Nasuh Tövbesi Nedir, Niçin Ve Nasıl Yapılır?

0
1120

Nasuh tövbesi; bir daha günah işlememek üzere günahlara tövbe etmektir.

Kişi kendi genel durumuna, hatalarına bakar, büyük günahlarına bakar ki, büyük günah diyince; gıybet etmek, faiz yemek, zina yapmak, fitne çıkarmak, içki içmek ve şirk ki şirkin tövbesi yoktur derler, itilaflı konulardandır ama Allâhu Teâlâ kestirip hemen atmaz, bence affı vardır, tövbesini geciktirmeden, samimiyetle ve tekrar aynı günahları işlememek kaydıyla Nasuh tövbesi yapılır.

Nasuh tövb esi sürekli yapılmaz, birkaç yılda bir yapılabilir. Ancak kişi büyük günah işlerse, kendisini çok günahkar hissettiğinde geciktirmeden bir yıl, iki yıl demeden hemen tövbesini yapmalıdır.

Evvelâ bir boy abdesti alacak. Çarşamba ve cumartesi olmayacak bu günler, diğer günlerden hangisi olursa olur. Bir boy abdesti alacak ondan sonra Allah rızası için iki rekat namaz kılacak. Namazdan sonra, sağ ve sola selam verdikten sonra:

Ya Rabbel Alemin, Ya Erhamerrahimin (Ya Erhamerrahim 3 defa söylenirse daha iyi olur.) Kendimi bildiğimden beri bir sürü yanlış yaptım, bir sürü günah işledim, bir sürü kusurlarım var, bunların hepsi için çok pişmanım ve senden tövbe ederek af dileniyorum. Nefsimle şeytanın tuzağına düştüm, onlara karşı beni korumanı senden diliyorum (Koru beni değil, korumanı senden diliyorum.) ve senin vekilliğine sığınıyorum Ya Rabbi (‘Seni vekil ediyorum’ demek uygun olamaz, emir gibi olur.) deyip,

100 defa “Estağfurullahe ve etübü ileyh Sübhanallahi ve bihamdihi” çekecek ve sonunda da tesbihi bitirince:

Eşhedü enlâ ilâhe illallâhu vahdehu lâ şerike leh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Rasûluhu diyecek ve tecdid-i iman ile yapıcak.

Eşhedü enlâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Rasûluhu diyerekte tecdid-i iman yapılabilir. Bu şekliyle bir kaç şey eksik ama aynı şey demektir. “Vahdehu la şerike leh”; yani eşi, ortağı olmayan Allah diyorsun. O da olur, diğeri de olur.

Not 1: Nasuh Tövbesi çarşamba ve cumartesi günü ve gecelerinde yapılmaz. İslam’da geceler günden önce gelir. Çarşamba gecesi salı gününün akşamıdır, cumartesi gecesi de cuma gününün akşamıdır.

NOT 2: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#NasuhTövbesi #tövbe #Nasuh

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız