Zikir Farzdır – Şeriatın 8 Hükmü Nedir? – İbadetler Kaç Yaşında Farz Olur? – Mevlit Hakkında – Tecdidi İman Gibi Olan Sure – Başkası İçin Yapılan İbadetin Faydası Olur mu?

1
906

Kesinlikle birinin işlediği günah diğerine yüklenmez, birinin ibadetinden birine yarar sağlanmaz. Herkes ne yaptıysa onu bulacaktır. Allâhu Teâlâ Kur’ân’da birçok yerde bunu ifade ediyor.

Hz. Mevlana; “Beni, davulla dümbelekle gömün” diyor, bende vasiyet etmişim, “Benim öldüğüm gün bayram yapın. Vuslattır.”

“Kamil bir mümin için dünyadaki alacağı en büyük ödül ölmektir!” diyor Efendimiz. Bir mümini arkadan hayır ile yaad edersen iyidir. Ama onun eksik namazını, orucunu sen tamamlayamazsın.

Farz-ı ayın. Farz-ı ayın ne demek? Şeriatın sekiz hükmünün birincisidir. Farz, vacip, sünnet, müstehap, mübah, haram, mekruh, müfsid; sekiz tane. Farz kendi bünyesinde ikiye ayrılır; farz-ı ayın, farz-ı kifaye.

Farzı ayın; 15 yaşını tamamlayan herkesin mutlak yapması gerekendir. Şimdi bunlar ikinci bir kişi tarafından asla yapılamaz. Ancak sen sağ iken. Senin için mutlak bir engel var ise vekaleten hacca gönderebilirsin. Ama vekaleten namaz kıldıramazsın. Namaz öyle bir ibadettir ki; 58 yerde Kur’ân’da Cenab-ı Hak tekrarlıyor. Gemi batıp bir tahta parçasının üzerinde can vermek üzereysen, göz ile namaz kılacaksın. Namazın asla terki yok. Yani bir türlü bir yer bulamadın, arabada gidiyorsun, direksiyonda kılacaksın. Öyle bir haldesin ki, koşarak camiye bile yetişemeyecek isen keraat girmiş, kaldırımda yürürken, aklınla namazı kılacaksın. Ne demek yani, bir başkası senin namazını kılacak. Bende gördüm parayla namaz toplayanlar çıktı birkaç sene önce. Birkaç senelik namazı eksikmiş parayla satın alacak, namazını tamamlayacak… Ya böyle bir gaflet olamaz. Kur’ân’ı en iyi anlayan kişi Efendimizdi. Hadislerle bunu şerh etti. Allâhu Teâlâ birçok yerde:

Esteizübillah”; Fesebbih bihamdi Rabbike vestağfirhu innehu kâne tevvaba.”

Habib’ine direk emrediyor; “Ya Habib’im, Ben’i zikret, Bana şükret, Bana istiğfar et.” Peygamberine kaç yerde bunu tembihliyor. Sadece zikir için çok kelimesi var.

Namaz için “Çok namaz kılın, çok oruç tutun, çok zekât verin” demiyor, miktarı ne ise o. Ama zikire gelince; “Ben’i çokça zikredin” diyor.

Kaç tane ayette bu geçiyor. Bunu onaylamayan Allah’ın o emrine baş kaldırmıştır, zikir farzdır. Allah “Yapın!” diyor, “Yapar mısınız?” demiyor. Yapın, emirdir. Ki onlar ile övünüyor Allah:

“Onlar, sabah akşam Ben’i tesbih eder” diyor. Bunlar bu kadar mu cahil. Kur’ân’a mı vakıf değil? Akşam ki sohbetimizde onu dedik;  nasıl ki bir eşyanın kullanma kılavuzu varsa, insanın kullanma kılavuzu da Kur’ân’dır, biz bundan uzak kaldık. “Müslümanız” deyip fetva kesiyoruz ama Kur’ân’dan haberimiz yok. Böyle bir şey olamaz. Evvela Kur’ân… Kur’ân Nur’dur. Aklın alamayacağı kadar büyük bir olaydır. Gerçek anlamda biz ona vakıf olsak var ya, derya olur gidersin.

Ama işte biz kabuğun, kabuğunun, kabuğunu bile göremiyoruz.

Bakın İhlas öyle bir sûredir ki, yemin ediyorsun; “Kulhü vallahi Ehad.” Vallahi diyorsun Allah’a. Şehadetine yemin ediyorsun. “Allahüssamed” diyorsun. Ne demek? Bütün yaratılanın muhtaç olduğu Zât. “Lem yelid velem yuled.” Doğurmadı, doğurulmadı. “Velem yeküllehu kufüven Ehad.” O’nun eşi, benzeri yok. Kur’ân’ın 1/3’üdür ve tecdid-i imandır.

Fatiha. Fatiha Sûresi’yle övünüyor Allah; “Ya Habib’im, sana yedileri verdik!” diyor.

“Onların tantanasına aldırma, sana yedileri verdik” diyor.

3 tane İhlas, 1 tane Fatiha; 50 tane, 100 bin tane Mevlit’ten daha eftal. Başka reçetelerde var.

La ilahe illallahu vahdehu la şerikeleh, ilahen, Vahiden, Sameden Lem yelid velem yuled velem yekullehu küfüfen Ehad.” 10 kere okuduğunda, 3 milyon sevap yazılıyor. Bir namazda on sevap alırsın. 3 milyon sevaptan bahsediyorum. Yapıyorsan bunu yap. Nedir yani bu delalet?

Sübhanallah! Böyle bir cehalet olamaz, Allah kelamı itiliyor, bir kaside baş tacı ediliyor. Allah razı olsun. Sen ne götürdüysen sana ondan yarar var. Yoksa onun bunun gönderdiği ile değirmen dönmez. Allâhu Teâlâ sana uzun bir hayat verdi. Burada sen bunu değerlendirip, Allah’ın hoşnut olacağı şeylerle dağarcığını doldurmadıysan, onun bunun yolladığı seni kurtarmaz.

Mutlaka bir mezardan geçerken ayet olarak okumak iyidir. Ehli imana… İmanı olmayana hiç yararı olmaz.

Esas olan sen yanında ne götürdün. Allah öyle cömert ki, senin azını çok yapıyor. Senin yaptığın ibadeti katında aynı bir ağaç gibi büyütüyor.

Mümini affetmek için bahaneler arıyor. Böyle bir Rabb’imiz var. Ama sen kendin bir şey yapmadan, “O okusun bana yollasın, şu bunu yapsın…” Bunlar insanı asla kurtarmaz. Ha Allah diler, kafiri de hoş görür ama bunlar müstesna haller. Allâhu Teâlâ’nın kendi vaadi var. “Canı çıkasıca kafirler!” diyor ayet-i kerimede. Şu hale bak. “İnsanım” diyen bu hale düşebilir mi? Allâhu Teâlâ’ya bunu söyletir mi? Ama söyletiyorlar.

Peygamber Efendimiz, Fatıma annemize ki Allah’ın yarattığı dört kadından biridir, cennette kadınların imamıdır. “Ey kızım, yaşarken nefsini Allâhu Teâlâ’dan satın al. Öyle bir yer gelir ki, ben dahi sana Mizan’ın başında hiçbir şey yapamam” diyor.

Her gün 1000 tane İhlas Sûresi okuyan nefsini Allah’tan satın alır.  Kimse yapamaz bu devirde. 

Kıyamet’e doğru uzadıkça nesillerde tefessüh çoğalıyor, ibadetler zor geliyor. Dünya daha süslü görünüyor, nefsin tuzağına daha çok düşülüyor vs… Hadis-i şerifte Peygamberimiz:

“Benim zamanımda İslam’ın 10’da, 9’unu yapıp, 1’ini terk eden helak olurdu. Kıyamet ümmetinde 10’da, 9’unu terk edip 1’ini yapan kurtulur” diyor.

Yani zaman tefessühe gittikçe Allah’ın ikramı çoğalıyor. Yine şanslıyız yani…

Sohbet 2010 yılı öncesine ait olup içeriğinde ki eskimeyen ilim gönüllere şifa olur inşaallah.

————————————————

NOTLAR:  Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#iman #keraat #ibadet #namaz #farz #farzıayn #farzıkifaye #Allahaibadet#salavat #İhlasSuresi #Fatiha #Fatiha7 #FatihaSuresi #mevlut #mevlit #mevlud #mevlüd #mevlüt #şeriatınhükmü

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız