Peygamberler Gibi Olmak – Ramazan Ayının Getirisi – Zekât Niçin Ramazan Ayında Verilir?

0
437

Peygamberler Gibi Olmak

Bütün vakti ibadetle geçirseniz melekler gibi olursunuz.

O Peygamberler öyle değil, ibadet zamanı ibadet, dünyalık zamanı dünyalık bir meşgaleleri vardı. Hemen hemen çobanlık yapmayan peygamber yok gibi. Ruhbanlığa yer yok İslam’da. Hani eskiler mağaralara çekilirlerdi ibadet yaparlardı ya. Ama onun bir devirde kazandığını bu derviş bir zikirde kazanıyor. Çünkü çoluk-çocuğuna rızık için koşuyor, dünya için koşuyor, temizlik için koşuyor, ihtiyaç için koşuyor, koşuyorda koşuyor yani. Allah’ın zikrini de ihmal etmeyince onun bin senede aldığını alıyor.

Mesela Ramazan ayında, Kandil Gece’lerinde 1000 ile 10.000 ile 100.000 ile değerleniyor ibadetler.

Günahların affı için kelime-i tevhit var, diğer zikirler var, istiğfar var. Şeytana karşı Allah elimize çok silah vermiş. Ama biz o kadar silahla şeytan ile baş edemiyoruz. Niçin? Çünkü; silahları kullanmıyoruz, kullansakta amaçtan haberdar değiliz. Yani nişanı doğru alamıyoruz o zaman, yani hedefi vuramıyoruz.

Ramazan Ayının Getirisi – Zekât Niçin Ramazan Ayında Verilir?

Bin kat yazılıyor, Allah’ın Rahmetinin coştuğu bir ay. Neden insanlar zekâtlarını “taa” Ramazan ayına bırakıyor, Ramazan’da veriyor? Çünkü, Yunus ne diyor:

“Birine bin…”  bir dizesinde, az değil…

Birine bin veriyor Allah, Ravza’da 10 bin veriyor. Yani bir rekat namaza, 10 bin rekat yazıyor. Kâbe’de 100 bin rekat yazıyor bir rekatı. Ümre’de hem Ravza’ya gidiyorsun, hem Kâbe’de kalıyorsun oralarda.

Kâbe’de her kıldığın, bir rekata yüz bin rekat yazılıyor. Bir rekat kılıyorsun, yüz bin rekat. Bir öğlen namazının dört rekat farzını kıldın mı, dört yüz bin rekat, arkadan bir de sünnet patlatırsın, bir 400’de oradan, bir de son sünnet patlatırsın, 1 milyon rekat yazıldı bir öğlen namazına.

#peygamber #ramazan #sevap #zekat #ümredekinamaz #hacdakinamaz

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız