Mutmain Olmayan Nefis Cennete Giremez! – 3 Aylık Yiyeceği Olmayan Yahudi’ye Peygamberimiz Ne Tavsiye Etti?

0
1198

Allâhu Teâlâ Kur’ân’da kaç tane ayette nefsini mutmain etmeyenin cennete girmesinin hiç muhtemel olmadığını beyan ediyor. “Mutmain edecek” diyor. Biz nefisle olan savaşı küçümsüyoruz. Çok önemli.

Öyle olmasa salatu selam Efendimiz bu hadisi söylemezdi. Büyük bir savaştan dönerken söyledi onu, Ashab’ına dedi ki:

“Küçük savaşı bitirdik. Daha büyük bir savaşa gidiyoruz.”

“Ya Resullulah, savaşacak hal mi kaldı bizde?”

“Daha büyük olan savaş, nefsinle olan savaştır.”

Bize öyle geliyor ki o, bize zarar vermiyor. Düşmandan çok zarar veriyor o bize. Yani solda kırmızı yazılanların hepsini yazdıran o.

Ya Rabbi, sana şükürler olsun.

Bir gün Peygamber salatu selam Efendimize bir Yahudi geldi.

“Ben her sene 1 yıllık yiyeceğimi bu ay koyuyorum. Ama bu sene 9 aylık koydum, 3 aylık açığım var. Bunun bir çaresi yok mu? Sen Peygambersin!” dedi.

“Var!” dedi Peygamberimiz.

“Nedir?” dedi.

“Yarın öğlen bir büyük fırın ekmek pişir. Öğlen namazından dağılan Ashab’a dağıt, birer ekmek ver. Çaresi bu.” Yahudi düşündü. Akl-ı almadı, “Ekmek vermek bana nasıl üç aylık yiyecek getirir?”

“Çaresi bu. Sen ver, sen çareni bulursun” dedi. Yahudi menfaati olan yerde geri durmaz. Koca bir fırın ekmek pişirdi. Sıcak sıcak namaz dağılırken geldi, Ashap namazdan dağılıyor, uzatıyor.

“Allah razı olsun, bugün yiyeceğimiz var, yarına Allah Kerim!” diyor almıyor, diğerine uzatıyor.

“Allah razı olsun, bugün yiyeceğimiz var. Yarına Allah Kerim!” diyor. Yarın yiyeceği yok hiçbirinin. Hiçbirine ekmek veremiyor. Yahudi millet dağılınca koyuyor çeneye elini. “Ulan adamın bugün yiyeceği var. Yarına ‘Allah Kerim’ diyor almıyor. Bizim 9 ay yiyeceğimiz var, biz 9 ay sonrası için tasa ediyoruz…” diyor. 

Yani, biz de o Yahudi gibi olmayalım. Çünkü; “Üç günden ötesi uzun ameldir” diyor salatu selam Efendimiz:

“Bir insanın üç gün yiyeceği yemeği, yatacağı yatağı varsa, dünya ona verilmiş gibidir” diyor hadis-i şerifte. Bizde üç ay için tasa ediyoruz. Böyle saçmalık olur mu? Allah seni bu yaşa kadar aç mı bıraktı, açıkta mı bıraktı! Yani niye Allah’a itimat etmiyorsun ki?

Cenab-ı Hak; “Ben kulumun rızkına kefilim” diyor. Biz, Allâhu Teâlâ’nın sözüne itibar etmiyoruz. Nefsin verdiği meyillere hem kendimizi strese sokuyoruz hem kahrediyoruz.

Gaflet etme aç gözünü menzil yakın kardeş,

Kalp incitme bi sözünü kul rengine boyam kardeş,

Büyüklenip ne görürsün bir gün sende ölürsün,

Baki hayat yok bilirsin menzil yakın kardeş.

Menzile vardıktan sonra uyanmanın bir anlamı kalmaz…

 

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#AllahKerim #rızık #rızk #amel #nefs #ego #hırs #mutmain#nefis #cennetegirmek

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız