Salavatın Faziletlerinden Biri – Dünyadaki En Efdal Yer Neresidir? – Peygamberimize Gelip Kocasından Boşanmak İsteyen Kadın

0
1000

Salavatın Faziletlerinden Biri

“Öyle bir hesap var ki akıllara zarar…” diyor. Bir ayet sürüyor iki satır, bir ayet sürüyor 5 kelime. Öyle bir dizayn ki izah etmek mümkün değil. Onun için Allah birçok yerde; “Madem bu Muhammed’in uydurmasıdır. Bir benzerini yapsınlar bakalım.”

Bu ayetin sırrı anlatmakla bitmez.

Peygamber bir hadisinde; “Şarkı, türküyü sevmek, sadece sevmek münafıklığın ilk basamağıdır.” Düşünebiliyor musun? E bunu kime anlatabilirsin? Salavat; işte bizi kurtaran salavat. Yani bizi atmosferde tutan salavat. Bir hadis-i şerifte Efendimiz (s.a.v.); “Farz olan hacca gitmek, Allah için 20 cihada gitmekten daha hayırlıdır. Fakat salavat getirmek bunların hepsine denktir!” diyor.

Bir salavat getirdiğin an Allah için 20 defa cihada girmiş ve bir seferde farz olmuş Hacca gitmiş kadar etkili oluyor. Ben büyüklerden çok duydum. Bir salavat adamın amel defterinden 10.000 büyük günahı siler. İşte biz de ne kadar salavat getirebiliyorsak bizi bir parça istikâmette tutan başlıca faktörlerden biri.

Dünyadaki En Efdal Yer Neresidir?

Şimdi neden Medine, Mekke’den daha efdal? Dünya üzerindeki en efdal yer, Medine. Neden? Allah’ın Habib’i orda. “Seni yaratmayacak olsaydım, âlemleri yaratmazdım!” diyor. Alemler onun için yaratılıyor. Bundan daha hayırlı bir şey olabilir mi! İkincisi Mekke’dir. Sonra da Şam gelir. Şam, Mahkeme-i Kübra’nın merkezi. Ama bu devirde kaçta kaçı, onun için Cenab-ı Hak, Hz. Adem’e “100 kişinin 99’u ateşin hakkı!” diyor.

Bugün ticaret hayatına bakıyorsun. Yalan, dolan, yemin vs. Ne yapacak? Sana bir mal kakalayacak. Peygamber diyor ki; “Bizi aldatan, bizden değildir.” Şu tehdite bak! “Bizi aldatan, cemaatimize gelmesin” diyor.  Nerdeeee kaçta kaçında kalmış? Esnafta ara ki bulasın. İşte böyle bir dönemde istikamette giden ötelerde ağa olur ağa. İmanı taşımanın avuçta kor taşıma eşit bir dönem. Müminsen yobaz görünüyorsun.

Teşhir etme, içki içme, kumar oynama, zina yapma çağdaşlık… Şeytan onun için emekliye çıktı zaten.  “Benden hızlıları yetişti” diyor. Kurdu tahtını suların üzerine saltanat sürüyor.

Bir mümin her namazdan sonra; “Ya Rabbi, şeytanın şerrinden koru bizi bunlardan sana sığınıyorum” deyip, 3 tane salavat getirmesi lazımdır. Şeytanın fink atmadığı yer kalmamıştır. Camiler ve zikir meclislerinin dışında şeytan her yere hakim olmuştur.

Peygamberimize Gelip Kocasından Boşanmak İsteyen Kadın

Peygamberimize bir gün bir kadın geldi.

“Ya Resullulah, ben kocamla kaç senedir çok mutlu bir hayat yaşıyorum beni boşa!” dedi.

Peygamberimiz; “Daha ne istiyorsun?”

“Ya Resullulah, 40 senedir bunun başına bela gelmedi. Bunu Allah sevmiyor. Ben böyle bir adama kadınlık yapmaktan ar ederim,” dedi.

“Doğru söylüyorsun. Çağırın kocasını” dedi.

Adam gelirken yolda düştü, ayağını kırdı.

Kadın; “Hah, tamam vazgeçtim Ya Resullulah… Allah’ın selamı geldi” dedi.

Her türlü lütuf her türlü nimet bize ulaşınca, Ya Rabbi ne güzel oldu. Böyle bir şey olunca güzel olmadı mı yani, terazinin öbür gözüne hiçbir şey konmasın mı?

Bir “Hu” çekersin düştüğün zaman “Ya Rabbi, sen vurunca da ne güzel vuruyorsun” dersin olur biter. Gerçek ümmet olanın ötede cehennemi yok. Bu ümmet torpilli çünkü… Gerçek mümin olanın bütün cezası bu dünyada. Varlık, yokluk, karı dırdırı vs. vs… Hepsi böyle cezalarla cehennemi ödüyor. Hadis-i şerifte; “Bir sineğin bir mümini rahatsız etmesi cehennem azabındandır” diyor.

Allâhu Teâlâ’nın yarattığı ümmetler arasındaki en hayırlı ümmettir bu ümmet. En hayırlı, en büyük Peygamber Resullulah (s.a.v.) Efendimizdir. Ve en seçkin ümmette onun ümmetidir. Mümin gibi yaşadın mı, elini kolunu sallaya sallaya git öteye.

Onun için Peygamberimiz; “Bir müminin dünyadaki en büyük ödülü ölmektir” diyor. Hele bu toplum içinde yaşarsa, ağadır ağa. Bir bilseler, bir bilseler neler kazanıyorlar, hele ki böyle geceler…

Kahhar” Esma’sı birinci seyri sülüktür. Kahhar Esma’sından ne istiyorsun Allah’tan, kahır istiyorsun. Bu devirde kahır çok olduğu için onu bizim cematimizden ben kaldırdım. Zaten bu yaşadığımız dönemde yeterince var o. Var olan şeyi daha çok istemeninde bir esprisi olmaz. Sizin gönlünüze bağlı bir olay. Yeterli kahrın varsa, “Ya Rabbi, bana bu yetiyor” dersin. Onun yerine başka bir Esma’yı 100 defa daha çekersin. Çünkü ben Kahhar Esma’sını çektiğim dönemlerde hassasiyetle takip ettim, biraz benim çekeceğim yükten fazlaya geliyordu. Bu Esma’yı kestim, baktım benim çekeceğim dozda kaldı. Biz burada çok kalmayalım, büyük velilerden sayılır Kahhar Esma’sını hakkıyla geçen. Biz daha ileri gidelim. Fenafillah’a, Bekabillah’a, Zühd’e …

 

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#salavat #salavatınfazileti #seyrusuluk #eftalyer #zikir #kıssa #ibadetieksikeş #Esmaulhusna #esma #Mekke #Medine #Şam #dünaydakienefdalyer #enkıymetliyer

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız