Kandil Sohbeti – Müminin Özeti – Kandil Gecelerinin Getirileri – Peygamberimizin Emrettiği 3 Şey – Zikirdeki 111 Besmele

1
324

“Yarabbi, huzurundan başka gidecek kapı yok. Eğiliriz, rükûya gideriz. Yarabbi yanlışlarımdan belim büküldü.” Secdeye kapanırız. Namaz böyle kılınırsa, bunlar hissedilirse ne olur? “Salat-ü Nefs, Salat-ü Cisim, Salat-ü Kalp, Salat-ü Ruh” olur. Bunun farkında olmamız lazım. Ha böyle gecelerde işte müminin özeti…

Müminin kullanma kılavuzu Kur’ân’dır. Nasıl bir eşya alırız, onun bir kullanma kılavuzu vardır; müminin kullanma kılavuzu Kur’ân’dır. Müminin özeti de namazdır. Şimdi –Elhamdülillahi Rabbil Alemin– böyle gecelerde Cenab-ı Hakk ne yapıyor? Lütuf üzerine lütuf, lütuf üzerine lütuf… O’nun cömertliğinden müminler büyük ikramlar alıyor. Böyle gecelerde Cenab-ı Peygamberimizin izahı ile; “Affedilmeyen insanlara yazıklar olsun!” diyor. Böyle gecelerde kimler af olunuyor? Burada bir sefer “Estağfurullah” diyorsun, 5 sefer “Estağfurullah el Azim” diyorsun 2000 sene bunu demiş gibi faydası oluyor. Böyle fırsatlar kaçırılır mı?

İşte böyle gecelerde af olmayan insanlar kimlerdir? Devamlı içki içenler. “Devamlı içki içenler, puta tapanlar gibidir” diyor.

Anasını babasını dövenler, daha sonra Allah’a şirk koşanlar.

Cenab-ı Peygamberimiz bir hadisinde bunları saymadan o konu ile ilgili diyor ki; “Size üç şeyi emrediyorum.” Emrediyor, rica etmiyor. “Size üç şeyi emrediyorum!” diyor, “Allah’tan başka ilah tanıma. Allâhu Teâlâ’ya şirk koşma ve Allâhu Teâlâ’nın ipine sıkı sarıl. Bu üç şeyi size emrediyorum!” diyor. “Birçok şeyi sizden men ederken bu üç şeyi emrediyorum!” diyor.

İşte böyle gecelerde buraya niye toplandık? Senin evden çıkışınla senin kazancın o kadar büyük ki!… Nereye gidiyorsun sen? Allah’ın rızasına. Allah’ın anıldığı bir meclise gidiyorsun. Buraya Allah’ın velisi geliyor, evliyası geliyor, Peygamberler geliyor, Hazreti Ali Efendimiz geliyor. Bazen burayı Ravza’ya taşıyor. Bunlar büyük lütuflar, böyle gecelerde bunlar binlerce kat olarak yazılıyor.

Bir Veli diyor ki; “Bir kulun dilinde istiğfar varsa, büyük günahı yoktur. İstiğfar edenin büyük günahı olmaz” diyor. “İstiğfar etmeyeninde küçük günahı olmaz” diyor. Küçük günahlar birike birike ne oluyor?

Elhamdülillah bu meclislerde hem istiğfar var hem âlemlerin Rabbinin “Habibim” dediğine salavat var, hem de Yaradan’ın zikri var. Ve böyle gecelerde bunlar ne yapıyor? Katlanıyor, katlanıyor, katlanıyor o gece ikramı gibi oluyor, katlanarak kazancımız artıyor.

Allâhu Teâlâ’ya ne kadar şükretsek böyle gecelerde, bize ikram ettiği için kesinlikle hakkıyla şükretmiş olamayız. Buna ne dil yeter ne gönül yeter. Hiçbiri yetmez. Bunlar Cenab-ı Hakk’ın fazlından, lütfundandır. Böyle gecelerde ne yapabiliyorsak. Buraya geldik, burada zikir halkası yetmez mi? Fazla bile gelir, ama yine de gönülden, dilden düşürmemek lazım.

Allâhu Teâlâ bir yılın içine böyle geceleri serpiştiriyor. İnsanlar genelde işte bu Kadir Gecesi’dir, işte bu şu gecesidir, bu gecesidir daha sonra buna rağbet ediyor. Buna karşı sevgisi var, zaafı var, vesairesi var. Bunlar güzel şeyler ama bunlarla sınırlı olmamalı. Ramazan Müslüman’ı gibi adam Ramazan’da oruç tutar, namaz kılar, Ramazan biter, bitti her şey. Bu tabii ki zikir meclisine gelen insanların şiarı değil, bunların halleri değil ama maalesef içinde yaşadığımız cemiyetlerin hali bu.

Bundan da insanlar etkileniyor. Yani bir insanın, iki insanın, beş insanın, bin insanın, yüz bin insanın düşünce tarzında mutlaka onlara manyetik bir yayın yapıyor bu alan içerisine. Müslümanda etkileniyor.

Esas Uşşaki tarikatının zikrinde 111 Besmele yoktur aslında tarihten gelen. Bu sonradan kondu, kim koydu bunu? Hacı Kazım Kulevi Hazretleri. “Artık sofi dışarıdan çok etkileniyor, cemiyetler tefessüh ettikçe ediyor, ettikçe ediyor” dedi, ne yaptı? 111 Besmele koydu başına. Yani Besmele süzgeç, süzüyor birçok şeyi. Şimdi bunlar kesinlikle kendi kafalarından bir şey yapmaz. Bir yerlerden emir alınca yapar. Bu emir kimden gelir? Resullulah’tan veya Cenab-ı Hakk’tan. Bu nedir? Bu da lütuftur. Şimdi bunların farkına varıp, bunlara karşı şükretmemiz gereken şeyler.

#Besmele #tovbe #tövbe #Salat-unefs #Salat-uCisim Salat-uKalp, #Salat-uRuh #salatınef #salatıkalp #salatıruh #kandil

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız