Putperestlik Ne Zaman Başladı?

0
390

Allah türlü türlü kavimlere böldü insanları, türlü türlü şeyde… Hindistan’da 6 bin mi, 8 bin mi din var. Ağaca tapan mı ararsın, boynuza tapan mı ararsın, ineğe tapan mı ararsın, kayaya tapan mı ararsın, su aygırına tapan mı ararsın. Ya öyle nehirler var, oraya girip yıkanıp cennetlik oluyorlar, bu kadar sapıklar, şeytan o kadar oynamış ki insanlarla.

Şimdi tarihler boyunca insanlar tanrılar edinmiş. Şimdi Peygamberimizin çocukluğu döneminden sonraki dönemi Mekke, Medine’ye geliyoruz, bu Ebul Hakem dönemi; Ebu Cehil diyoruz diğer ismiyle, Ebul Hakem’dir. Ebul Hakem’in emir olduğu Mekke emiri olduğu dönemde, 200 küsur çeşit put var insanların taptığı. Kâbe’nin her tarafı putla dolmuş avluları, bahçeleri, etrafı, her taraf put, herkesin bir putu var.

Hz. Ömer; “Biz dışarı çıkarken sefere, helvadan put yapardık, yollarda tapınmak için, yiyecek yemeğimiz kalmayıncada putu yerdik” diyor. Yani böyle saçmalıklara düşmüş. Ebul Hakem döneminde yüzlerce put var Mekke’de.

E şimdi Peygamberimiz Allah’a davet ediyor, şimdi bakın bu Mekke kafirlerinin de hiçbiri Allah’ı inkar etmiyor, Allah’ı inkar eden yok! Sadece diyorlar ki, “Biz putları araya sokuyoruz, Allah ile aramızda put var, Allah bizim işimize karışmasın. Allah var ama bizim işimize karışmasın. Biz Allah ile olan irtibatı putlarla sağlarız, biz putlara taparız. Put ister Allah’a tapsın, ister bizim taptıklarımız bizi Allah’a götürsün ama Allah bize karışmasın”. Mantık bu!

La” Kelime-i Tevhit’te “La” hepsini parçalıyor. “La ilahe illallah” Allah’tan gayrısını silip atıyor, bu da onların işine gelmiyor, baştan bu putların icadı Hz. İdris Aleyhisselam’ın zamanına gidiyor.

Hz. İdris Aleyhisselam’ın zamanında, insanlar alimlerin heykellerini yapıyorlar, böyle çok güzel alimler yetişiyor, onların heykellerini yapıp meydanlara koyuyorlar ki birde onun hitabından yazılar yazıyorlar, onun güzel şeylerinden, bu yasak değildi. Dinde bir günah bir suç gibi telakki edilmiyordu. Bu iş abartıla, abartıla putlara kadar götürdüler zaman içinde, şeytan boş durur mu? Abarttı biraz daha, biraz daha derken, bu putperestliğe kadar döndü. Putperestlerde Allah’ı inkar etmiyorlardı fakat Kelime-i Tevhid yok.

————————————————-

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#Rahman #Rahim #Allah #kelimeitevhit #Hzİdris#put #putperestlik #EbulHakem #Ebulhakemdönemi #Ebucehil

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız