Zilhicce Ayının Faziletleri

0
714

Zilhicce’nin ilk 10 günü, Ramazan ayından da Kadir Gecesi’nden de, hepsinden üstündür. Hiçbir gün, hiçbir şekil onun yerini almaz.

“1 Allah” deyince, “720 Allah” yazılıyor. 1 rekât namaz kıldığın vakit, 720 rekât namaz yazılıyor.

Mesela; “Sübhanallahi velhamdu lillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber”. Bunu bu ayda 100 defa okuyan insan; 100 deve kurban edip etini dağıtmış gibi, 100 tane savaşa gireni hazırlayıp giydirmiş gibi ecir alıyor.

Bu ayda cuma, cumartesi, pazar oruç tutana 970 senelik oruç yazılıyor. Kabul olmuş oruç. Tuttuğun oruç kabul olur olmaz bilemezsin. Bu öyle bir aydır Zilhicce. Bu ay sonuna kadar Allah’ın haram aylarda en değer verdiği ay. Ondan sonra Muharrem gelir, o da haram aydır. Birde üç ayların ilk ayı haram ayıdır Recep ayı. O haram aylarında ibadete çok büyük mükâfatlar veriyor Allah.

Mesela; “Kebiren la ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehul mülkü ve lehul hamdu, yuhyi ve yümîtu ve hüve ala kulli şeyin kadir.” Bu ayın gecelerinden veya gündüzlerinden birinde kim 100 defa okursa Allah diyor ki; “Firdevs cennetini ona hediye ediyorum”. Firdevs Cenneti, Cennetlerin en makbulü.

Bu ay o kadar değerli bir ay.

Mesela; her gün vird çektiniz. Bunlar hep 720 kat olarak yazılıyor. Zaten onlar sizi ötede ağa yapacak. Şimdi burada onun karşılığını görmüyorsun ama ötede bunlar karşına çıkacak hepsi.

Onun için çok değerlidir, Kadir Gecesi gibidir o 10 günün her gecesi. Ramazan ayında bir Kadir gecesi var. Tutturursun tutturamazsın ille şu gün diye bir şey yok ama bunda kesin belli. Bu Zilhicce’nin 10 gecenin 10’u da Kadir Gecesi gibi. Ama bu ayın daha 20 günü var arkada. O 20 gün bu kadar efdal değil. Gene diğer şeylere göre çok efdal.

Ve bu ayda günahta işlemeyeceksin. Günah da 720 kat fazla yazılır. Birine sövdüysen 720 tane sövme yazılır. Nasıl ecirde 1 rekât namaza 720 rekat namaz yazılıyorsa. Bazı şeylere bakın! 3 günlük oruca 970 yıl  kabul olmuş oruç  veriyor Allah.

Yani bu haram aylarda diline de, gözüne de sahip olacaksın. Yapabildiğin kadar da ibadet yapacaksın. Çünkü dünya ahiretin tarlasıdır. Burada ekersen, orda biçersin.

Not: 2024’nin Zilhicce ayı, 1’inci günü 7 Haziran, 10’uncu gününde eda edilen Kurban Bayramı ise  17. Haziran 2024’te başlayacaktır.

 

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#sohbet #sufi #sofi #Zilhicce #zilhicceninfaziletleri

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız