Sahih Olmayan Hadisleri Ayırmak – “Rab” Ne Demek? – Bildiğinle Amel Edersen!

0
691

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) için 30 milyon hadis var söylenmiş. Bu insan hiçbir şey yapmadan, ömür boyu hadis yazsaydı; üç milyon hadis yazamazdı, söyleyemezdi, bırak 30 milyonu. Mesela; onunla beraber yaşamış olan, onun ailesi Hz. Aişe validemiz 3 bin hadis söyledi onunla yaşadığı halde. O çok zekiydi. Onun peşinden hiç ayrılmayan Ebu Hureyye Hazretleri 5 bin hadis söyledi, 8 bin eder, ömür boyu hiç ayrılmadı yani.

Ebu Hureyre ondan nerede bir şey konuşsun gömleğini çıkarır, sererdi önüne Peygamber Efendimizin o konuşmayı bitirince, onu giyince o nakş olurdu, hiç unutmazdı anlatılanları, orada bir kıyak yapıyordu Peygamberimiz ona. Peygamberimize en yakın 2 kişi, 8 bin hadisten bahsederken, 30 milyon Yahudi’nin tuzağı, bir sürü yanlış şeylerle seni sapıttırsın.

Onun için Peygamber (s.a.v.) diyor ki; “Ümmetimin fesada uğradığı zaman hadislerim tartışılır. Kur’ân’la kıyaslayın, Kur’ân’la paralel olanlar benim hadisimdir, olmayanlar uydurmadır. Kabul etmeyin!” Bu kadar basit. Ha bu da çok güzel bir mesaj, güzel bir mesajı var. “Kul bildiğiyle amel ederse, Allah ona bilmediklerini öğretir” diyor.

Allah en güzel öğretendir, “Ya Rab” diyoruz, Rab demek; öğreten, eğiten, yetiştiren demek. Allah; bizi aç bırakarak öğretir, hastalık vererek öğretir, sıhhat vererek öğretir, nimet vererek öğretir, ne bileyim birçok metodu var, öğretir yani, çünkü; güç, kudret O’nda. Sen bildiğinle amel ettiğin an Allah sana bilmediklerini öğretir. Bildiğin ile amel etmezsen, orada kalırsın, bilmediklerini öğrenemezsin. Bildiğini sonuna kadar kullanman lazım, onu son hududa dayadığın an Allah önünü açar, bilmediklerini öğretir sana. Ama biz bildiklerimizin bile onda birinle amel etmeyiz, ondan sonra tabii ne öğreneceğiz bir şey öğrenemeyiz, öyle gideriz…

İyide o bildiğinle amel etmiyorsun, amel etmeyeceğin şey yüktür insana, niye onu öğreneceksin ki, ondan sorgulanacaksın, “Bunu biliyordun, niye bununla amel etmedin?” denilir adama, etseydin derecen artacaktı. Ama bu devirde; “Ya Rabbi, işte kirayı veremiyordum, işte para kazanamıyordum…” “Onunla amel etseydin, Ben senin önünü açacaktım!” diyecek Cenab-ı Hak.

Sen Cenab-ı Hakk’a karşı haklı çıkabilir misin? Mümkün mü yani. Hem böyle olur hem Allah, seni mahrum durumda bırakmaz ki, “Allah!” diyen kulu Allah mahrum bırakmaz ya! Ondan sonra sen gayret etmeden o yöne biraz dünyaya kapıldın, biraz nefsine, biraz şeytana, biraz ahmaklığa, biraz tembelliğe. Bunlar çıktı tepene, sen de bunlara “Eyvallah” dedin. Vallahi işte sen şükret o haline, ateşe atmıyor seni Allah zikir ehli olduğun için. Hadi bakalım, gideceğin yere git.

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#Allah #iman #ibadet #zikir #peygamber #İslam #din #ahlak #iman #niyet #dua #sohbet #hadis#sahihhadis #sahih

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız