Bid’atı Hayr, Bid’atı Şer

0
1215

İnsanoğlu maalesef  böyle, bir şeye taktı mı öyle gider. Bu da bid’at. Ama şimdi bid’at olmayan şeyi bana göster. Hayatımızın %80’i yaşantımızda kullandığımız ıvır zıvır bid’at. Bid’at olmayan çok az şey var. Tabanca bid’at. Ok, yay değil, kılıç değil. Ama bugün kullandığımız savaş silahlarının %99’u bid’at. Ama ülkeni bunlarla savunuyorsun, bunların mutlaka olması gerek. Eee o zaman nasıl bid’at diyecen? Bi kaşık, çatala takmışlar, hala kullanmazlar bid’at bu.

Ben bir gün Suudi Arabistan’da doktora gittim bir şey için, bir Arap’ın çocuğu hasta boğazından, çok hasta, doktor ilaç verecek, ilacı tatlı kaşığına koydu. Arap kızdı, “Bırak!” dedi, “Çocuğum ölürse ölsün,” dedi, “Böyle bid’attan hayır gelmez!” dedi.

Baktım ben, şaşırdım kaldım! Yanımda da Hatay’lı bir çocuk vardı, çok iyi Arapça bilen. “Şu Arab’ı çağırsana bana, şöyle gelsin otursun!” dedim.

“Sor bakalım niçin öyle yaptın?”

“Bid’at!”

“Sor bakalım, başka bid’at neler var? Ta kendisi bid’atin; devesine binerken çocuğa bunu çok görüyor” dedim.

Ona bir saymaya başladım bid’atları, adam ömründe düşünmemiş ki! Hayret etti kaldı. “Bu alim mi?” dedi. “Büyük âlim!” dedi, o da abarttı. “Yahu, hiç düşünemedik bunu!” dedi. Doktora “Ver!” dedi, “Ver hadi ver.” Orda fikri döndü, “Bir mahsuru yokmuş” dedi.

İşte saydık ona; “Araba bid’at değil mi, şu bid’at, bu bid’at değil mi?” Ki bunları görmüyor adam, bir tek kaşık, çatal bid’at olmaz. “Peygamberimiz bununla yemedi!”

Peygamberimiz arabaya mı bindi, uçağa mı bindi, elektrik mi kullandı, klima mı kullandı? Bunlar değil mi yani, daha neler-neler bunlar bid’at… Bunlar bid’at-ı hayr, bid’at-ı şer değil.

Bid’at-ı  şerden kaçınacaksın. Bugün tırnağımızı kestiğimiz tırnak makası bile bid’at. Bugün dikiş diktiğiniz dikiş makinası bile bid’at, buzdolabı bid’at, neye baksan bid’at ama işte Müslüman kilitlenmiş. “Kaşık, çatal mı kullanılır canım, olur mu öyle şey?” Kolunda 10 bin – 20 bin dolarlık Roleks saat vardı, onun bid’atlığını görmez ama eline aldığı çatal, kaşığa bid’at der. “Olmaz, o günaha girer.” Ne günahı? Bunun günahı, vebali yok. Temizlik imanın rükunlarından.

 

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#dinisohbet #iman #temizlik #bidat #bidatıhayır #bidatışer

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız