Hoş Görmek Lazım – İnsana Günah Olarak Kendi Bedeni Yeter – Babasını Uçurumdan Atan Adam

1
391

Ben hiçbir insanın amelini yargılamam. Bunları ben hiç  önemsemem. Çünkü bugün “Hayye ale’s-salâh ve hayye ale’l-felâh” ezanda dinliyoruz. Yani Allah dilemedikçe hiç kimse güzel amel işleyemez. Allah dilemedikçe hiç kimse bir kusurdan, bir günahtan kendini çekemez, öyle olunca söylenecek söz yok; çünkü bu ezelde Kalûbela’da  ya  secde etmiştir ya etmemiştir. Oralardan kusurludur, dünyada da yönünü düzeltemez. Onun için bir şey demek bize düşmez, hiç kimseye düşmez.

Ve bütün tarikatlarda kesinlikle şu vardır ki hiçbir mürid, talebe kendini bir kafirden üstün görmeyecek. Çünkü; senin nefsin kafir zaten. O hep Allah’a karşı, şeytana dosttur. Sen onu içinde besliyorsun, taşıyorsun.

Peygamberimiz bunun için üstü kapalı bir hadiste diyor ki:

“Her insana günah olarak kendi bedeni yeter.”

Şimdi öyle olunca bilinmez. Çünkü Allâhu Teâlâ Mahşer’de bir af çıkaracak, herkesi yargıladıktan sonra, “Bir af çıkaracak, şeytan bile ümitlenir” diyor Peygamberimiz. “Şeytan bile ümitlenecek” diyor düşün. Onun için hiçbir şey dememek lazım hiç kimse için.

Babasını Uçurumdan Atan Adam

Adam, karısına; “İdare et!” diyor.

Karısı da; “Bunu defetmezsen, ben giderim!” diyor.

Adamda karısına çok düşkün, çok güzel bir şey. Tarihte yaşanmış bir olay. “Çaresiz götürcem artık…” diyor.

Babasına, “Gel baba, seninle gezelim!” diyor.

Alıyor sırtına adam yürüyemeyecek durumda demek ki. Şehirden çıkıyorlar, yokuşa sarmışlar. Yolun sonu uçurum. Bir yere gelince babası:

“Oğlum, ben babamı buradan atmıştım. Karına yaranmak için daha zahmet etme, yokuş, buradaki uçurum insan ölümü için yeterli. Sen beni buradan at, kurtul benden git” diyor.

Adam düşünüyor, düşünüyor… Alıyor sırtına tekrar babasını geri geliyor eve. Karısına bir dayak atıyor.

“Gidiyorsan cehennemin dibine kadar git. Ben babamı atacağım, yarında benim evlat beni atacak” diyor.

Ha şimdi, etme bulma dünyasıdır. Onun için ne ektiysen, onu biçersin.

————————————

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#hoşgörü #hoşgörme #affetme #günah #hata #etmebulma

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız