Sınır Ötesi Sohbet – Zahir Ve Batın – Tin Sure’sinin Batını

1
575

Biraz sınırların ötesinde konuşalım. Şimdi bakın herkes bilir ki bu mübarek okunan şey:

“Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe ilallahu vallahu ekber.”

İnsana Mahşer’de sorguda, sualde kalkan olur. İnsanı korur. Peki bu kadar mı? Bu zahir kısmı. Aynı şeyin bir batın kısmına geçelim neler varmış. Zahirle kıyaslanır mı? Bunu okuduğun zaman bu mübarek sözlerin iki sözü, iki kanadı vardır. Bunlar direk uçarak cennete girer. Sen cennete girinceye kadar, cennette uçar, senin için istiğfar eder, senin için zikir yapar.

(Dinleyen dervişler, “Allah Allah” diyor.)

Evet. Hiç durmadan senin amel defterine onun eciri yazılır.

Yani nereden alırsan al bir ayeti, bir hadisi zahir kısmı var. Zahir; cevizin kabuğudur. Batını vardır; içindeki özüdür. Batının da batını vardır; kemâlat kazandıkça Rıza Kapı’ları ve Sır Kapı’ları açılır. Son Sır Kapısı; kalbin 21’inci derecede, birinci seyri sülükte yedi âlemi görürsün orada. İndi İlahi’de Son Sır Kapısı’dır, 21. Kapı. Bu sırlar bu şekilde açılır.

Allâhu Teâlâ kişinin ilham gözüne, ilmi ilham eder. Aynı cep telefonuna mesaj gelir gibi Allâhu Teâlâ, Veli’nin gönlüne mesaj yollar. Allâhu Teâlâ’nın büyüklüğünü, muhteşemliğini, azametini, O’nun ilimdeki, rahmetteki, birçok şeydeki büyüklüğüne hayret etmeye başlarsın ve bu da sana Mengese  İlmi’nden esintiler getirmeye başlar.

Hep bir kapıdır, kapıyı açan. Hep bir şey bir şeyin üzerine inşa edilir. Sonu yok. Allâhu Teâlâ’nın ne ilminin, ne rahmetinin, ne kudretinin sonu yok, “Namütenai” diyoruz buna.

Allah Tin Suresi’nde yemin ediyor:

Esteizubillah”; “Vettiyni vezzeytuni ve turi siyniyne, ve hazel beledil’emiyni.”

Allah yemin ediyor, yemiş ve zeytin üzerine. Bu zahiri kabuğu. Dünya nimeti evet mutlaka bir şeydir. Ama âlemlerin sahibi Allâhu Teâlâ acaba bir yemiş ile zeytine mi yemin ediyor? Doğru. Allah yemiş ve zeytin üzerine yemin ediyor dersen, doğrudur fakat bu zahiridir Kur’ân’ın.

Batınına girdiğin zaman, “Vettiyni” insan ruhu, “Vez zeytuni” insan nefsi. Zeytin nasıl acı suyu atılmadan yenmezse, işte nefiste pisliklerden arınmadan latif halini almaz.

Tin” ile insan ruhuna, “Vez zeytuni” ile de insan nefsine hitap ediyor. Bu da işte işin batın kısmı.

 

——————————————

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#TinSuresi #zeytineyemin #incireyemin #zahir #batin #sır #nefis #ruh

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız