Günahlardan Arınma – Ameline Güvenen Ahmaktır

1
474

Resulullah Efendimiz bu iki şeyi tembihler. Bu ikisi de cennetin anahtarıdır. Birincisi yatağa girdiğiniz zaman üç defa; “Estağfurullah ellezi la ilahe illa huvel Hayyul Kayyumu ve etûbu ileyk.”

“Bunu kim okursa savaştan kaçmış bile olsa, Allah için savaşırken, en ağır suçtur İslam’da yine affolur. O insanın günahları sahillerdeki kum adeti kadar olsa, Allâhu Teâlâ’nın yarattığı mahlukatın nefesi adedince olsa günahları affolur” diyor.

İkincisi de abdest aldıktan sonra yapılır. Kurulanmadan hiç havlu kullanmadan, elin yüzün ıslakken, elleri havaya kaldıracaksın:

Eşhedü enla ilahe illallahu vahdehu la şerike leh ve eşhedü  enne Muhammeden  abduhu ve Resuluh.”

Bu iki şeyde burayı tamamen bembeyaz yapıyor. Günahtan bir nebze bile bırakmıyor.

Zikir meclisleri de aynıdır biliyorsunuz. Zikir meclislerine kişi, bir ton dağ gibi günah ile girer dergâha çıktığı zaman hiçbir tanesi kalmamıştır. Hepsi gider.

Onun için kul; “Sübhanallah” diyince, Allâhu Teâlâ meleklere der ki; “Bak kulum ne kadar doğru söyledi. Rabb’inin eşi benzerinin olmadığını Sübhan olduğunu bildi. Ben affettim onu, şahit olun” der.

Elhamdülillahi Rabbil Alemin” dediğin vakit nimetini çoğaltır. Ama bunu sıtk-ı sadakat ile söylemek lazım. Dil ucu ile değil, kalpten gelecek.

Aklı ilmin ışığı ile aydınlatın, kalp ve vicdanı da imanın ışığı ile aydınlatın. O zaman söylenen şeyler riyadan uzak olur ve samimi olur.

Sıla-ı rahimi asla terketmeyin. Sıla-ı rahimi terkeden insana fakirlik ulaşır amel mahsun, gizli olduğu vakit. Ameller gizli işleniyorsa mahsundur.

Yalan söz hakim olduğu zaman, sıla-ı rahim’i de kişi kestiği zaman, diller dost kalpler düşman olduğu zaman, o topluma Cenab-ı Hakk lanet eder. Bugün bu dört unsurda bu toplumda var. Lanet eder ve kulaklarını gerçeğe sağır, gözlerini gerçeğe kör eder.

Elhamdülillah, sufiler bunlardan değildir. Bunun için biz Yaradan’a, Allâhu Teâlâ’ya ne kadar şükretsek, şükrümüzü eda edemeyiz.

Burası üç günlük dünyadır. Kazanç yeride burasıdır. Burada kazanırsın ötede gideceğin muazzam hayat. Veya burda kaybedersin çekeceğin muazzam acılar sonsuza dek.

Çünkü Allâhu Teâlâ cennet ve cehennem arasında, herkes cennet ve cehenneme yerleştikten sonra “ölümü” öldürür. Bir daha ölüm yok. Cehennemdekiler “Ölselerde kurtulsalar” diye ümitlenirken, Allâhu Teâlâ ölümü öldürür. Ve o zaman büyük bir sukütu hayale uğrar cehennemdekiler. Ölüm yok artık.

Onun için emr-i bi’l ma’rûf nehy-i anil münker (İyiliği emredip kötülüğü men etmek.) hiçbir zaman vazgeçmeyin. Doğruları her zaman söyleyin. Eğrileri de, yanlışları da her zaman söyleyin. Onun hatırı kırılacakmış, onun gönlü burkulacakmış bunlara değer vermeyin. Hatırların en büyüğü Allâhu Teâlâ’nın hatırıdır. O’nun hatırının söz konusu olduğu yerde hiçbir hatır kaale alınmaz.

Gerçekleri görerek “Bu makam sahibidir, bu nufüzludur, bu şudur, bu budur…” diyipte susan insan, dilsiz şeytan gibidir. Haksızlığın karşısında suküt eden de, dilsiz şeytan gibidir. Onun için doğruları gerçekleri her zaman söylemek lazım.

İnsan kendi amelini beğenerek insanlığı zem ederse o zındık olur. Çok temiz ameli olan bir insan kendi amelini beğenerek, tepeden, kendisini bir varlık görerek, “Şu insanlığa bak be bunlar helak oluyo” dediği an kendisini zındık yapar, helak eder. İnsan, kendi amelini hiçbir zaman asla ve asla beğenmeyecek, övmeyecek amellerin kabul olup olmadığını Allâhu Teâlâ’dan gayrı hiç kimse bilmez.

Diğer bir deyişle ameline güvenen ahmaktır. Asla ameline güvenip, ona dayanmayacaksın, güveneceğin tek şey Allâhu Teâlâ’dır. O’nun affına, O’nun rahmetine, O’nun merhametine güveneceksin. Yoksa amelle hiç kimse cennete giremez. Allâhu Teâlâ’nın affı, merhameti olmasa, amel ile cennet kazanacak hiçbir insan yoktur. Ama Allâhu Teâlâ ummayacağın şeylerden razı olur ki güzel amel işlemeninde anlamı budur. Hiç ummayacağın bir şeyden razı olur.

—————————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#günahlardanarınma #amelinegüvenme #abdestalırkenokunacakdua #arınma #günah #abdest

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız