Dünya’da Kıtaların, Dağların Oluşması – Türkiye Neredeydi? – Sular Nasıl Dökülmez? – Dünya’nın Başlangıcında Ağaçlar

0
624

Tek parça, aynen böyle bir yerde. Dünya’nın üçte biri kara bir arada sadece bir arada, gerisi su. Küre-i Arz’ın ilk hali bu. Suların üzerinde levhalar var dışarıdan, levhalar. Bu levhaların üzerine karalar konmuş. Yani levhalar duba. Karaları, sular taşıyor Dünya’da. Biz zannediyoruz ki karalar suları taşıyor, hiç ilgisi yok bak! Aynı Dünya’da karalar bir gemi gibi. Altta levhalar var, 5 tane levha var, 5 tane levhaya, Allah karaları yüklüyor. Levhalar duba gibi suyun üzerinde, çok büyük tabi bunlar.

Dünya ilk yaratılışta karalar tek parça sonra levhalar yavaş yavaş kaymaya başlıyor. Bu levhanın üzerindeki bir kıta oluyor, bu bir kıta oluyor, o bir kıta oluyor. Dağlarda o zaman oluştu. Mesela; üçüncü kıta Hindistan tarafından gelip, öbür kıtaya dayandığı zaman Himalaya’lar oluşuyor. O tonlarca yük hesap edilemez, Dünya’nın o beşte biri gelip, bir yere yüklenirse, Himalaya’lar buradan böyle itme ile öbür kıtada dağlar oluştu. Böyle Himalaya’ların oluşması bile bu kıtanın, öbür kıtaya dayanması ile böyle oluştu ama o ona çarptığı zaman, bu dağlar yükseldi, fakat bu da sonra, kayarak arayı gene açtı. Yani kıtalarda çok sonradan oluştu.

Bu kıtaların hepsi mesela, zamanında Amerika’da, İngiltere’de, Avrupa’da bilmem nerede tek kütleydi. Yalnız Türkiye’nin olduğu yer denizdi. Denizlerin altındaydı yani Türkiye, yani Anadolu’nun olduğu yer o zaman kara değildi. Kıtalar oluşunca, Türkiye’nin olduğu yarımada sulardan çıktı, işte bugünkü halini aldı. 5 kıtaya ayrılması filan.

Yani karalar suları taşımıyor, 400 milyon sene evvelki olay bu.

Birçok şeyi suların üzerine inşa etmiş Allah.

Yani karaları sular taşıyor, dünya üzerinde altta dubalar var. Bunu bütün bilim adamları da biliyor artık bugünkü incelemelerle. Dünya 3004 kilometre süratle gittiği için bunları biz hissedemiyoruz, sallanmayı çalkantıyı ıvır zıvırı. Mesela; bir kahve askısına bir bardak çay koy, hızla çevir böyle, hiç dökülmez devrilmez. Böyle senin çevirmen çok hafiftir yani.

Bu Dünya 3004 km. süratle gidiyor saatte. Senede 95.000.700 km. yol kat ediyor. O hızlan, biz onu fark edemiyoruz. O yerçekiminin çoğunu da mesela aşağılardan geliyor, aşağılardan gelen olaylar var. Bir de bu dönüşüyle yer çekimi bir güç kazanıyor.

Nasıl askı havadayken o çay dökülmüyorsa su iken, bak dökülmüyor, buradan dönüyor ki senin çevirmen çok hafif yani, 3004 km. süratle kimse çeviremez, görünmez zaten o kadar hızlı döner. O çay dökülmüyor yani, o baş aşağı durduğu halde dökülmüyor. Çıraklık yaptım ben, biz çok çevirdik, hiçbir şey olmaz. Bu dünya ondan yüzlerce defa daha hızlı dönüyor. İşte suların dökülmemesi o hızdan ötürü, bir şey olmuyor, aynı noktada kalıyor. Hatta daha böyle tepiliyor, merkeze doğru sıkıyor böyle kendini, dönüşte.

Dünya üzerindeki bitkiler ve ağaçlar bugünkü ağaçların 300-400 katı büyüklüğü. Mesela; bir ağaç, şu kökünün oturduğu yeri insanlar el ele tutuşsa 20- 25 kişinin çevreleyeceği gibi ağacın gövdesi, boyu gidiyor 80-100 metre yukarıya doğru. Amerika’da tek tük bunlardan hala varmış, Amerika kıtasında. Ha şimdi, böyle bir ağacın meyvesi nasıl oluyor, bir armut oluyor 50 kilo. Böyle bir ağaçta şu kadar armut olacak hali yok. Başka mesela, elmaysa 25 kilo bir elma, 20 kilo bir ağacın. Mesela; bir etobur olmayan dinozorun 120 metre mi ne boynu, kafa ile vücut arası, bu da otür şey yiyen, yeşil yaprak yiyen, meyve yiyebilir varlık. Şimdi, o hayvan bugünkü ağaç olsa boynunu çevirip ona ulaşamaz. O gün için Allah o mahlukatı yaratıyor onun gıdasını da öyle yaratıyor.

Arkadan onları yok ediyor Allah! Meteor yağmurlarıyla yok ediyor dinozorları.

Diyor ya, petrol; onların vücutlarının artığı yani fosil. Fosil yakıt, kömüre, doğalgaz ve petrole “fosil yakıt” diyor. Yahu el insaf, bu kadar petrol okyanusları olsa tükenirdi, şu Dünya’nın harcadığı bugün kömür öyle keza. “Biz bilmiyoruz” demiyorlar.

Arkadan iblisin taifesi yaşadı, ondan sonra, onu Dünya üzerinden yukarılara çekti, iblisin taifesinin çoğunu yok etti Allah. Ne ile, yanardağla. Dünya’daki bütün yanardağlar başladı ateş atmaya. Dünya’nın her tarafını lav kapladı. Toz bulutu oksijenle. İşte küresel ısınma dönemi, esas ısınma öyle bak.

Bugün mesela, yanardağlar körleşmiş, milyonda bir tanesinden biraz bir şeyler çıkıyor. Dünya’daki bütün yanardağların aynı anda fışkırdığını düşün, Dünya bir cehenneme döndü. O şekil, bir yok edişi oldu.                              

Sonra milyonlarca yıl içinde tekrar Dünya yeşerdi. 3 bin yılda bir, 1 santim toprak oluşur. Düşünebiliyor musun? 1 cm. toprak oluşması 3 bin yıl ister. 3 bin yıl Dünya için çok kısa bir şey,  yani bir iki dakika gibi çünkü Dünya; 13 milyar 700 milyon yaşında düşün. Yani 3 bin, 5 bin, 10 bin, 20 bin, 50 bin senelik değil.

İşte, yavaş yavaş bize gelinceye kadar işte bitkiler küçüldü, insan ömürleri küçüldü, her şey küçüldü, yani. Hani, bizede bu kadar olmasa, biz öyle ağaçlar olsa baş edemeyiz.

———————————-

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#Dünyanınoluşumu #kıtalar#karaparçaları#dağlarınoluşumu#Türkiyeneredeydi#yerküre

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız