Kişi Neden Mahrum Kalır? – Kişi Neyi Ayıplarsa! – Hadis Öğrenip, Öğreten 1000 Yıllık Kabul Olmuş Namaz Ecri!

0
1219

Bizde iki değer var. Yıllardır materyalist sistem diyoruz, bu sistemde insanların birçok şahikaları var, meyletmek. Salatu selam Efendimiz bir hadislerinde buyurur ki:

“İnsan neye meylederse Allah onu, ondan mahrum kılar.” Bak çok dikkatle alın bu hadisi! “İnsan neye meylederse Allah’ın Zât’ından daha fazla, Allah onu ondan mahrum kılar”. Salatu selam Efendimizin muhteşem bir tebliği. Hepsi muhteşem de yani şuandaki yaşadığımız döneme hitap eden. Neye meylederse!

Yaşadığımız dönem materyalist sistem. Değerli iki şey var, biri para, ikincisi seks. İnsanların gözünde ilk hedefte olan şeyler bunlar. İnsan eve, karıya, tarlaya, tapana, arabaya, paraya meyleder. Meyleder de meyleder. Bu meyillerin mizanı kendi içindedir, bunu tartacaksın. Bu meyiller Allâhu Teâlâ’ya olan meyilden fazla ise Allah seni dünyadan da mahrum eder, öteden de. Her iki tarafta da mahrum eder.

Hadis-i şerifte aynen bak çok açık ve seçik; “İnsan neye meylederse, Allah onu ondan mahrum eder.”

“İnsan neyi şiddetle ayıplarsa, Allah ona o suçu işletmeden canını almaz.”

Bak burada bir ölçü var, bunlar hadis-i şerif.

İnsan yaşadığımız dönemde benliklerini sorgulaması gerekir. Bunu daha evvelde dedim, benliklerin sorgulanması. Ve benlik sorgulanmazsa bu meyillenmeler artarak devam eder. İnsan her şeye meyil eder, vitrinde gördüğü bir şeye de meyil eder, orada sokakta gezen bir kıza da meyil eder. Meylederde meyleder. Güzel bir araba görür meyleder. İşte bu dünyaya gelişimizin gayesi meyletmek değil, burası okul.

Ne diyor Hz. Mevlâna:

“Ben gönüller Kâbe’siyim, Cuma mescidi değilim. İnsanlık mescidiyim. Dünya benim medresem.”

Biz buraya medreseye geldik. Neyin medresesi? Çilenin medresesi. Çile çekmeyen insan olgunlaşmaz. Şimdi; meyiller Allâhu Teâlâ’ya olan meyillerden fazla ise, Allâhu Teâlâ bizi ondan mahrum ediyor. Bir insan mesleğinde herkesin önüne geçmeyi meylediyor, iflas ediyor. Yani meyiller mutlaka insanda olacak ama ölçülü tutulacak. Yani insanın gönlündeki ilk şahika, arzu edilen “Allah rızası”. Ama Allah rızasını bir tarafa itiyoruz, Allah rızası aklımıza dahi gelmiyor.

Murada meyil ediyoruz, murada bel bağlıyoruz. İşte bunlar gizli şirk. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz diyor:

“Benim ümmetim puta tapmaz ama ben onlar için gizli şirkten korkarım”. İşte bunlar gizli şirk. Çağımızda bunlar bulaşıcı bir hastalık gibi her insanda.

Bugün bakın! Ben Almanya’da çalışıyorum, çok sevdiğim bir karımla, çok sevdiğim bir ufak çocuğum var. Günde bunları kaç kere hatırlayıp, aklıma getirip bunların özlemini çekiyorsam, bunun çok daha fevkinde Allah için bir insan özlem çekmiyorsa, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz:

“Bir mümin için en büyük ödül, ölmektir dünyada. Bundan daha büyük bir ödül yoktur” diyor. Çünkü müminlerin zindanı, cehennemidir dünya.

Çağımızda meyletmeler çok, bende de var, sende de var, onda da var, hepimizde var. Bu hastalıktan kurtulmamız lazım.

Bakın salatu selam Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki; “Bir insan, iki hadis öğrenirse” bak dikkat et, “Bu iki hadisi de başka birine de öğretirse, tam 60 yıllık ibadet yazılır ona” diyor. Altmış yıllık ibadet! Dikkat et bak. İki hadis.

Yıllardır binlerce hadisten bahsettim. Acaba hanginizde kaç tane kaldı? Ve devam ediyor; “Altmış yıllık ibadet yazılır. İlimden bir katre öğrenene onunla amel etse de, etmese de bin rekat kabul olmuş namaz yazılır.” Bir rekat kabul olmuş namaz insanı kurtarıyor.

Ha şimdi bakın Allâhu Teâlâ çok cömert. Allâhu Teâlâ’nın ipine sarılanlar… Allâhu Teâlâ’nın neler verdiğini asla bilemiyoruz. Veya kaâle almıyoruz. Veya aklımızda tutmuyoruz. Ve yahut onunla hemdem olmuyoruz.

Çaylarınız soğumasın.-

İşte bu meyletmeleri kontrol altında tutmak lazım. Meyil benlikten gelir. Benlik nefisten gelir. Nefis Allah’ın düşmanıdır. Şeytanın dostudur ve bunu içimizde taşırız.

Allah razı olsun. Müminin iki günü birbirine eşit olmayacak.

Hadis-i şerifte; “İki günü birbirine eşit olan mümin ziyandadır” diyor. Arpa boyu da olsa her gün ne yapacaksın? Günler, zaman akar gider derelerin denizlere aktığı gibi. Öyledir…

Dünyanın 1000 yılı, Cenab-ı Hakk’ın 1 günüdür, cennetin 1 saatidir. Senin Dünyada yaşadığın 60 sene, 70 sene yukarlarının hesabına göre birkaç dakika değil. Onun için burada gaflete, dalalete zaman yok.  Burada doğruları çizeceksin.

Çünkü bir insan nasıl yaşarsa öyle ölür, nasıl ölürse öyle haşrolur, nasıl haşrolur ise öyle kalkar. Hiç başka mümkünatı yoktur yani.

Ne kazanacaksan, burada kazanacaksın. Dünya ahiretin tarlasıdır, burada ekeceksin, orada biçeceksin. Biz şimdi veresiye çalışıyoruz. Diyoruz ki; “Ya 40 senedir, 50 senedir zikir yapıyoruz, namaz kılıyoruz ama sürünüyoruz, ötede bir Yahudi nimet içinde yüzüyor…” Zaten öyle olması lazım. Bunun kuralı bu.

Salatu selam Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde diyor ki; “Bir kafir bir şey istediği zaman Allâhu Teâlâ, Cebrail’i çağırır; ‘Ne istiyorsa ver, defet kapımdan!’ diyor. Ama mümin istedi mi, ‘Verme!’ der” diyor. “Biraz yalvarsın, onun yalvarması hoşuma gidiyor” der.

Hele de dervişsen bir çuval belayı getirip başından dökerler. Bunlar Allah’ın selamıdır. Bakın, “Allah’ı sevene iptila, Resûlullah’ı sevene fakirlik dağdan inen su hızıyla ulaşır” diyor. Bunları bileceğiz. Bunlarla hemdem olacağız. Onun için dön dolaş; benlik, benlik, benlik… Benlik meyletmeleri meydana çıkarıyor. Bak “Neye meylederse Allah onu, ondan mahrum bırakır” diyor.

İbrahim Hakkı Hazretleri ne diyor:

“Bir şeyi murad etme, olmazsa inad etme.”

Ne güzel bir tembih. “Bir şeyi murad etme, olmazsa inat etme” diyor. Ha birçoğu söylemiş ama üzerimizde hal olmuyor. Sadece “İlmel yakîn”. Sadece biliyoruz ama bu bizde hal olmuyor. Hal olmadıktan sonra bir anlamı yok! Şeytanın da ilmi çok, meleklere imamdı ama kendisine de yarar sağlamadı. Ne zaman hal olacak, sende onu yaşayacaksın, ondan sonra o ilim sende etki gösterir, tesir eder.

————————————————

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#Allahuteala #Allahrızası #hadis #ömür #hayat #dünyahayatı #meyletme #hırs #eleştirme #kınama #bela #iptila #mümin  #tasavvuf #dinisohbet #İbrahimHakkıHz

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız