Cuma Namazına Giren Bid’at

1
559

Cuma namazı… Allah razı olsun salatu selam Efendimiz diyor ki; “Bir vakitte iki farz olmaz.” Kesinlikle yasaklıyor. Cumanın farzını kılıyorsun, zuhur ahir ne? Bu namaz kabul olmazsa onun yerine öğlen namazının farzı yerine geçiyor.

Peki, öğlen namazın kabul olmazsa bir yedek kıl, yedek kabul olmazsa bir yedek daha kıl, ikindi namazı kabul olmazsa bir yedek kıl, o yedek kabul olmazsa bir yedek daha kıl, o kabul olmazsa bir tane daha kıl, ya bunun sonu gelir mi? “Allah namazı kabul eder mi, etmez mi?” diye namaz kılınır mı ya? Dua dahi yapılmaz, “Allah kabul eder mi etmez mi?” diye.

Mutlak kabul olur gözüyle düşünerek dua ederiz. Böyle müminlik, böyle iman olur mu ya? Bugün bütün büyük Veli’lere büyük alimlere bakıyorum büyük eserler yazan, 4 rekat cumanın ilk sünnetini kılıyor, 2 rekat da farzını kılıyor ağır ağır. 4 rekatta son sünnetini kılıyor, çok ağır kılıyor ki öbürleriyle aynı vakit dolsun, “Çıktı gitti denilmesin” diye.

Hadis-i şerif apaçık beyan ediyor; “Bir vakitte iki farz olmaz” diyor kesinlikle. Kaldırıyor atıyor ortadan, yasaklıyor onu. Peki nedir bu hurafe, söyler misin bana!  Cuma namazı kabul olmazsa, öğlen namazının farzı yerine yedek. O zaman sabah namazına bir yedek kıl, yatsıya bir yedek kıl, ya böyle saçmalık olur mu ya?

—————————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#cumanamazı #ibadet #namaz #cumanamazındabidat #bidat

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız