Üç Aylarda Nasıl Nafile İbadet Yapalım? Dervişlere Özel Tavsiyeler

0
479

3 ayların biri Allah’ın ayı, biri Peygamber’in ayı,  biri müminlerin ayı. Bu aylarda yapabildiğin kadar ibadet yapmaya gayret et. Bu ayda şu kadar, şu ayda şu kadar, diye bir şey yok. Allah’ın farzları belli.  Onun dışında nafile ibadet yapabilirsin. Çünkü bu aylarda kazanç artar. Yani bu aylarda ne kadar ibadet yapabilirsen yapmaya gayret edeceksin. Zikir mesela, zikri ille oturup, tesbihle yaptığın virdi artırmadan ziyade boş zamanlarda da dersin dışında Allah’ı zikretmek. Zati bütün ibadetlerin gayesi, şahikası, hedefi  zikirdir, zikir yaptırmak için insana… Bütün ibadetler oraya yönlendirir.  Şimdi 3 aylarda bir çok şey söylene gelir işte… Şu kadar namaz kılman lazım diye bir şey yok. Kılman lazım olan farzlar. Onun dışında kılarsın, kılmazsın! Kazancını alırsın. Yevmiyeye gittiğinde işte  nasıl alıyorsan  Allah işte sana ne verir onun ölçüsü yok yani ama normal zamandan daha ziyade verdiğini biliyoruz Allâhu Teâlâ’nın. Burda bir çok kişi şunu demiş bunu demiş…

-O zaman zikir dersinin dışında bulunduğun dersin zikrini sayısız çekmek, Kelime-i Tevhid’i sayısız dersin dışında çekmek, lafza-ı Celal’i çekmek…

-Geçtiğin dersten hangisini çekersen çek.

-Peki lafza-ı Celal’i; Allah Allah zikri biraz daha yukarda ya oraya gelmemiş kişi Allah Allah ya Allah şeklinde mi çekmeli? Örneğin Hak Esma’sına gelmiş…

Hak’ta ve Hay’daki insanın ders dışında sayısız Kelime-i Tevhid çekmesi lazım.

-Hani Allah Allah ya Allah diye geçtiği dersleri çekebilir mi?

-Kelime-i Tevhid çekilir, ondan sonra dersi baya yükselirse Lafza-ı Celal  çeker, ondan önce lafza-ı Celal çok tavsiye edilmez.

Vahid, Ehad, Samed’den sonraki Allah’a gelene kadar Kelime-i Tevhid’i sayısız çeker. Vahid, Ehad, Samed’den sonraki Allah’tan sonraki derslerde ise Allah Allah Allah şeklinde de çekebilir ama her zaman ağırlıklı olan dersimiz sonrasında Kelime-i Tevhid sonra lafza-ı Celal değil mi?

-Tabi.

-Yani gerçi ders dışı olan zikirler sayısız olacakta dersin dışında bir miktarda salavat çekerkende pek 100’ü geçmeyecek herhalde değil mi?

-Zaten nefis çektirmez sana 100’e kadar. 5-10 tane çekince bir bakarsın uçup gitmiş.

-Ama tesbihi eline alınca çekiyorsun.

-Tabi tesbih elinde olunca çekersin.

-O zamanda da aşırı yapmamak lazım değil mi? İbadetin azda olsa devamlı olanı makbul çünkü.

-Taşıyabileceğin  kadar.

-Hayır vird haline getirmek değil de hani 3 ayları daha iyi ihya edebilmek için niyetlenirse vird olmaz değil mi?

-Hayır. 3 ayları iyi geçirmek istiyorsan aklına gelir Allah’ı zikredersin, aklına gelir salavat getirirsin, aklına gelir Tekbir getirirsin, aklına gelir ayet okursun. Hepsi sana ecir getiren şeyler ille Allah diyeyim, ille şunu yapayım diye bir şey yok nafile çünkü ne yaptıysan nafilede kazanıyorsun.

-Kandillerde yapılması efdal zikirler, tavsiyeler, dualar olmuştu, daha öce sitede de paylaşmıştık, 3 aylarda kişi onları yapabilir mi? 3 aylara niyetle tabi. Orada da mesela Kelime-i Tevhid vardı, Ve la havle… zikri vardı.

-Ya sen kendine nasıl para kazanmanın yollarını biliyosun, ahiretten de ecir kazanmasını kendin bulursun. İlle şu şunu yapmış, felan efendi şunu demiş bunların hiç biri farz değil.

-Şüphesiz ama işte kendi kendine de vird  edinmemek gerekiyor ya.

-Vird edinmezsin, tesbihsiz çekiyorsun. Aklına geliyor şunu, aklına geliyor bunu okuyorsun.

-3 aylarda diye niyetlenirse kendi gönlünce o zaman tesbihle çekmekte de sakınca olmaz değil mi? Yoksa tesbihsiz hiç dikiş tutmuyor ki hemen nefis, akıl kaydırıyor bir tarafa.

-Valla Peygamber’in deyişi, bir zikri üç gün üst üste yaptığı an  bu vird olur (Aynı adetler okursan). Ve; “Kim ki bir zikri vird edinir de onu  terkederse ona lanet olsun’’ diyor. 

-Bak! Ne önde ne arkada olcan, nede ortada kalabalık yapcan, kendine bir yol bulcan.

 

——————————————

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#üçaylar #nafileibadet #zikir #ucaylarinafilebadetleri

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız