Aşkın Resmi – Güç Kuvvet Nereden?

0
337

Ben aşkın bir resmini çizmiştim duvara, her gelen 1- 2 saat onun önünde duruyordu. Aşkın içinde tabiki korkunç bir üzüntü var o hasretin verdiği. Onda 20-25 tane madde var ki hepsini insanlar hiç farkına varmadan yaşar o hale düştüyse. Hiçbir tanesi eksik kalmaz.

Seven bilir sevgi ile vefayı,

Çeken bilir acı ile cefayı.

Niye söyledim bunları? Bu işin içinde vardı bunlar. Allah işte bir kader çizdi sana, vakti gelince o kaderi ne yapıyorsun, gıdım gıdım yaşıyorsun istesende, istemesende. Allah senin kaderini yazarken:

“Sen istiyor musun? Sen razı mısın?” demedi kimseye. O nasıl uygun gördüyse öyle yaşanıyor hayatın.

“Ben attım, ben tuttum, ben …” Hepsi boş laf. “Ben”?

Allâhu Teâlâ’nın verdiği enerjiyi kullanıyorsun. O’nun verdiği canı kullanıyorsun. O cana binmişsin, binek olmuş o can sana. Sen hala diyorsun ki; “Ben yaptım”. Sanki kuvvet sende!

La havle vela kuvvete illa billahil  Aliyyül Azim.” Allah’tan gayri hiç kimsede kuvvet yok.

Hepsi nasıl bir büyük jeneratör, santrali düşün, koca memlekete enerji veriyor. İşte Allah öyledir. “La havle vela kuvvete illa billahil  Aliyyül Azim”. Güç, kuvvet hepsi Allah’ın. Oradan sana ne kadar bağlandıysa elektrik, sen o kadar güçlü, kuvvetlisin. Kimi insanlar aşırı güçlü, kuvvetli olur, kimi insan çok zayıf olur. Hiçbirinin fizik yapısı da, gücü kuvveti de, idrakı da, bütün melekeleri gibi aynısı değil. Biçim olarak birbirine benzer ama.

“Bir ağacın bademleri gibiyiz” diyor Mevlana.

Kimi badem küçüktür, kimisi zayıftır, kimisi dolgundur, kimi çürüktür, her biri bir türlüdür, yani görünüşte dışında kırıp açmadan hepsi birbirine benzer. İnsanların hali de bu yani. Mevlana’nın görüşü çok güzel, “Bir ağacın bademleri gibiyiz.” O bademler de hepsi birbirinin tıpa tıp aynısı değil.

Ehli hikmet hep haykırmış ama her zaman da duyan çok az olmuş.

 

————————————————-

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#aşk #kader #kudretkimin #ben #ego

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız