Teşrik Tekbiri Nedir, Ne Zaman Getirilir?

0
1764

Hz. Peygamberin (s.a.v.), Kurban Bayramının, arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır. (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440)

Buna göre Hanefî’lerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir.

Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri halinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez.

Teşrik Tekbiri Nasıl Getirilir?

Arefe günü sabah namazında başlar, bayramın dördüncü günü ikindi namazını dahil olacak şekilde, her farz namazın ardından 3’er defa okunur.

Teşrik Tekbiri Arapça:

Allahu ekber Allahu ekber lâ ilâhe illallāhü vallāhü ekber Allāhu ekber ve lillâhi’l-hamd” 

Teşrik Tekbiri Anlamı: “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”.

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#teşriktekbiri #Allahuekber

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız