Eldeki Saç Boyasının Abdeste Etkisi Nedir? – İslam’da Dövmenin Hükmü Nedir? – Rüyalar Niçin Unutulur?

2
458

Namazın 12 farzı vardır. Altısı namazın dışında, altısı namazın içindedir:

“Hadesten taharet”, “necasetten taharet”, “setr-i avret”, “kıble”, “vakit”, “niyet”. Namazın dışında olanlar.

Namazın içinde olanlarda:

“Başlangıç Tekbiri”, “kıyam”, “kıraat”, “rükû, “sücut”, “Tahiyyat’ta teşehhüt miktarı oturmak.” (Teşehhüt miktarı; Tahiyyat’ı okuyacak kadar süredir.)

Necasetten taharet; yani, her türlü pislikten arınmaktır, temizlenmektir.

Şimdi, bu necasetten taharette her türlü pislikten arınmak, yani; necis olan her şeyden arınmak ve abdest azalarını mutlaka yıkamak.

Bütün alimler diyor ki; “Bir arpa tanesi kadar ister orada, ister burada arpa tanesi kadar yer ıslanmazsa, abdest alınmış sayılmaz.”

Abdest aldıktan sonra şurada bir deri kabarmış, kopardın. İki arpa tanesi kadar yer açıldı. Abdesti yeniden alman gerekmiyor. Orayı yıka, suyun altında. Yani, bir daha gusül alman gerekmiyor.

Onun için mümkün mertebe ondan kaçınacaksın, eldiven kullanacaksın çünkü; saç boyası kolay kolay çıkmaz, bir ay kalır. Deride çabuk çıkarda, tırnakta geç çıkar. Fakat mekruh karışır. Kabul olmaz diye birşey yok. Yani zedelenir.

Nasıl anlatayım sana? Bir karpuz satın alıyorsun. Sağlam, hiçbir şeyi yok. Ama bir karpuzda satın alıyorsun ki, bir tarafı çatlamış biraz. Yine o karpuzu yiyorsun o çatlak

  • Hadesten taharet

yeri kesip. Yani; burada niyet, ihlas. Yani, “Kabul olmaz” diye birşey yok. Kabul olur. Mesela; 100 puan alıyorsan, 90 puan alırsın, ama ne kadar arınabilirsen arınmaya gayret edeceksin.

Ha bak, kına sür, abdesti bozmuyor. Avucuna sür, tırnağına sür, saçına sür, abdeste mani değil. Çünkü; küfre hizmet etmiyorsun.

Dövme yasak İslam’da. “Geçici de olsa, dövme yaptıran melundur” diyor hadis-i şerif.

“Sarıkla kılınan bir namaz, sarıksız kılınan 70 namaz gibidir” diyor. Bir sarık bulundur evde. Namaz kılarken “tak” 70 namaz eciri alıyorsun. Niçin? Peygamberimizin şekli şemali. Ashab’ın şekli şemali. Tabinin şekli şemali. Alimlerin, Veli’lerin şekli şemali. Yani, İslam’ın kisvesine giriyor. Ama yapabiliyor muyuz, yapamıyoruz bu devirde. Biri görse zaten dedikodusu; “Kendini birşey mi sanıyorda, bilmem ne de bilmem ne…” bir ton laf ederler. Müsebbih olmamak için bunlara tevessül etmiyoruz.

“Cuma” müthiştir. “Cumaya giden, ihrama giren gibidir” diyor hadis-i şerifte.

Şimdi insanlar uyuduğu vakit, ruhu Arşı Ala’ya yükselir. Ruh, Allâhu Teâlâ’ya aşıktır. Hepsinin, kafirin ruhu da öyledir. Arşı Ala’ya yükselir ve oralarda bir ton şeyler görür.

Eğer, Arşı Ala’nın altında, Arşı Ala’ya ulaşmadan ruhunda bir uyku hali var; vecd hali, o oralarda uyanırsa; rüya unutulur, asla hatırlanmaz. Ama Arşı Ala altında uyanmazda, ayık değilse, tam ayıkken Allâhu Teâlâ’yı göremez. O da farklıdır, yine bir Nur perdesi vardır.

Ve Arşı Ala’nın altlarında uyanırsa, rüya unutulur. Ama uyanmazdan Arşı Ala’ya kadar çıkarsa her şey hatırlanır. Bu senin elindeki iş değil yani. Onu zamanla programlarlar.

Bende mesela, birçok rüyayı hatırlamam. Gördüğümü biliyorum ama hatırlamam. Çok net iz bırakan rüyalar olur. Onlar çok net kalır zaten. Yaşamış kadar net.

————————————————-

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#İslam #namaz #namazınfarzları #sarık #mekruh #abdest #saçboyası #kına #dövme #eldekisaçboyası #rüya #rüyayıunutmak #rüyayıhatırlamamak #hadestentaharet #necasettentaharet #setr-iavret #kıble #vakit #niyet

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız