“Allah’ı Seviyor musunuz?” Diye Sorulursa… İçindeki Doğru Mizan – Cebrail (A.S.) İle Sohbet Edersin! – Neden Hal Yok?

0
864

Büyük Veli’ler, Allah dostları öyle der:

“Size sorulursa ‘Allah’ı seviyor musunuz?’ diye sükut edin, ‘Evet’ derseniz yalancısınız. ‘Hayır’ derseniz fasık olursunuz.”

Yani, Cenab-ı Hakk’ı sevmek fazilettir, O’ndan korkmak da öyle.

Yani artık Allâhu Teâlâ’yı sevmeyi öğrenmemiz lazım. “Allah!” deyince içinizde bir yerler burkulmalı. Ne zaman? 15 yıl oldu. Elhamdülillah, derslerimiz aldı gitti bir yerlere kadar ama artık bu hali görmek istiyorum herkesin üzerinde. Artık hal ehli olalım, kal ehli değil. Gerek namazda gerek diğer şeylerde kemalat, hikmet, artık hikmet alnımızdan girmeli. Çünkü; hikmetle bakan göz baktığını görür.

Allâhu Teâlâ nereden “bak” diyorsa, oradan bakarsan, Allâhu Teâlâ’nın “gör” dediğini görürsün. Allâhu Teâlâ’nın “bak” dediği yerden bakmazsan, Allâhu Teâlâ’nın “gör” dediğini asla göremezsin. Çağımızın insanlarının hiçbiri Allâhu Teâlâ’nın “bak” dediği yerden bakmıyor. Ha bir avuç insan vardır koca memleketin içinde, o noktadan bakan, doğruları gören…

Onun için Allah razı olsun. Cenab-ı Hak’ı sevmeyi ve korkmayı öğreneceğiz. Benliği sorgulayacağız. Yani meyletmelere bir set koyacağız, nefis her şeye meyleder.

Nefis. Allâhu Teâlâ nefsi yarattı. Ve ona sordu; “Sen kimsin? Ben kimim?”

“Sen sensin. Ben benim!” dedi.

“Ene ene, ente ente.”

Ondan sonra, Cenab-ı Hak onu yaktı, kavurdu, cezalandırdı. Neler yaptı. İnadından vazgeçiremedi. Açlıkla yola geldi. Aç bırakınca “Sen, benim Rabb’immişsin” dedi. İşte böyle bir pisliği, biz içimizde taşıyoruz. İçimizde iki kardeş var; biri kafir, biri mümin. Ruh mümindir, nefis kafirdir. Biz nefsi büyük düşman olarak kâale almıyoruz. Halbuki; seni nefis, adım adım ebedi ateşe götürüyor. 

Peygamber salatu selam Efendimiz diyor ki:

“Hakiki mücahit, nefsiyle mücadele edendir.” Düşmanla savaşmaktan daha büyük savaş nefsinle savaşmak. Biz bunu kaâle almıyoruz. “Nasılsa biz istediğimizi yapıyoruz.” Biz istediğimizi yapmıyoruz. Biz o ne isterse onu yapıyoruz, biz Allah’ın bak dediği yerden, bakmıyoruz. Nefsin bak dediği yerden bakıyoruz, nefsin bak dediği yerden bakıyoruz. Onun içinde Allah’ın gör dediğini, göremiyoruz.

E şimdi Allah razı olsun. Bakın acıkınca, yemek için dört nala koşarız. Karımız varsa bir şeyler için dört nala koşarız. Bakın! Çalışmak için, para kazanmak için, bilmediğimiz etmediğimiz bir şey yok. Kendi hayatımızı sorgulayalım yani. Vakti gelince traş olmaktan, aynanın karşısında süslenmekten, güzel giyinmekten tutta…  Hepsi nefsin arzuları, bunların tamamı. Nefis güdüyor seni oralarda. Hadi namaz saati geldi, “Biraz sonra, biraz sonra…” Sonra keraat vaktine kalır. Ya sünneti terk eder, farzı kılarsın. Ya nefsin her istediğinden zevk alıyorsun da neden namaz zor geliyor? Neden zikir zor geliyor, bunu bir sorgulasana!

Nefis neyi istiyorsa, o yanlış. Nefis neyi istemiyorsa, doğru olan o. Mizan bu. Sendeki tartı bu. Doğru tartı da bu. Onun için Allah razı olsun.

Bugün biz… Şunu kesinlikle söylüyorum. Bugün biz benliğimizi sorgularsak, meyletmelere mani olursak aynen böyle Cebrail’le oturup muhabbet ederiz. Cebrail gelir, oturur karşına, muhabbet ederiz. Ama edemiyoruz. Çünkü bir insan 10 sene, 15 sene vird çekmişse ki o Allah’ın has kullarından oldu. O, Peygamber (s.a.v.) Efendimizin ev halkı gibi oldu. Ama o hali göremiyorsun üzerinde. Hiçbirimizde bu yok. Neden? Olması lazım, bu dersin karşılığı bu.

Bugün birinci seyri sülüğü bitiren kişi Veli’dir. Hem de baya babayiğit Veli’lerdendir. Bunun üzerinde birçok hal olması gerekir. Ha yine Veli, hal olsa da olmasa da. Kaybettiği bir şey yok ama o görüntüde değil, hikmeti yok!

İşte bu nedir? Nefsimize hep hicaplar iniyor, neden? Onun arzularından, isteklerinden, egosundan, hırsından, tamahından. Valla para olunca Everest’in tepesinin bilmem neresine tırmanıyoruz. Ama Allah rızası olunca…

“Ya bir başkası yapsında ben başka zamana inşallah, maşallah…” Ömür tükenip gider… Halimiz bu.

 

———————————————————————————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#Allah #Allahuteala#Allahsevgisi #Allahısevmek #Allahıseviyormusun #Hz.Cebrail #Cebrail #Cebrailigörmek #dogrumizan #halehli  #seyrusuluk #seyrisuluk #tasavvufsohbetleri

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız