Cenaze Görünce Neden Ayağa Kalkılır? – “Cenazeyi İyi Bilirdik” Demenin Hikmeti – Ölmüş Biri İçin Kur’ân Okumanın Faydası Var Mıdır?

1
429

Bir münafık öldü, bir kafir öldü, bir fasık öldü, bir günahkar mümin öldü, bu insanın dahi cenazesi taşınırken eğer önünden geçiyorsa, kalkıp saygıyla ayağa kalkacaksın, giden kafir dahi olsa. “Bir kafir geberdi yahu, filan…” deyip yerinden kalkmamak yok, kalkacaksın. Çünkü sen o cenazeye ayağa kalkmıyorsun, o cenaze ile birlikte meleklere ayağa kalkıyorsun. İnsanlar bunu bilmiyor. Bir ton, bir güruh melek gider o cenazeyle ister kafir, ister mümin, ister kim olursa olsun. O meleklere saygı gösterip, ayağa kalkarsın bir.

İkincisi; bir kafire dahi arkasından yedisini, kırkını vesairesini okursan o anda azabı durur, faydası olur yani. O anda, yani o işlem yapılırken azabı durur. Salatu selam Efendimiz diyor ki; “Bir kabirde 700 kişi büyük azap içindeydi, bir Allah dostu geldi, bir selam verdi kabristana” diyor, “Orada oturdu bir şeyler okudu, Allah’ı zikretti bütün azap durdu” diyor. “Bütün azap anında durdu” diyor. Bazısı da kalıcı oluyor.

Ahmed-i Bedevi Hazretleri, Ahmet er-Rufai Hazretleri bir kervan kafire bir nazar etti hepsi Veli oldu bir nazarla. Fakat o anda azabı durur, o an bittiği an azabı devam eder, oradan çıkıpta cennete girmez senin okumanla. Ya senin okumanla, senin arkandan onun bunun okumasınla asla ve asla insan kurtulmaz!

Eğer bir insan mümin olarak yaşamamışsa, imanını kurtarıp gitmemişse, kesinlikle ve kesinlikle bütün dünya insanları bir araya gelse, hepsi birden okusa onu kurtaramaz, iman ile gitmemişse. O anda azabı durur, o an biter, azap devam eder.

Eğer bir insan hardal tanesi kadar imanını kurtarmışsa, hardal tanesi kadar iman ile ölmüşse, onun için kurtuluş ümit vardır. Ama bu ümit senin okumana bağlı değil.

“Cenazeyi İyi Bilirdik” Demenin Hikmeti

Cenazeye gelen 40 insana “Bu insanı nasıl bilirsiniz?” deyince, “İyi biliriz” derse, Allâhu Teâlâ iyilerden yazar onu, kullarını yalancı çıkarmamak için. Ama hardal tanesi kadarda imanını kurtarmışsa iyilerden yazar. Kurtarmamışsa faydası yok.

Kurtarmışsa imam onun için sorar; “Bu meftayı nasıl bilirsiniz?”, kırk kişi “İyi biliriz” deyince, Allâhu Teâlâ  müminleri yalancı çıkarmamak için o iyilerden değilse dahi bir miktar imanını kurtarmışsa, Allâhu Teâlâ onu iyilerden kabul ediyor. Bir insan adam gibi yaşamışsa, adam gibi imanla gitmişse, adam gibi namazını, Kur’ân’ını, yani üzerine düşen vecibeleri yapmışsa bunun arkasından okusan da olur, okumasan da. O cenaze, o kabir, o ölmüş kişi senin hayırlı bir amel işlemene vesile olur. Asıl ecir okuyana yazılır.

———————————————————

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#cenaze #cenazegörünce #ölmüşbiriiçinokunandua #öleninardındanKuranokuma #Kuran

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız