıkarsın.

Esas namazdan sonra tespih çekeriz! Mesela; insanlar namazda “Zül celali Sübhanallah” denilir ardından, 33 tane Sübhanallah çekilir, “Sübhanal baki daima şükür Elhamdülillah” denilir ardından, 33 tane Elhamdülillah çekilir, “Rabbil Âlemine  Teâlâ Şanıhu Allahu ekber” denilir ardından, 33 tane “Allahu ekber” çekilir.

Bunlar yanlıştır kesinlikle. Namazlarda bunlar onar tane çekilecek, 33 tane adet olmuş. Ancak yatağa girdiğin vakit “Sübhanallah” 33 defa, “Elhamdülillah” 33 defa, “Allahu ekber” 34 defa çekilir, bunların adedi 100 yapar. Yani esas Peygamberimizin tembihatı bu. Ama nasıl böyle olmuş, bu adetler ben bunu bilmiyorum. O tespih şundan çekiliyor…

Peygamberimize Ashab’ın fakirleri geldiler:

“Ya Resulullah, zenginlerin malı var, hayır yapıyor sevap alıyor, fakir doyuruyor sevap alıyor, yetime yardım ediyor sevap alıyor, köprü yapıyor sevap alıyor, cami yapıyor sevap alıyor, su getiriyor sevap alıyor. Şimdi biz de bunların hiçbiri yok, biz bu sevaplardan mahrum mu kalacağız?”

“Hayır!” dedi Peygamber salatu selam Efendimiz. İşte bu reçeteyi verdi:

Sübhanallah (33), Elhamdülillah (33), Allahu ekber (33)

“Bu zikri yapın, onların bütün yaptığı hayır kadar ecir alın.” dedi.

Bu farzlardan değil, ille yok ama Allah’ın zikri gene farzdır ayrı bir konu. Öbür yönden alırsan Allâhu Teâlâ’nın zikridir bunlar. E şimdi zaten vird çeken bir insan onun çok fazlasını çekiyordur, çok mahzurlu değil. Ama Allâhu Teâlâ’dan selamet isterseniz, Allâhu Teâlâ’dan kabirde, Mahşer’de, ölüm anında yani başın sıkışacak her yerde Allâhu Teâlâ’dan yardım isterseniz, aklınıza geldikçe gündüz-gece onun zamanı saati, adedi yok, günde 5 defa da, 10 defa da, 100 defa da olsa “Sübhanallahi velhamdü lillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil Aliyyül Azim” okuyun.

Peygamberimiz diyor ki; “Zırh olur, zırh önünde arkanda yani seni korur”, bunu çok tembihler.

Peygamberimiz; “Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahil Aliyyül azim” nedir? Allâhu Teâlâ’ya tam teslimiyettir.

Veya “La ilahe illa ente Sübhaneke innî küntü minezzalimin”i  ne muradınız varsa onun için okuyun” diyor salatu selam Efendimizin tembihatıdır. Bu ayettir Kur’ân’dan. (Başında bir adet Besmele okunur). Hadis-i şeriftir.

İlimden bir miktar öğrendiğin yani şu öğrendiğin 1000 rekat nafile namaz gibidir. Birini öğretirsen 1000 rekat daha nafile namaz gibi yazılıyor hemen.

“İlim öğrenirken ölen, şehittir” diyor Peygamber salatu selam Efendimiz. Müminse, beşikten mezara kadar ilim öğrenir, müminin şiarı budur.

Hadis-i şerifte onu beyan ediyor Peygamberimiz:

10 defa “Sübhanallah”, 10 defa “Elhamdülillah”, 10 defa “Allahu ekber” namazlardan sonra bunu okuyun.

Yattığınız zaman da yatakta:

“33 defa Sübhanallah, 33 defa Elhamdülillah, 34 defa da Allahu ekber  bunlar 100 yapar, yatmadan önce de bunları okuyun, yatın ve sizin için büyük bir koruma olur” bu diyor. “100 tane silahlı nöbetçi bekletmekten iyidir” diyor.

Bir ölünün yanına girdiğiniz zamanda, “Sübhane Rabbike Rabbil izzeti amma yesifun ve selamün alel mürselin velhamdülillahi Rabbil âlemin” deyin. Bir ölü yanına girdiğiniz zaman, cenazeye girdiğiniz zaman orada okunacak şey budur.

Allâhu Teâlâ’nın reçeteleri bol ama insanlar bilmiyor, uygulamıyor. Bak orada imtihanda ne soruyor, diyor ki evlenmeye vaktin vardı, vardı, tarlada tapada çalışmaya da vaktin vardı, vardı, kahveye gidip laklak etmeye de vaktin vardı, vardı…Ama Kur’ân okumaya veya ilim öğrenmeye vaktin yoktu, ibadet etmeye vaktin yoktu. Onu kaale alır mı? İşte o zaman, sol ele iniyor defter. Dünya geçicidir, dünya 3 günlüktür. Dün geçti, bugünü yaşıyoruz, yarın var mı bilmiyoruz.

Peygamber salatu selam Efendimiz; “Cehenneme baktım, büyük bir çoğunluğu zenginler ve kadınlardı” diyor. Onun için gıybet etmeyin, asla, gıybetten kaçının. Allâhu Teâlâ’nın en çok azap edeceği aza, dildir. Nefse çabuk kapılır, şeytana çabuk kapılır, ins şeytanları vardır, eve gelen bunlara çabuk kapılır. Kendi kendini, çabuk dolduruşa getirir, çabuk alınır, çabuk şişinir, yani kadının yaratılışı budur. Bunu asla değiştiremezsin.

Ama saliha kadın asla şeytana ve nefsine ram olmaz, kesinlikle. Her an Allâhu Teâlâ’nın kendisini gördüğünü, işittiğini, kalbinden geçirdiğinin de farkında olduğunu bilir. Onun için dünyada kesinlikle ötede hesap veremeyeceğin bir şeye tevessül etmeyeceksin çünkü ötede her şeyin hesabı var. Onun için dünyada kendini hesaba çekenlerin, ötede hesabı kolay olur. Dünyada nefsini salıverenlerin ötede hesabı çetin olur.

Ve menya’men miskale zerreten hayran yerah ve menya’men miskale zerre ten şerranyerah.

Allah’ın hesabı şerri miskale zerri hayrın ve şerrin hesabı sorulur… Onun için nefsini bol bol hesaba çekenlerin ötede hesabı kolay olur.

Dünyadaki en büyük başarı, dünyadaki en büyük şöhret, dünyadaki en büyük devlet, dünyadaki en büyük mutluluk, dünyadaki en büyük saadet, Allâhu Teâlâ’nın yaşa dediği şekilde yaşamaya gayret etmen içinde. Çünkü kul burada ekecek, ötede biçecek, öbür taraf hesap yeridir, burası bir ekme yeridir, Dünya ahiretin tarlasıdır.

Bir tarlayı güzel sürüp, güzel sürgü çekip, güzel karık açıp, güzel mahsul yetiştirdiğin vakit özenerek, imrenerek bakarsın tarlaya.  Ama yanı başındaki tarlada ne sürülmüş ne ekilmiştir, diken basmıştır. İşte kafir ile mümin arasındaki fark, o tımar edilmiş tarla. O güzel verim veren tarlayla, diğeri yozlaşmış tarlaya benzer, ikisi çok farklı şeydir. Bir gölün kenarında kargı yetişir, birinden zehir akar, birinden pekmez ama görünüşte ikisi de kargıdır, aynı topraktır, aynı sudan içer, aynı gölden sulanır ama o kadar büyük fark vardır. Müminlerle, kafirler arasında da bu kadar büyük fark vardır. Görünüşleri, tipleri, biçimleri, yedikleri, içtikleri aynı şeydir; biri yer içer, Nur olur, Allâhu Teâlâ’nın zikri ile uğraşır, biri yer, içer, zulmet olur, o da tağuta, şeytana hizmet eder.

————————————-

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#evehangiayaklagirilir #gıybet #ölününyanındaneokunur #zırhdua #yatarkenokunacakdua #namaztesbihatı

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız