Mürşid’siz Zikir Yapılır Mı? – Her Ayetin 4 Hâdimi Nedir?

0
2567

Zikir, Peygamber (s.a.v.) Efendimizin hayatında geldi. Mezhepler çok sonradır. Ama zikir Peygamberimizin sağlığında geldi; cehri ve hafi olarak. Ebu Bekir Sıddık’a (r.a.) hafi zikir, cehri zikir de Hz. Ali Efendimiz kanalıyla bugünlere ulaştı.

Femenya’mel miskale zerratin hayray yerah” diyor, ayet-i kerimede. “Miskale zerratin’’; yani zerre, miskali zerre kadar da olsa hiçbir amel kaybolmaz, ötelerde karşılığını bulur. Fakat her ayetin 4 hâdimi var, 4 tane görevli melek var her ayette. “Elif’’ diyorsun bir ayet. “Lam’’ diyorsun bir ayet. “Mim” diyorsun bir ayet.

Elhamdü lillahi Rabbil âlemin” bir ayet, “Maliki yevmiddin” bir ayet, her ayetin 4 hâdimi var. Bu hâdimin iki tanesi seni yükseltirken, 2 tanesi seni alçaltır, Allah’ın ipine sarılmak gayretinde olan iyi niyetli insanı asla alçaltmaz, o onu yükseltir. Fakat çok yaptığın an görüntüler başlar. Bakın size bir olay anlatayım… Benim bir tanıdığım var, şurada bir sohbet açacak olsa, buradan bir ay kalkamazsınız, işinizi gücünüzü terk edersiniz. Ben o kadar güzel değilim… Onun o kadar mükemmel ifade yeteneği var. Yani süzme bal. Ama Peygamber Efendimiz (s.a.v.) diyor ki; “Ben ümmetimin, iyi söz söyleyen münafıklarından korkarım.’’

Bakın bu çocuk, aynı sizin gibi yıllar önce namaza başladı, bir namaz diğerine yakın zaman alıyordu, uzun bir sakal bıraktı, yani hayatının yüzde seksenini Allah ile olmaya adadı. Zikre başladı.

“Yapma oğlum, yanlış yoldasın, bir Mürşid’e git!” dedim.

“Hadi ya, Mürşit kim oluyor?” dedi. İlim, irfan ben de çok yani…

“Oğlum bak! Bütün Allah dostları diyor; ‘Şeyhi olmayanın, şeyhi şeytandır!’ sen zaten bu hayatı yaşamazsan şeytan seni tekeline almıştır, seninle uğraşmaz, normal avam gibi yaşasan yine bir şey olmaz ama sen yani tamamen tasavvuf ehlinin hayatını yaşamaya çalışıyorsun ama Mürşid’in yok.”

“Heyt! Mürşit kim?  Benim diyen Mürşit gelsinde benimle aşık atsın!” dedi.

Ne kadar dediysek fayda etmedi. Bir gece âlem-i manada şeytan geliyor, haça bir secde ettiriyor bunu, sabah Allah’a söverek kalktı. 10 yıl Allah’a sövdü, gezdi. Allah o kadar sabırlı ki ki onu parçalamadı…

 

—————————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#mursid #mursit#mürşid#mürşit#mürid#derviş#tasavvufehli #hadim#zikir

 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız