Cebrail (A.S.) Kimin Kılığında Gelirdi?

0
4035

Hazreti Cebrail Aleyhisselam Kur’ân’ı getiriyordu ayet ayet. Şimdi tutsam sorsam size; Cebrail Aleyhisselam hangi kılıkta geliyordu? Cebrail Aleyhisselam’ın kendi haline gözükmesi mümkün değil, hiçbir insan dayanamaz.

Ve Peygamberimiz, Ashab’ında çok değerli bir Ashab vardı, Hazreti Dıhye. Hz. Cebrail hep Hz. Dıhye’nin kılığında gelirdi. Hatta, Peygamberimiz, bir gün birini ararken, Ashab’a sordu; “Falanı gördünüz mü?” “Hz. Dıhye gidiyordu o tarafa doğru, o gördü” dediler.

Bir gün Peygamber Efendimiz torunlarıyla otururken Hz. Hasan ve Hüseyin küçük daha, onlara Hz. Dıhye kılığında Hz. Cebrail Aleyhisselam geldi. Peygamberimize selam verdi, önüne oturdu. Hz. Hasan ve Hüseyin hemen koşarak gitti. Hazreti Cebrail ceplerini aramaya başladılar, çünkü Hz. Dıhye Aleyhisselam geldiği vakit ceplerine yiyecek bir şey koyuyordu, onları alıştırmıştı. O yiyeceği almak için Dıhye’nin ceplerine bakar, onları alır, yerlerdi.

Cebrail onun kılığındaki geldi. Çocuklar, ceplerine baktılar bir şey yok! Bu sefer Hz. Peygamberimiz utandı; “Ya Cibril, Hz. Dıhye cebinde bir şey getirirdi. Seni o sandılar” dedi.

Bu sefer Cebrail utandı. “Bismillahi” dedi elini uzattı, cennetten bir salkım üzüm kopardı. Cebrail oturduğu yerden elini uzatıyor, cennetten bir salkım üzüm koparıyor Hazreti Hasan’a. Bir daha uzatıyor, bir salkım daha koparıyor Hazreti Hüseyin’e veriyor. Cibril bu oturduğu yerden, dünyadan cennetteki üzümü koparıyor.

 

#Hz.Dihye #melek #dinisohbet  #Hz.Cebrail #Cebrail 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız