Oruç Tutmanın Hikmeti Nelerdir? Makbul Oruç Nasıl Tutulur?

0
1029

Oruç zaten her halükarda büyük sevap. Oruç demek, Allâhu Teâlâ oruca; “Ne vereceğimi Ben’den gayrısı bilemez” diyor. Bakın “Oruçlunun nefesi tespihtir” diyor Peygamber Efendimiz. Bugün sen uyusanda, yatsanda, gezsen de her aldığın nefes tespihtir. Yani bu Zilhicce olur, Muharrem ayı olur, başka bir ay olur. Yani her halükarda oruç Allah için yapılan tek ibadettir.

Diğer ibadetler kulun kendisi içindir. Orucu Allâhu Teâlâ’dan gayri kimse bilmiyor ne verilecek mükafatı. Sonra dünyada oruç tutanlar Mahkeme-i Kübra’da hiç susuzluk çekmez. Daha buna benzer birçok ziyade hikmeti var. Dünyada da faydası vardır. Oruç tutan insan, aç insanların halini bilir. Fakir insanların halini anlar. Zenginler bütün yıl yiyor ne isterse ama oruç tutuğu vakit aç insanların halinden anlamaya başlar. Artı oruçta şehveti kırıcı bir güç vardır. İnsan baktığı her olaya yani daha müspet bakar. Yoksa şöyle diyeyim, ben biraz açık konuşan adamım, kaba saba bir adamım gündüzde söyledim, erkeklerin büyük bir bölümü kadınlara affedersin, şehvetle bakar. Halbuki o da Allah’ın bir kuludur, o da Allah’ın yarattığı senin, benim gibi bir insandır. Yani affedersin o, sırf şehvetten ibaret değil. Bir kere bir insan veya bir ana. En büyük peygamberleri doğuran da bir anadır. O gözle bakmakla, diğer gözle bakmak arasında çok büyük farklar vardır.

İşte nefsi oruçla terbiye eden veya nefis murakabesi dediğimiz zikirle, tekbir ile terbiye eden insanlar yani onu Allah’ın nadide bir eseri olarak görür, onu Allah’ın bir lütfu olarak görür. Yani, bugünün zamanın insanı gibi o sadece bir seks aracı değil, öyle bakmaz yani. Onun için oruç her halükarda, ne zaman olursa olsun, mükemmel bir şey. Yapabiliyorsan ama oruç tutmak demek, aç kalmak demek değil, orucu dilinle, gözünle, aklınla, kulağınla, tavırların ile hepsi ile birlikte tutacaksın.

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz sağlığında bir iftara çağırıldı. Her zaman acele ederdi, bu sefer çok ağır aldı. Ağır alınca zengin bir Ashaptı bu. Ev sahibi dedi ki; “Ya Resullulah, biz yiyip kalktıktan sonra oruçlu kadınlar var, yan odada onlar iftar edecekler.”

Peygamberimiz tebessüm etti, elini cebine attı, bir hurma yaprağı çıkardı; iğne gibidir onların uçları. “Onlar oruçlular mı?” dedi.

“Evet, Ya Resullulah.”

“Onlar aç kalmış eşeklerdir!” dedi. Sonra bir avuç hurma yaprağı daha çıkardı:

“Al bunu götür, dişlerin arasını karıştırsınlar, çiğ et çıkar!” dedi.

“Onlar bütün gün gıybet ettiler!” dedi. Ve ev sahibi de kadınlara:

“Şu dişlerinizi bir karıştırın!” dedi. Hepsinden çiğ et çıktı.

Bu da Peygamberimizin mucizelerinden biri. Çünkü Allâhu Teâlâ, ayet-i kerimede diyor ki; “Siz ölü kardeşinizin etini yiyebilir misiniz? Onu yiyemezsiniz, ondan tiksinirsiniz. Öyleyse gıybet etmeyin” diyor.

Gıybet etmek ölü kardeşinin etini yemek gibidir. Ve artı büyük günahlardandır. Yani görüyorum bazen birçok insan oruçluyum diyor, veryansın ediyor Ahmet’in, Mehmet’in, şunun, bunun arkasından. Yahu yazık, boşuna aç kalıyorsun! Oruç nefsi terbiye, nefsi tezkiye içindir. Yani dilinle, gözünle, her şeyinle oruç tutacaksın. Oruç sadece aç kalmaktan ibaret bir ibadet değil. Yani; bu bütün melekelerinle oruç tutturacaksın. Diyor ki Peygamberimiz:

“Oruçlunun uykusu dahi ibadettir. Oruçlunun nefesi tespihtir” diyor.

Bundan büyük bir lütuf olur mu? Yazık günah aç kalıyorsun, o eziyeti çekiyorsun ama dilinin yüzünden her şeyi duman ediyorsun.

“İnsanın iki günah kapısı vardır” diyor salatu selam Efendimiz. “İki dudak arası ve iki bacak arası.” İslam’da böyle şeyler ayıp değildir, olduğu gibi söylenir. Bunlara sahip ol, mesele yok. Ama insan olamıyor. En büyük günahlar dil ile işleniyor, en büyük savaşlar dil yüzünden çıkıyor. Halbuki ona sahip olsan. Ona sahip olanda nedir? Sabırdır. Sabır, aklı olgunlaştırır. Akl-ı maaştan, akl-ı maadda, akl-ı kül ile akl-ı evvele doğru kademeler var yani namaz gibi.  Onlar yürür gider.

 

—————————————————————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#sabır #oruç #oruc #orucunsevabı #nefistezkiyesi#ibadet #Allah #Allauteala #gıybet #çigetyemek #dedikodu #kulhakkı #ibadet #aklımaas #aklıkul#aklıevvel #islam #tasavvufsohbetleri 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız