Ayetel Kürsi – Farzdan Sonra Ayetel Kürsi Okumanın Hikmeti – İsm-i Azam’dan Olan Esma’lar – Hz. Musa Son Dersini Kimden Aldı?- Şeytanın Doğru Söylediği Birkaç Olay

0
674

Ayetel Kürsi’de; “Hayy ve Kayyum” var.

Şimdi; “Hayy ve Kayyum”un farkında değilsiniz siz. “Hayy” ve Kayyum”un farkında olsanız, sema yaparsınız. Beni yalınayak, kışın dize kadar paçaları sıyırıp, şu ölmüş tarlalarda çok koşturmuştur bu “Hayy ve Kayyum”.

Şimdi; “Hayy” derken, “Hayy Hayy Ya Hayy”. Hayat kimin? Allah’ın. Önü ve arkası yok, başı ve sonu yok. Bu hayat sahibi, bu “Hayy” Esma’sından kendisinin hayatı var olduğu için nelere hayat vermiş bir düşüneceksin. Dünyadaki 6 milyar insanı düşüneceksin. Dünyadaki 10 milyar hayvanı düşüneceksin, 50 milyar belki. Belki trilyonlarca böcek… Hayat verdiği nebatatı düşüncen, hayat verdiği sudaki hayvanatı düşüneceksin bir “Hayy” Esma’sını çekerken.

Bu Dünya, kâinatın içinde bir toz parçası, sonra Dünyayı açacak sonra meleküt âlemlerine gideceksin… Her yağmur tanesini bir melek indiriyor, Kıyamet’e kadar sıra gelmiyor ona. Hayat verdiği meleküt âlemi düşüneceksin…

Diğer âlemleri, Berzah’ı düşüneceksin, ruh âlemini düşüneceksin, nefisler âlemini düşüneceksin ve yayılacaksın sonra kâinata… Güneşler, aylar, burçlar bilmem neler… Bir “Hayy” Esma’sı bak nerelere yayılıyor. Hayat verdi her şeye, şu büyüklüğe bak!

Kayyum” diyorsun arkadan, daha büyük iş. Her şeyi tutan, dik kubbeleri tutan, ayları, güneşleri, senin dönen Dünyayı yörüngede tutan, her kum tanesinin karşılığı 100 milyar yıldızı gökte tutan, cennetleri, cehennemleri her şeyi yerinde tutan.

Abdülkadir Geylani Hazretleri; “Hayy ve Kayyum; İsm-i Azam’dır” diyor.

Salatu selam Efendimiz diyor ki; “Kim her farz namazından sonra, namazın sonunda değil bak, farz namazından sonra selam verir sağa sola, bir Ayetel Kürsi okursa, onun cennete girmemesine tek sebep; dünya hayatında olmasıdır.”

Ama insanlar, “Ben, ben, ben, ben, ben yaptım, ben tuttum, ben attım, ben kazandım, ben kafamı çalıştırdım,ben, ben bilmem ne…”

Hz. Musa son dersini kimden aldı? Bilmiyorsun değil mi? Sen biliyor musun? Şeytandan! Evet. Allah onu yetiştirdi, Hızır’a kadar yolladı ve dedi ki; “Ya Musa, son dersini şeytandan alacaksın git, felan yerde seni bekliyor” dedi. Koca Ulü’l Azm Peygamber şeytana gitti. Şeytan bir kelime konuştu, bin yıl düşünürsün. Şeytan ömründe 3-4 sefer doğru söylemiştir, birisi de budur. Bin yıl düşündürecek bir söz söyledi Musa’ya son dersinde.

“’Ben, ben, ben’ deme! Ben gibi olursun!” dedi.

Şuna bak. Şeytandan. Dikkat et. Anlayabildiniz mi?

“Ben, ben, ben… deme! Ben gibi olursun,” dedi.

Söze bak abi, derse bak. Bunları bilmemiz lazım. Dehşetli bir kelime. Benlikten çıkmazsak, şeytan da çıkmadı şeytan oldu. Dediği bu yani.

“Ben, ben, ben deme, ben gibi olursun.”

Musa son dersini Ulü’l Azm Peygamber, şeytandan aldı. İnsan dersini nereden alır? Allah sana dersin nereden verir? Rab; terbiye eden, yetiştiren, olgunlaştıran, kemâlata erdiren demektir. Bak, Allah bu sistematize olayda kimi sebep kılacak, gerekirse, şeytanı da kılıyor. Şeytanın 3-5 sefer doğru söyledi. Bu da milyonlarca yıl hayatındaki doğrularından biri de budur.

Bir kerede Hira’da doğru söyledi, dayak yedi. İnsan kılığında gözüküyor. Birkaç tokat yedi. “Ulan salak, yuvası bozulmamış, güvercin yumurtadan kalkmamış, burada olur mu?” dedi. “Doğru söyledim ama dayak yedim” diyor. Böyle doğru söylemelerinden biridir. Halbuki orda ne güvercin vardı, ne yumurta vardı, ne ağ vardı. Allah onların beyinlerine yerleştiriyor. Ama işte bu zahir kısmı, batına girdiğinde bunların hiçbiri yok. Allah onların gözlerine yerleştirdi, beynine yerleştirdi, öyle gördü. Allah için zor mu?

“’Ben, ben, ben’ deme, benim gibi olursun.” Kendisinin nasıl olduğunu biliyor şeytan.

Şimdi Allah razı olsun. Ben 15 senedir söylerim; “Benlikten çıkın, benlikten uzak durun. Benlik puttur”. Benlik ile hiçbir yere varılmaz. Benlik, nefsin en büyük zaaflarından biridir. Biz dervişiz ya! Bizim benlikten muhakkak çıkmamız lazım. “Sen bensin, ben senim ya!” nasıl demiştim bir şiirde Ya Rabbi?

 Ne Musa vardı ne de İbrahim,

 Ne suç işleyen ne de bir hakim.

 Ne bir hastalık ne de bir hekim,

 Vahdet-i vücutta birdik Efendim.

“Müminler ancak kardeştir!” diyor Allâhu Teâlâ.

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#AyetelKürsi #İsmiAzam #Hz.Musa #Hızırkıssası

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız