Nefse İbadet Ettirmek – Nafile Namazlar – Şükür Namazı Var Mıdır? – Nimet Neden Beddua Eder? – Şükredenlerden Olmak Ve Şükrün Çeşitleri – Rızıktan Mağdur Olmak İstemiyorsan – Sağdaki Melek Ne Zaman “Amin” Der? – 4 Rekatlık Hacet Namazı – Kimler Zengin Olur?

0
728

Bir mürid, Mürşid’ine soruyor diyor ki:

“Ben devamlı İhlas okuyorum.”

“İhlas tecdid-i imandır okuyamazsın!” diyor, düşünebiliyor musun?

“Ben sana ne reçete verdiysem, onu uygulayacaksın!” diyor.

“Ha okuyacaksan, güle güle git dilediğini yap!” diyor.

“Ama eğer bana tabiysen, benim verdiğim reçeteyi uygulayacaksın, yoksa ben seni tedavi edemem” diyor. Artık dünya işlerinde, her insan en ince teferruata kadar tedbirini alır, çabalar didinir, bilmem neler yapar, hiç ihmal etmez!

Ebedi yaşayacağı yer için de hiçbir gayret yok! Allah ile alay edilmez! Allah’ın huzuruna duruyoruz güya! Akıl bir borca gidiyor, bir harca gidiyor, gidiyor da gidiyor… İşte ben sana bir şey anlatırken, senin sırtını dönüp gitmene benzer. Onun için nefsede namaz kıldıracağız. Bu beden toprak çürüyecek. Bugün buğday ekmeği yer, yarın ıspanak yer, yarın kavun yer, yani topraktan gelen şeyler… Bu vücutta ne yapar? Vücutta bir sperm hücresi olur.

Aslı neresi? “Toprak”. Onun için bedenin mayası toprak ve toprak olacak ve çürüyecek yine.

Kalûbela’da Allah’a yemin eden nefislerin ibadetini istiyor Allah! O, mutmaine ulaşacak ki onu Allah cennetine koysun. Ona güzel bir vücut giydirecek, ebedi bir hayat için cennetine koyacak. Ama görüyoruz işte güruhları, cemaatları. Heyhat Kardeşim, derelerin, nehirlerin denize aktığı gibi cehenneme akıp gidiyorlar! Birçok hadiste Efendimiz bunu haykırıyor! Ama farkında değiliz. Dünyalık her şeyin farkındayız ama! Ebedi âlem için hiçbir şeyin farkında değiliz.

Şimdi bakın; insanlar birçok bid’atler var ettiler. İslam’ı yaşamak çok kolaydır, birçok bid’atlerle İslam’ı zorlaştırdılar. Kur’ân hakikatleri gizlendi, İblisin asırlardır büyük tuzağı var insanlık üzerinde ve başarılı oluyor.

Hadis-i şeriflere bak! “Duha namazı” var, güneş battıktan 45 dakika sonra kılınan, bu namazın getirisi çok büyük, “Evvabin namazı” var çok büyük, “Teheccüd namazı” var çok büyük…

Yahu “Şükür namazını” ben duymadım! Ne Kur’ân’da duydum ne hadiste duydum! Peki kaynağı ne bunun? Kaynağı yok!

Şimdi Allâhu Teâlâ şükür ile sabırdan imanı yarattı. Sen Allah’a şükretmek istiyorsan:

Yemekten sonra kaç defa “Elhamdülillahi Rabbil âlemin” diyorsun! Çoğu zaman, Besmele’de gelmez, şükürde gelmez. Besmele’siz yerken de her yudum:

“Senin Allah belanı versin” der sana. “Sana hastalık olsun inşallah” der.

Eee şimdi bakın bir yudum suya 21 defa şükür edebiliyor musun? Devamlı ama kesiksiz, o zaman, sen şükür edenlerdensin. Bunu örnek olsun diye söylüyorum:

Bir su içince 21 defa diyorum. 21’de hikmetler vardır. Bir yumurtayı tavuğun altına koy 21 günde can olur. 21 defa hiçbir sofrada, isterse kafirin sofrasında oturayım, bu şükürden geri kalmam. Allah’ta beni hiç mağdur bırakmaz, hiç rızık konusunda mağdur duruma düşmedim ömrüm boyunca. Çünkü şükür ziyadeleştirir bir şeyi. Hiçbir zaman ama bak, bak şu yaşıma geldim!

Şükredersen, zorda kalmaz insan.

Şimdi “Elhamdülillah” dersen, sağındaki melek; “Rabbil âlemin” der.

Elhamdülillahi Rabbil âlemin” dersen, o “Amin” der.

Sen birine hayır dua edersen ki, her derviş ‘Mürşid’ine, anasına, babasına, bütün sofi kardeşlerine’ kendisini katmadan dua etmesi lazım. Ben bunu her yatsı namazında yaparım. Kendini katmayacaksın. Allah diyor ki; “Kulumun niyeti var istemeye, dua etmeyi de hayasından, edebinden yapmazsa, onun işini daha da kolaylaştırırım” diyor, “Onun ayaklarını sabit kılarım birçok şeyde” diyor.

Şükretmek; birinci derecede dili şükre alışık olacak, ikinci derecede şükür Allâhu Teâlâ’nın yaşa dediği gibi yaşamaktır. O da şükürdür. Allah’ın dediği yolun dışına çıkmamak.

Fakir, fukaraya tasaddukta şükürdür. 

Ya Rabbi Elhamdülillahi Rabbil âlemin, bir fakire verecek kadar malım var” demektir.

Yani şükrün çok şekli var. Bugün işte kabirde sorgu namazı yok, şükür namazı yahu kaynağı ne kardeşim?

Bakın Ashap’tan bazı kişiler; “İkindi namazını 10 rekata çıkaralım” dediler:

“Bir nokta ekleyenin kellesini uçururum” dedi Peygamberimiz. Bir şey ne eksiltilir ne artırılır, namaz için.

Allah Kur’ân’da hükmünü kesti bitirdi. Ee biz durmadan ya onu ekliyoruz, ya bunu ekliyoruz, ya şunu çıkarıyoruz… Allah Allah! Bu din kurulmuş artık yolunda gidiyor, yürüyen bir treni düşün, çalışan motora ilave olur mu, eksiltme olur mu?

4 Rekatlık Hacet Namazı

Hacet namazı var. Allah’tan ne tür hacetin varsa. Mesela; bizim sofilerin çoğu hacet namazı ile bana geldiler.  “Ya Rabbi, Mürşid’imi göster” dedi, Allah’ta beni gösterdi onlara.

Hacet namazı, ya Cuma gecesi ya Kadir Gecesi yani bu gecelerden biri, bunlar olmuyorsa, gece yarısından sonraki bir zamanda, itinayla boy abdesti alacaksın, dünya kelamı konuşmadan; “Niyet ettim Ya Rabbi hacet namazı kılmaya”,

Allahu ekber,

Birinci rekatta; Sübhaneke, Fatiha, 3 tane Ayetel Kürsi okuyacaksın.

İkinci rekatta; Fatiha, İhlas, Felak ve Nas Süre’lerini okuyacaksın.

  1. ve 4. rekatlar ikinci rekatla aynı.

Ondan sonra elini açar duanı yaparsın. Allah’tan bir şey istemek de ibadettir.

Hz. Musa ya diyor  ki; “Atının, samanını arpasını Ben’den iste!”

Duanı yaparsın dünya kelamı konuşmadan, sağ tarafına kıbleye dönecek şekilde yatarsın, Allah’ı zikrederek uyursun. Allah dilerse sana onun cevabını verir. Ha dilemedi tekrarlayacaksın! Usanmayacaksın! Bu her türlü hacet içindir. Aklına ne geliyorsa meşru olan. Yani “Falan yerde hırsızlık yapacanda yakalanır mıyım yakalanmaz mıyım?” diye hacet namazı olmaz. Allah’ın meşru kılmadığı şeyler için hacet namazı olmaz. Onun dışında her türlü murad için kılınır. Ama bugün için birçok bid’at girmiş dine. Öyle enteresan şeyler var ki insan hayrete düşüyor!

“Çok şık saç tarayan insan zengin olur” diyor hadis-i şerif. Gel de mantığını anla!

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#nefseibadet #duhanamazı#teheccüdnamazı#hacetnamazı#şükür #sadaka #yardımetmek #zenginlik#ibadet#meleklernezamanaminder#melek

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız