Güzel Kokuların Duyulması – Namazda “Gaz Çıkardım Mı?” Diye Şüphe Edersen – Şeytanın En Sevdiği Kokular

1
6761

Kokular. Ses veya kokudan salatu selam Efendimiz anlatıyor.

Bir ibadeti yaparken gerek namaz, gerek herhangi bir ibadet; “Abdestinizden şüpheye düşerseniz, asla ibadetinizi bozmayın. Ya burnunuza güzel bir koku gelir ya da kulağınıza tatlı, ince bir ses gelir. Bu Allâhu Teâlâ’dan gelen mesajdır devam edin. Şüpheye, tereddüte düşmeyin.”

Bazı hallerde de zikirde, melekler gelir. O melekler, öyle bir koku bırakır. Bazı hallerde de Peygamber salatu selam Efendimiz gelir. O da Ravza’nın kokusuyla gelir. Zaten birçok Veli Peygamberimizi görmese bile hemen o kokudan anlar geleceğini, gelmeden önce. Hemen siz fark etmeseniz bile gerek dergahlarda, gerek büyük camilerde böyle bir şey olduğu zaman insanlar fark etmez onu  da. Birkaç Veli varsa, birbirine nazar eder. İşaret eder, “Peygamberimiz geldi” diye. Ama diğerleri hiç farkına bile varmaz.

Güzel koku melekten gelir. Zikir meclislerine, zikir yapanlara. Bazen zikir yapanı ihata ediyor melekler. Her zaman  değilde. Namazda yine aynı şey oluyor; gerçek namazda. Veya abdestten, bir şeyden vesveseye düşersen, o güzel koku veya güzel ses gelebiliyor.

“Bana üç şey sevdirildi” diyor salatu selam Efendimiz, “Güzel koku, saliha kadın ve iki gözümün Nur’u olan namaz” diyor. En ahlaksız insan dahi güzel koku sürünmeye devam etsin, ahlakı düzelir. Şeytan uzaklaşır ondan.

Şeytanın en çok sevdiği koku; soğan, sarımsak ve çiğ pırasa kokusudur. Melekler rahatsız olur, uzaklaşır. Şeytanlar onu uzaklaştırır.

Güzel kokuda sürersen, şeytan ondan rahatsız oluyor. Melekler memnun oluyor. Melekler yaklaşıyor, şeytan uzaklaşıyor. Yani güzel koku sünnet-i seniyyedendir. Peygamberimizin teni gül kokardı.

Bir de bir kişi Veli olurken bedeni koku salar. İlkin ekşimiş hamur kokusu verir. Bir insanın bedeni “ekşimiş hamur kokusu” veriyorsa, en büyük müjdedir ona o. Bunlar sırdır, daha ileri gitmeyelim, burada kalsın. Bir kişi Veli olmaya başladı mı, ilk işareti bedeninin ekşimiş hamur gibi kokmasıdır. Ondan sonra devam eder…

 

 ——————————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#sünnetiseniyye #namazddavesvese#güzelkokularınduyulması #uhrevikokularduymak #namazdaabdesttenşüphe #namaz #Ravzakokusu #Peygamberimizinkokusu #gülkokusu#abdesttensüphe #gaiptensesduymak #melek #meleklerinkokusu #güzelkoku #namaz #salihakadın

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız