Bundan Çok Allah’ı Özlemiyorsan – Cennetin En Fakirine Verilenler – Kıyamet’e Doğru Camilerin Durumu Nasıldır? – “Öldüğümde Bayram Yapın!”

0
1558

Bundan Çok Allah’ı Özlemiyorsan

“Her nefsin bir himmeti ve bir gayreti var” diyor salatu selam Efendimiz hadis-i şeriflerinde. Himmet ve gayret. Çağımızda himmet, çok az insanlarda var, gerisi sadece gayrete yönelmiş. Bir insan; Allah sevgisini, Peygamber sevgisini, din sevgisini, mukaddesat sevgisini kesinkes tanımalı. Bütün sevgilerden evvel bunu bilmeli.

Ben Almanya’ya çalışmaya gittim. Türkiye’de güzel bir karım, güzel bir çocuğum var. Nasıl onları özlüyorsam, bundan çok Allah’ı özlemiyorsam bana yazıklar olsun. Ben Rabb’imin varlığı ile iftihar ediyorum. “Böyle bir Rabb’im var” diyorum. O; o kadar iyi biri ki, o kadar cömert biri ki, o kadar affeden biri ki. Ama biz O’nun kıymetini bilmiyoruz. Pervasızca…

Ya apaçık diyor; “Şeytan sizin düşmanınız. O sizi ateşe götürür buna uymayın.”

Cennetin En Fakirine Verilenler

Cennetin en fakirine bu Dünya kadar 40 yer veriyor Allah, 400 hanım veriyor. Bak en fakirine. Her hanımın 70 bin hizmetçisi var. Cennetin bir bağ kulübesinin hesabını yapmaya kalktım, dünya hesaplarına sığmadı.

Allâhu Teâlâ hayret ediyor; “Ben sizin için öyle nimetler hazırladım ki…” diyor. Ama nerde, kime? 100 kişide birine. Hadis-i şerifte yine diyor Peygamber Efendimiz; “Mahkeme-i Kübra’da Allah Adem’i çağırır. Bu insanlığın içinden ateşin hakkını ayır der” diyor. “Ya Rabbi, kaçta kaçıdır?” der Adem. Cenab-ı Hak der ki; “%99.”

Kıyamet’e Doğru Camilerin Durumu Nasıldır?

Git bir camiye akşam namazında 5 kişi var.  Şurada 300, 400 bin kişi yaşıyor. 5 kişi, 10 kişi var, 100 kişi yok. Onlarında hepsi mümin değil kendini mümin sanıyor. Ve diğer bir hadistede; “Kıyamet’e doğru, camiler tıklım tıklım dolar ama içlerinde iman etmiş tek kişi olmaz” diyor, hadis-i şerif diyor. Niçin? Nefis tezkiyesi yok.

O namazda ama nefis orda, burada, vesvesede. Ki Allah’ın büyük tehdidi var o konuda ayet-i kerimede tehdit ediyor; “Vay ki o gaflet içinde namaz kılanlara. Onlar ebedi ateşte kalıcılardır.”

Bu neye benziyor biliyor musun? Sen bana çok ciddi, çok önemli bir şey anlatırken, benim dönüp gitmeme benziyor.

Allah’ın huzurunda, O’nu unutuyorsun vesvese ile gezerken, kabahat işlemiş oluyorsun, ya kabahat işlemek için namaza durulmaz, adam gibi, demin anlattığım gibi kılacağın zaman namazı bitir; “Vallahi billahi Allah ile konuştum de” doğrudur. O yemin kefaret istemez.

Öldüğümde Bayram Yapın

Salat-ı nefisten kurtulduğu zaman, salat-ı cismin üst başlarında, salat-ı kalbin altlarında, başlangıç Tekbir’ini; “Allahu ekber” der-demez Allâhu Teâlâ kıbleden tecelli eder. Her zerrende hissedersin. Kesinlikle gözün yaşarır. Ve Cenab-ı Hak bir kutsi hadiste; “Ben’im korkumdan gözünden bir damla akıtan mümini ateşe sokmam” diyor. Ama o namaz ve o gözyaşı lazım. Biz dünya için ağlarız, haykırırız. Yahu ben vasiyet etmişim, “Düğün, bayram yapın ben öldüğüm zaman. Ben zindandan çıkıyorum”.

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz; “En büyük ödül, ölmektir mümin için!” diyor. “Bağıra çağıra ağlamak, şeytan anırmasıdır” diyor.

———————————————

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#hilim #ilim #gayret #dunyahayatı #gözyaşı #nefstezkiyesi #nefisterbiyesi #nefsintezkiyesi #nefistezkiyesi

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız