Namazda Derece Kazanmak

0
467

Namazın ciddiyeti o kadar büyük. Peki neden bu kadar büyük ciddiyeti?

Bir insan kıbleye dönüp de temiz bir abdestten sonra, başlangıç Tekbir’ini “Allahu ekber” dediğin an, Allâhu Teâlâ kıble tarafından sana tecelli eder, namaz bitinceye kadar Allah ile berabersin.

Ben namaz kılıyorum, şuraya bakayım, şöyle edeyim, Allâhu Teâlâ tecelli etti kıbleden sana. Aynen ikimiz konuşur gibi okuduğun ayetler Allah’a hitaptır, Allâhu Teâlâ’da onların ecrini cevap olarak verir, kıble tarafından sana tecelli eder ve meleklere der ki:

“Bütün günahlarını sırtınla kafasına koyun bunun” der. Amel defterine günahlar alınır; kafana-sırtına koyar, rukûya gittikçe dökülür, secdeye gittikçe dökülür, kalkarken dökülür, namaz bitinceye kadar Allâhu Teâlâ kıble tarafından sana tecelli eder.

Zikir aynı. Zikir namazdan daha büyük ibadettir. Zikri şurada da oturup çekersin, gezinirken de çekersin ama Allâhu Teâlâ tecelli etmez. Adam gibi aynen kıbleye namaz kılar gibi oturduğun an, Allâhu Teâlâ kıble tarafından tecelli eder. O’nun rahmeti, bereketi çok büyük olur. Ha burada da çekersin, gezinirken de çekersin, balkona dikilir de çekersin, gene efdaldir, büyüktür, şudur ama Allâhu Teâlâ sana tecelli etmez, bunun sırrı budur.

Ve namazda secdeye gittiğiniz zaman Allâhu Teâlâ’ya şekil veren kafir olur, şekil vermeden, O’nun Kudret ayaklarına secde ediyormuş hissiyle edin. Namazın kalitesi salat-ı nefisse cisim, cisimse kalp namazı oluverir “küt, küt, küt” derece atlar. Namaza dikildiğin an, Allâhu Teâlâ kıble tarafından sana tecelli etmişse, o namazı şu veya bu şekil bir kılamazsın, adam gibi kılarsın.

Namaz bitinceye kadarda, o günahlar eğilip, kalktıkça, “Döküleni oraya götürmeyin” der Allâhu Teâlâ geri.

Namaz işte günahlardan arınmadır.

Levh’e “Bismillahirrahmanirrahim”, “Ben öyle bir Allah’ım ki, Ben’den başka tapılmaya layık olan kimse yoktur. Ben’im rahmetim gazabımı aşmıştır. Kim ki âlemlerde Ben’den başka ibadete layık bir Allah olmadığına, Habib’im Muhammed Mustafa’yı da Habib’im ve Resûl’üm olduğuna iman ederse, cenneti hak eder” diye yazıldı Levh’te, bu ruhsattır.

Bu ruhsattır insanlar için, bu anayasadır.

——————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#namaz #namazkılmak #namazdaderece #iman #günah

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız