Mevlana Neden Sema Ediyordu? – Peygamber Sevgisini Ne Zaman Hissetmeye Başlarsın?

2
451

Biyoloji ilminden biraz ilim sahibi olursa, kişi var ya… Mevlana boşuna dönmüyor, ancak sema yaparsın, söylenecek söz bulamazsın. Allâhu Teâlâ’nın o yaratma gücü, o ilmi, irfanı, yani olmaz bu derece ya. Allâhu Teâlâ’ya saygı duymamak, O’nu sevmemek, O’ndan korkmamak hiç mümkün değil. İşte Mevlana bunları dile getirip anlatamayınca, başladı dönmeye, sema yapmaya.

Bir atom çekirdeğinin etrafında elektron, mikronlar nasıl dönüyorsa, taa yukarıda, Güneş’te, galaksinin en küçük noktasında aynı dönüş, aynı hareket. Aynı dönüş, galaksinin en küçük noktasında 900 bin kilometre süratle Güneş yol alır saatte, 270 milyon senede bir turunu tamamlar. Allâhu Teâlâ için bunlar bile çok kolay işler, basit işler. O’nun kudreti sonsuz, O’nun ilmi sonsuz, O’nun nimeti sonsuz, rahmeti sonsuz ama…

Allâhu Teâlâ diyor; “Siz zenginleri seversiniz, Ben zenginlerin zenginiyim, Ben’i niye sevmezsiniz? Siz alimleri seversiniz, Ben alimlerin Alim’iyim, Ben’i niye sevmezsiniz? Siz merhametlileri seversiniz, Ben merhametlilerin merhametlisiyim Ben’i niye sevmezsiniz?…” Böyle birçok soru soruyor bize, cevabımız var mı? Yok! Kendimize sorduk mu bunları, bir gün oturtup kendimizi sorguya çektik mi? Dünyada nefsini sorgulayan insan, ötede sorgusu kolay olur. Dünyada nefsini sorgulamazsan, ötede çetin olur. Onun için sorgulayacağız kendimizi. Her gün manevi terazide akşam olunca kendimizi tartacağız.

Âlemlere rahmet olarak gönderilmiş Nebiler Nebisi, yanlış bir şey söyler mi, ne söylemişse onun altında bin bir tane hikmet vardır. O, o haliyle bize ışık tutmuştur, bize yol göstermiştir, selamete çıkarma gayretine girmiştir.

Binlerce hadis söylemiş ki her hadisi oku, derin derin düşündürür insanı. “Ya, bu nasıl insan” dersin. Bu kadar mükemmel, bu kadar düzgün, bu kadar güzel şey nasıl bulunur?

“Bu bir beşerin becerebileceği iş mi?” dersin. Peygamber sevgisini ondan sonra hissetmeye başlarsın. Normal insanlarla bir karşılaştırırsın ki, heyhat! Kardeşim, arada dağlar, dünyalar değil, ufuklar değil, kâinat kadar fark var.

Peygamberimizin hadislerini şöyle bir mütaâla et. Onun, Nebiler Nebi’si olduğunu, Allâhu Teâlâ’nın niçin âlemleri onun sevgisi için yarattığını anlamaya başlarsın. Öyle hadisler ki üzerine düşünür kalırsın.

Peygamber salatu selam Efendimizi tanımanın yolları o mübarek hadislerini okumaktan geçer. Onları öğrenmekten geçer. Onun için kişi bu yolda, iki günü birbirine eşit olmayacak.

“Mümin, iki günü birbirine eşit olursa ziyandadır” diyor. Her gün bir adım, bir fersah, bir adım, bir karış tekamül edecek.

İleriye… İleriye… İleriye…  Nereye? Allâhu Teâlâ’nın rızasına.

———————————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#HzMevlana #Mevlana #sema #Allahrızası#Peygambersevgisi #hadis #Allahutealayısevmek #Allahsevgisi

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız