İhlas Suresi Hakkında – Peygamber Efendimizin Tevazusu – Peygamberlerin Gücü Nasıldır?

0
332

İhlas tecdid-i iman gibidir. “Ehad” tek isim ama Ehadiyet çok kapsamlıdır “Ehadiyet”. “Samed” zati, 40 senedir söylüyorum, her şeyin muhtaç olduğu Zât. İnsanın, hayvanın, bitkilerin, mikropların, suların, hayvanların, dağların, taşların, güneşlerin hepsinin muhtaç olduğu Zât. Samed; O ise hiç kimseye muhtaç değil. Onun için İhlas müthiştir.

Lem yelid velem  yuled”. Doğmadı doğrulmadı.

Ve lem yekün lehu küfüven  Ehad”. O’nun eşi benzeri yok yani O senin hayal ettiğin hiçbirşey değil. Çok başka bir şey yani. İnsanların tahayyülününde dışında, O; her şeyden münezzeh.

Ancak işte cennet ehli O’nu görünce, hayranlığından saatlerce, yani başındaki karısını bile tanımayacak hale gelir. Cenab-ı Hak kendi vechini, gerçek vechini gösterince. O ne kadar müthiş, ne kadar akıl almaz birşey. Ya sen ne diyorsun, iki gram virüsle Dünya’yı bu hale getireni düşünsene. O nelere Kadir, nasıl bir şey? De ki; “O Ehad’dır.” Hitap bu. Şimdi Kur’ân’ın hitabı geneledir, bütün ümmetedir.

“Kul” Ya Muhammed. De ki; “O Ehad’dır.”

Kul euzu bi Rabbin nas, Felak hepsi, “Kul”deki diye hitap var. Bir tek direk tehdit edilen şeylerde; “kul” kullanmıyor. O da Kafirun’da var galiba, hepsinde “kul” yok.

Mesele; İzâ câe nasrullâhi vel feth, yani Mekke fethini ve grup grup insanların gelip İslam’a girdiğini, işte onun için Peygamber gaflete gelip, gurura kibre kapılmasın.

“Tövbe et, şükret, zikret, tövbe et, Allah tövbeleri çok kabul edendir” diyor  ya arkası. Peygamberlerde olmaz o övünmek gibi şeyler. “Bütün Peygamberler benimle övünür” diyor Peygamberimiz ama kendisi övünmüyor. “Ben Numan ile övünürüm”. Veya “Şununla övünürüm, bununla övünürüm…” o övünme olayını hemen kendi üzerinden, başkasına aktarıyor. Övünme yok. Resullullah’ın en hayran kalınacak tarafı.

Allah âlemleri onun için yaratıyor ama zerre kadar ben, ben yok, benlikten uzak durmuş. Hep tevazu hep tatlı dil, hep yumuşak yüz.

Allah’ın hoşuna gitmeyecek bir hali görünce, hemen yüzü ekşirdi, hemen yüzü asılırdı, hemen anlaşılırdı yani halinden. Kendi şahsına yapılandan rahatsız olmazdı. Ama Allah için yapıldığı an, yüzü ekşirdi hemen.

Peygamberlere özel bir güç veriliyor, normal insanlardan güçleri farklıdır, bilek gücü 40 erkek gücünde gibi oluyor. Yoksa Hz. Musa bir tokatla, firavunun adamlarından birini öldürüyor, o nasıl tokat düşün yani. Peygamberlerin fiziksel gücü büyüktür, bunu da fazla dillendiren yoktur.

————————————————-

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#İhlasSuresi #Ehad #Samed #Peygamberimizintevazusu

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız