Divan Nerde Kurulur? – Sırrıl Zaman Kimdir? – Allâhu Teâlâ Neyi Neyde Sakladı? – Lafın Arkasını Gören Zât

0
866

Divan ehli Veli’lerin gücünü Dünyada iki yer kaldırır, biri Hindistan’da bir yer var, bir de Hira. Başka hiçbir yer bu gücü kaldırmaz, Dünya dengesinden çıkar gider. Şimdi bunlar Divan Ehli Veli’ler. Bir de Divan-ı Salih’in var, o farklı, Yediler var farklı, 40’lar var farklı.

Yediler; Gavsul Azam 1, Kutbul Aktap 4 kişi, 5 Sırrıl Zaman, 6 bir de Kutbul Zaman’la birlikte 7 kişi bunlardan oluşur, bu Yediler farklı Yediler’dir.

Sırrıl Zaman’ın kim olduğunu, zamanın Gavsul Azam’ı bile bilemiyor; sadece Allah biliyor. En büyük güçte Sırrıl Zaman’ın elinde. Parmağını şöyle konsantre olarak Dünya’nın altına uzattığını düşünüp, şöyle yapsın Dünya’yı ters çevirir, o kadar büyük güçleri var. Gavsul Azam Hazretleri dahi, onun kim olduğunu bilmiyor. Adı üstünde Sırrıl Zaman, o Zamanın Sırrı yani mübarek.

Sonra Veli’lerde birçok grup var mesela; Veli’lerin bilinenleri Mürşid olanlardır. Allâhu Teâlâ birçok şeyin içinde birçok şeyi saklamıştır. Neyi sakladı, Veli’lerini halkın içinde sakladı. Neyi sakladı, Kadir Gecesi’ni Ramazan ayının içinde sakladı. Neyi sakladı, masivanın içinde rızasını sakladı. Neyi sakladı, aşırı varlığın içinde gadabını sakladı. Allâhu Teâlâ birçok şeyin içinde birçok şeyi sakladı.

Allah’ın rızası, masiva içindedir, gayret içindedir. İnsanın inzivaya çekilip kendi başına ibadet etmesinden, halkın arasına inip, ondan gelen hoş olmayan şeylere tahammülden daha çok şey kazanıyor insan. Onun için, İslam’da ruhbanlık yoktur. Daha evvelki dinlerde bunlar vardı ama İslam’da ruhbanlık asla yoktur.

Onun için Allah razı olsun, Veli’ler; yukarıdan aşağı sıralanınca, en son “Meczup Veli”lere gelir. Meczup Veli’ler dengesiz gibi görünür ama aslında dengesiz değildirler, öyle görünürler. Bir iyilik yaparsın bela okur sana, bir kötülük yaparsın muazzam hayır dua yapar sana. Meczup Veli’lerin Kutbu benim arkadaşımdı; ismi Sırrı Süleyman. Ben çok yararını gördüm o mübarek adamın. Dünyadaki bütün Meczup Veli’lerin Kutbuydu.

Ona sordum -çok samimiydik, beni çok severdi, neden bilmiyorum, dedim ki; “İyilik görüyorsunuz, beddua okuyorsunuz, kötülük görüyorsunuz hayır dua ediyorsunuz, bu nedir?” dedim.

“Ya Ali” dedi, “Deli değiliz, ama deli gibi görünmek zorundayız. Şimdi, iyilik yapıyor onun nefsinin kabardığını görüyoruz, ‘İyilik yaptı’ dedirtmek için yaptığını görüyoruz, o zaman bela okuyoruz!” dedi.

Yani, “Gizli şirk oluyor bu!” dedi, “Allah’ın affetmeyeceği bir günah” dedi, “Adam sövüyor, sayıyor kötülük ediyor, aslında bakıyoruz bizde, bir hata gördüğü için yapıyor, yani; niyeti sövmek değil ama sövüyor!” dedi.

Yani; bu adamlar lafı değil, lafın arkasını görüyor. Ama işte insanların anlaması zor.

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#Yediler #GavsulAzam #KutbulAktap #SırrılZaman #KutbulZaman#SırrılZaman #evliya#divanehli#gizlişirk

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız