Teheccüd Vakti Kılınan İstiğfar, Tövbe Namazı (Recep Ayında Ve Tüm Aylarda Kılınır.)

1
739

Bu namazı kılmak için gece yarısını geçmiş olacak. Uyuyup uyandıktan sonra kılın ya da uyumadan kılacaksan; gece 12’yi geçtikten sonra kılınır.

NOT: Şayet bulunduğunuz yere ait ögle namazı ezan vakti  12:15’te  ise gece 12:15’ten den sonra, 13:30’de ise ögle namazı ezan vakti, teheccüd namazı gece 1:30’dan sonra kılınır.

İstiğfar, tövbe namazında; teheccüdü 4 rekat kılarsın. 2 rekatta bir selam verirsin. İlk iki rekatının niyeti farklıdır.

İLK 2 REKAT

Niyet: “Niyet ettim Ya Rabbi istiğfar, tövbe namazı kılmaya” deyip, niyet edilir.

  1. Rekat: Subhaneke, Eûzu Besmele, Fatiha, Kevser Sûresi
  2. Rekat: Besmele, Fatiha, İhlas Sûresi

Oturuş: Ettehiyyatü, Salli-Barik, Rabbena duaları okunur, selam verilir.

Not: Rekatlarda mutlaka en kısa Zammı Sûreler okunmalıdır. En kısa surelerden Kevser ve İhlas Sûrelerini oku.

Selam verdikten sonra duanı yapacaksın:

“Ya Rabbel Alemin ömrümde kendimi bildiğimden bu güne kadar ne kadar yanlışım varsa, günahım varsa, hepsi için tövbe ediyorum. Sana geldim, senden diliyorum” gibi tövbe eder, içinden gelen duayı yaparsın. Günah defterin tertemiz olur.

Sonra kalkar iki rekat “Teheccüd Namazı” kılarsın. O da bu ayda (Recep ayı sohbetinden alıntı) seni ağa eder, ağa olup, yatarsın sonra.

SON 2 REKAT KILINAN TEHECCÜD NAMAZI

Niyet: “Niyet ettim Ya Rabbi Senin rızan için teheccüd namazı kılmaya” deyip niyet edilir.

  1. Rekat: Subhaneke, Eûzu Besmele, Fatiha, Zammı Sûre
  2. Rekat: Besmele, Fatiha, Zammı Sûre

Oturuş: Ettehiyyatü, Salli-Barik, Rabbena duaları okunur, selam verilir.

***Büyük günahlar işleyip de dönüş yapanlar için gusül abdest  almak gerekir. İstikametini tamamen değiştirip İslam’a dönerken teheccüd vakti, gusül abdestini alacak bu şekilde namaz kılıp, tövbe edecek, İslam’a yönelecek, bundan sonrasında namazlarını kılmaya başlayacak, Allah’ın istediği gibi yaşamaya gayret edecek.

***Bunu yapmak için sofiler için gusül abdest almak gerekmez.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifinde buyuruyor ki; “Sizin evinizin önünden temiz bir nehir aksa, siz günde 5 sefer o nehirde yıkansanız, sizde kir kalır mı?” diyor.

“Kalmaz” diyor Ashap.

“İşte 5 vakit namazdaki abdestte buna benzer, aynı mesabededir” diyor Peygamber Efendimiz (s.a.v.).

Onun için gusül abdesti (boy abdesti) İslam’a dönüş yapanlar içindir. İçkide, kumarda, zinada hayatını duman etmiş, sonra aklı başına gelmiş, tövbe yapmayı düşünüyor, onlar içindir.

Bizimde bundan sonra çok dikkat etmemiz gereken husus; her şeyi Allah rızası için yapmamız gerek. Amellere riya karıştırmayacaksın. Her şeyi Allah rızası için yapacaksın.

Not: Seyid Ali Efendi talebelerinde bu namazı senede en az 3-4 sefer yapmasını tavsiye etti. Özellikle Recep ayında da yapılması çok eftal bir namaz. Her gün yapılıp, vird haline getirmemek şartıyla daha sıkta yapılabilir.

#tövbe #istigfar #teheccüd #TeheccüdNamazı #üçaylardaibadet 

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız