Kazım Kulevi Hz. – Sadakat Sınanır – Rüya Yorumu – Uşşaki’nin Kerameti

0
1183

Kazım Kulevi Hz.

Bu bütün tarikatlarda bir kuraldır. Keramet gösteren Veli dahi olsan, bir tarikata gittiğin zaman “Kelime-i Tevhid” ile başlarsın. Ha uzun boylu tutmaz onu Mürşit ama mutlaka onun dosyasına işlenmesi gerekiyor bunlar. Hacı Kâzım Kulevî Hazretleri, Bekir Sıtkı Hazretleri’ne gittiği zaman kalkıp adap tutuyor fakat “Kelime-i Tevhid” veriyor. Keramet gösteriyor, keşfi açık ama “Kelime-i Tevhid”! Ona Fatımatüz Zehra annemiz Mürşit’lik etmiş, yetiştirmiş, kalp gözü açılmış, ilham gözü açılmış.

Validemiz, “Mürşit’e gideceksin!” diyor. Bilmem kaç küsur sene Mürşit arıyor, bulamıyor. En son validemize diyor ki; “Ya anne, hiçbir Mürşit beni almıyor.”

Avucunu açıyor diyor ki; “İşte Mürşit’in, deniz kenarında bulacaksın!” diyor. İzmir’de buluyor Bekir Sıtkı Visali Hazretlerini.

Allah hepinizden razı olsun… İçtihatta yanılsan dahi, bir sevap alırsın. İçtihatta yanılmazsan 10 sevap alırsın, 700, 7000, 70.000 gider, onu Allah bilir. Yani doğruya içtihat edip, yapılanlardan kişiye vebal gelmez; fakat tarikat yolu hikmet yoludur. Hikmet yolunda; “neden”, “niçin”, “bu yanlış”, “bu doğru” diye bir şey asla, asla düşünmeyeceksin, eğer düşünürsen engel olur sana…

Sadakat Sınanır

Birçok Mürşit, dervişlerin arasından geçip odasına girmiştir fahişeyle. Ve dervişlere; “Bana su ısıtın!” demiştir, buğuz edenler elendi gitti. Sonra dedi ki, “Çocuklar gelin bakalım.” Dervişler içeri girdi, odanın penceresi yok ama ne kadın var ne başka bir şey. Bunlar imtihandır. Diğerleri öyle gördü, yanında bir fahişe gördü. Getirdiği fahişe kendi nefsiydi. Kendi nefsini onlara fahişe gibi gösterdi ve onları imtihan etti. Bu tür şeyler mutlaka olur.

Tarihte öyle olaylar vardır ki, Şeyh Muhyiddin Arabi Hazretlerine birçoğu “zındık” demiştir. O zındık mıdır? Zamanın Kutbu’ydu ama zındık denilmiştir. Neden? O kişiyi çözemedikleri, anlayamadıkları için… Aynı adama soruyorlar:

“Muhyiddin Arabi nedir?”

“Zındıktır” diyor. 10 gün sonra soruyor başka biri;

“Zamanın Gavsı!” diyor. Ya 10 gün önce zındık olan, 10 gün sonra nasıl “Gavs” olur.

“Allah dilerse, 10 saniyede de yapar, 10 günde de…” diyor. Verdiği cevap da doğru.

Hikmet yolunda mantığı devreye sokarsan, mantık yanılır. Mantık yeterli olmaz hikmete. Hikmet çok enteresandır. Akıl, fikir mutlaka dünya hayatında lüzumlu, gereklidir. Allâhu Teâlâ’nın lütuflarıdır. Ancak işe hikmet bulaştığı an; akıl, çırak kalır. Akıl artık onun terazisini tartamaz. Onun terazisi akla ağır gelir.

Dünyada Allâhu Teâlâ’nın adaleti yoktur. Allâhu Teâlâ dünyaya dahi hikmetle tecelli eder. Eğer; Allâhu Teâlâ dünyada adaletini tecelli ettirseydi, 10 gün sonra dünya bomboş kalırdı. Adalet cezayı hemen keser, oysa hikmet süre verir. Adaletle hükmetseydi, suç işlediğinde “küüt!” verirdi cezayı. O yüzden hikmetle tecelli eder. Ha Allah’ın cezası da gelir, gecikerek gelir, çok haddi aşarsan anında gelir. Bunlar nadirdir. Allâhu Teâlâ’nın Veli kullarının tamamı hikmetle tasarruf eder.

Yani, sağ olsaydı da ben sizi bazı Veli’lerle tanıştırsaydım, Sırrı Süleyman Hazretleriyle…

Hiç anlayamazsın. Adamın biri iyilik eder, beddua eder, başka adam kötülük eder, hayır dua eder. Bir araştırırsın ki, iyiliğin altında yüz bin tane desise var. Acı söz işittiğinde, ona dua eder. Hayret eder kalırsın. Bu nasıl ters orantılı bi iştir! Tefekküre bir dalarsın ki, o acı söz ilaçmış. Nefsinin bel kemiğini kırmış. Yani bu hikmeti anlamak çok zor bir olay. Ancak hikmet ehli olursan… 

İşte Yunus ne diyor:

“Dört kitabın manisi bellidir bir Elif’te.”

İşte bu hikmettir. Hikmet gözlüğü ile bakmada ben seni göreyim, bir Elif’te 4 kitap nasıl okuyacaksın? “Sen Elif dersin hoca, manisi ne demektir?” Hoca Elif diyor…

  Sen Elif dersin hoca

  Dilersen var bin hacca

   Hepisinden iyice

   Bir gönüle girmektir.”

Laflara bak inci, inci de değil daha fazlası. Kime demiş, anlayana demiş. Niye “Bilmeyenler ne bilsinler, bilenlere selam olsun” diyor mübarek insanlar? Bilenlerin de geleceğini biliyor Kıyamet’e kadar onlara selam olsun diyor. Yunus:

“Bilmez misin cahillerin nice geçer zamanesi?” diyor. Yunus kendine sesleniyor “Yunuuus bu cezbe sözleri cahillere söyleme, bilmez misin cahillerin nice geçer zamanesi.”

Rüya Yorumu – Uşşaki’nin Kerameti

(Dervişlerden birinin rüyasını yorumluyor.)

Daha evvelki bir âlemde oluşun ve ateşten oluşun İbrahim Aleyhisselam’dan himmettir. Yani ötelerde göze girmişsin. Deniz rahmettir. Demek ki, Ramazan ayında bayağı bir kazancın var. Orada himmet var. Diğerleri de senin halini ifade ediyor. O sesleniş yumuşak olmaz, mümkün değil. Hatta o seslenişte, yüreğinin “küt küt” atması lazımdı. Onun hikmeti var. Onları daha sonra öğreneceksiniz. Bir yerlerden sondaj yapıyorlar. Yalnız güzel bir himmet almışsın. Bu tür himmetler, ders geçmeden daha önemli ve değerlidir. 

Uşşaki’nin imtihanı ateşledir, Uşşaki’yi ateş yakmaz. Her tarikatın kendine özgü kerameti vardır. Uşşaki’nin kerameti ateşledir. Biz eskiden Çengeloğlu’nda halka açık gösteriler yapardık. O günün valisi dahi gelirdi. Binlerce insan gelirdi izlemeye. Körüklerde demirler kızartılır, ağzımızda soğuturduk. Yüz metre ilerden et kokusu duyarsın kebap pişiyor gibi ama hiç yanık yok. Bunu herkes görürdü yani. Uşşaki’nin böyledir.

Rufa-i’nin delici aletlerledir. Her birinin kendine özgü kerameti vardır. Kendini ateşte görürsen hem Uşşaki büyüklerinin gözüne girmişsin hem de İbrahim Aleyhisselam’dan himmettir. Nemrut ateşe atmıştı ya onu… Yani çok güzel maşallah durumun iyi… 

                              ——————————————-

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#keramet #manevirüyayorum #HacıKâzımKulevîHazretleri #uşşakininkerameti #keramet #dinisohbet 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız