Teravih Namazındaki Yanlış Hal! Yağmur Taneleri Neden Yapışmaz? Şimşekteki Hikmet Nedir?

0
1377

Teravih illa namazın arkasına olacak diye bir şart yok. Suudi Arabistan’da sabah namazına yakın devam ediyor Teravih. 2 rekat kılarlar veya 4 rekat kılarlar bir saat ara verirler. Bahçede yerler, içerler, çayını veya ne istiyorsa… Sonra, bir 4 rekat daha öyle kılıyorlar. Öyle bizim gibi 10 dakikada lambur lumbur, ekspres hocalar, tam gaz gitmeler, bunlar yanlış şeyler.

Teravih nafile ibadettir. Bunun ille de şu kadar rekat olacak diye bir kuralı olmaz. Adam gibi kılacaksın. 2 kıl, 4 kıl ille hemen namazın arkasına “Lambur lumbur bitirelim” demek yanlış bir zihniyet. Yani, bunun ekspresi yok. Namaz, namaz gibi kılınır.

Bu sene hikmetli, ben doğduğumdan beri, böyle erken yağmurlar görmedim. Mevsimler değişti. Bir yaz, bir kış var.

Köprü başında bir cami vardı. Yatsı namazı dahil 12 dakikada teravih ile birlikte dışarı çıkarıyordu hoca, hızlıca Fatiha, Kulhü vallahü Ehad, Allahu ekber… Yahu etme, eyleme! Bunu 10 kılma, 5 kıl ama adam gibi kıl. Ama bir müşterisi vardı ki adamın, bahçeler, caddeler adam almıyordu.

Allâhu Teâlâ’ya kulu yaklaştıran ibadetler; nafilelerdir. Farzlar mecburidir. Seni Allah’a yaklaştıracak bir ibadete vırvır edersen! Bilmiyorum o yaklaştırır mı, uzaklaştırır mı? Namazın bir adabı var. Namazın farzları var, vacipleri var, namazın sünnetleri var, müstehapları, mübahları, mekruhları var. Namazda kaç madde var yani. Bunlara uymazsan; o namaz, namaz olmaktan çıkar!

Hz. Ali Efendimiz:

“Kan çıkıp abdestin bozulmayacağını bilseydim, şu baş parmağı çakardım yere” diyor. Hz. Ali Efendimiz namaza bir saat kala sapsarı kesilirdi. Orduların karşısına tek başına çıkan adam, ezana bir saat kala beti benzi giderdi.

“Ya Ali, ne oldu, hasta mısın?” deyince.

“Şimdi ezan vakti yaklaşıyor, Allah’ın huzuruna çıkacağım korkusuyla…” derdi. Bet beniz giderdi. E şimdi o da namaz, bizimkilerde namaz. Onun için, “Namazı gereği üzerine kılın” diyor. “Adam gibi kılın” diyor.

Pakistan’da teravih 30 rekat kılınır. Endonezya’da 50 rekat kılınır. Arap ülkelerinin çoğunda 20 rekat kılınır.

Türkiye’de 20 kılınır. Yani; “ilesi” yok. Nafile ibadet, illesi yok. Şimdi sen teheccüd namazına kalkıyorsun, bunun illesi var mı? İster 2 kılarsın, ister 4 kılarsın. “İlle şu kadar kılacaksın” diye bir kural koymamış, Allah’ın ille istediği farzlardır.

Peygamber salatu selam Efendimiz yaşarken Ashap’tan birkaç kişi geldi:

“Ya Resullulah, felan kişi farz olan namazdan başka namaz kılmaz. Farz olan oruçtan başka oruç tutmaz, farz olan hacdan başka, hacca gitmez. Farz olan zekâttan başka, zekât vermez.”

Peygamberimiz dinledi dinledi. Dedi ki; “Kardeşlerim, o Allah’ın istediği her şeyi yapıyor. Siz ne istiyorsunuz ki ondan?”

Yani; buradan neyi anlıyoruz, nafileler kişinin arzusuna, isteğine, idrakine bırakılmış ama nafilenin de komple terki caiz değil, doğru değil! Bunu da elinden geldiğince, gücün neye yetiyorsa, ama adam gibi, ekspres değil. Rölantide gideceksin, 100 km. ile gitmeyeceksin. Kırkpınar baş pehlivanları gibi camiden insanlar dağılıyor. Neden? İnsanlar yoruluyor. Hoca ekspres tam gaz gidiyor, ter içinde kalıyor adam. Sanki baş pehlivanın mücadelesine girdi de çıktı adam. Ya namaz huşu içinde kılınır.

Yağmur Taneleri Neden Yapışmaz?  Şimşekteki Hikmet Nedir?

Yağan yağmurların, her damlasını bir melek getirir. Yere bırakır döner. Kıyamet’e kadarda, bir daha ona sıra gelmez. Düşün Allâhu Teâlâ’nın ordularının ne olduğunu. Böyle olmasa, yağmur tek parça, koca bir okyanus gibi yere düşerdi. Bilim adamlarının çözemediği tek konu, nasıl tane tane düşüyor. Su, sudan ayrılıyor tane olarak düşüyor. Buna bir türlü bir çözüm bulamadılar. Çünkü; her damlayı bir melek getiriyor ve gidiyor, çok büyük nimetlerden.

Şimşek olmasa bitki yaşamaz, hiçbir bitki yaşamaz. Hepsi 3 ayda, 2 senede, 1 senede kurur. Şimşek yağmur tabakasının içine çaktığı an bitkinin gıdasını üretiyor, onun formülünü tamamlıyor. Yerdeki üre gibi değilde, bir değişik üre. Bitkinin her ihtiyacına yarayan bir üre üretiliyor o enerji ile o suyun içinde. Sen bütün sene bir şeyi sularsın olur olmaz, ama iki yağmur yağsın fışkırır gider. Yani; yağmurun içinde gıdası da geliyor. Allâhu Teâlâ ayağına gıda da yolluyor. Şimşekte ne hikmetler var yani; boşuna değil.

İnsan kiminle mücadele ettiğini bilirse, mücadele kolaylaşır. Çünkü; normal insanların nefsinde %98 afetler vardır. Sufîlerde; Emmare’de, Levvame’de, Mülhime’de, Mutmain’de, Radiye’de, Marziye’de, Safiye’de bu 7 makamda; 7’şerden 49. 2’şerde yaratılıştan Nur vardır, %51 Nur’a ulaşır. Hala %49 afetler olur nefiste. Onun için, Allâhu Teâlâ en büyük Veli’lere de günah kapısını örtmemiştir. En büyük Veli’ler dahi ufak tefek günah işler. Bunların hepsi kişinin kendi nefsindeki afetler.

Peygamber salatu selam Efendimiz ne diyor:

“Hakiki mücahit, nefsi ile mücadele edendir.”

En büyük savaş, nefis ile olan savaştır. Düşmanla olan savaş kolaydır, ölmekte, öldürmekte… Cihad kolaydır. Nefsin ile olan savaş zordur. Çünkü; nefis ömür boyu her dakika, her saniye, her saat, her gün, her hafta mücadele eder. Nefs; Allah’ın düşmanıdır, şeytanın dostudur. Daima seni günaha çekmek ister. Ha ne zaman dersler çok yükselir. O zaman ıslah olmaya başlar. Yani; “ruh-u hayvan” diğer bir deyişle nefsin adıdır. “Ruh-u sultan”ın emrine girmeye başlar. Ruh-u sultanda ruhtur. Ondan sonra, sükûn bulur. Yani oraya kadar asla sükûn bulmaz. Yani; bu sana bir tablo gibi ifade edilmiş. Bu da çok iyi bir lütuf çünkü; insana kendi nefsindeki afetlerin gösterilmesi büyük lütuflardandır.

Kim ki kendini bildi, kim ki nefsini bildi, Rabb’ini de bilir. Nefsini bilmeyen Rabb’ini de bilmez.

 


——————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#teravih #teravi #teravihnamazı #ramazan #melek #melekutalemi #ruh #insan #ruhusultan #ruhuhayvan #nefs #yağmur #şimşek #simsek #dinisohbet  #yagmur #yagmurdamlası #nefsmertebeleri #derviş

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız