Peygamberimiz (S.A.V.) 1400 Yıl Önce Et Hakkında Ne Dedi?

1
2584

Peygamberin (s.a.v.) sırf sıhhat üzerine hadisleri var, bugün toplum yavaş yavaş bunlara uyuyor. Yani “Tıbbi Enbiya” diye bir eser var, biraz zor bulunuyor. Bugün doktorun tavsiye ettiği her şeyi o gün tavsiye ediyor. 1400 yıl önce tavsiye ediyor, “Mideyi tıka basa doldurmak kadar şerli bir iş yoktur!” diyor.

Bugün doktorlar “Tıka basa yemeyin, bunu yemeyin, bunu yapmayın …” dediği şeyleri, Efendimiz 1400 evvel tembihlemiş.

Bakın hadis-i şerifte; “Sığırın yağı ve sütü şifadır, eti mazarattır” diyor.

Bugün bar bar bağırıyor, “Kırmızı ette kolesterol var, damar tıkar şu yapar, bu yapar…” deniliyor. Yani bunu 1400 yıl önce Peygamberimiz söylüyor. “Haramdır” demiyor bak, “mazarattır” diyor. Yani Peygamberler yanlış bir şey söylemediler ki, ne söyledilerse teknoloji ilerledikçe onların dediği nokta çıkıyor.

Peygamber Efendimiz ahlak hakkında, akıl hakkında, ibadet hakkında, her şeyde o kadar güzel ışık tutmuş ki, ihmalimiz ile “Daha sonra yaparızla…” nefsin, şeytanın hileleri bunlar, geciktire, geciktire, geciktire hayatı heba ettiriyor bize.

Oysa bugün hadisler, Kur’ân’ın şerhidir. Kur’ân’ı en iyi anlayan Peygamberimizdi. Peygamberimiz (s.a.v.) bunu şerh etti, daha iyi anlayacağımız hale getirdi; “40 tane hadisi öğrenip, öğreten Mahkeme-i Kübra’da alimlerin safında yer alır” dedi.

“Alimlerle, peygamberler arasında 1 derece vardır”. Hadis-i şerif diyor bunu, o da peygamberlik derecesidir.

 

——————————————-

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#HzMuhammed #islamdaet#etyeme #beslenme #sıgırınyagı #sıgıreti #süt #hadis #sohbet #dinisohbet

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız