Miraç Kandiline Özel İbadet Ve Dua (Recep Ayının 27. Gecesi)

1
1558

Recep ayının 27. gecesi olan Miraç Kandili ve ertesi gün yapılabilecek namaz, zikir ve dua şu şekildedir:

100 adet Sübhânallâhi velhamdulillâhi velâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber velâ  havle velâ kuvvete illâ billâhil Aliyyül Azim

100 adet Estağfirullah el Azim

100 adet Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali Seyyidina      Muhammed şeklinde salavat.

Ardından  10 rekat namaz kılınır. Bu 10 rekat namazda:

Niyet: Niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için namaz kılmaya şeklinde söylenir.

Her 2 rekatta bir selam verilir. 2 rekatlık namazda sabah namazının sünneti gibi kılınır. Rekatlarda okunan Zammı sûre olarak istenilen bir şey okunur. İlla şu sûre yada şu ayetler okunacak diye bir şey yoktur. Ancak Zammı sûre yerine İhlas Sûresi okumakta çok eftaldir. Çünkü İhlas Sûresi tecdid-i iman gibidir.

27. gecesi veya günü, gece de yapılır, gündüz de yapılır (kerahat vakti dışı). Gece yarısından sonraki ibadetler çok değerlidir Allah katında, ondan sonra, o anda 80 senelik kabul olmuş ibadet yazılıyor sana, cehenneme haram kılınıyorsun, cennete girmen vacip oluyor ve duan kabul, makbul oluyor.

Namazda bittikten sonra kişi dünya ve ahiretlik murad ettiği mübah şeyleri Allahtan diler. Duasının mutlak kabul olması umulur. Ahiret için de dünya için de yaptığın duaya Allâhu Teâlâ ne yapıyor, icabet ediyor.

Duadan sonra 300 defa Salavat getirilir. Salavat Esselamü aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetullahi ve berakatühu şeklinde getirilir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Miraca çıktığında Cenab-ı Hak’kın huzuruna geldiğinde Et-Tahiyyâtü li’llâhi ve’s-salavâtü ve’t-tayyibât dedi.

Cenab-ı Hak, Peygamber Efendimize; Esselamü aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetullahi ve berakatühu” dedi.

Peygamber Efendimiz, Cenab-ı Hak’ka; Es-selâmü aleynâ ve alâ ibâdi’llâhi’s-sâlihîn dedi.

Sonra Cebrail (a.s.) ve tüm gök ehli melekler; Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlüh diye Kelime-i Şehadet getirdiler.

Tahiyyat Cenab-ı Hak ve Peygamber Efendimiz’in Miraç’ta karşılıklıklı konuşmasıdır. Esselamü aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetullahi ve berakatühu Cenab-ı Hak’kın Peygamber Efendimize getirdiği salavattır. Bu sebeple çok efdaldir. Bu Salavatın getirisini  kalan ömrümde anlatsam bitiremem. O kadar büyük bir getirisi var. Bir ikincisi de Allah’ın buyruğunu da yerine getirmiş oluyorsun. Allah buyuruyor ki; Allah ve melekler, peygambere salat getirir, sizde getirin. Bu emri de yerine getiriyorsun. Salavatın çok çeşidi var ama en makbulu  hangisi olur, Allah’ın getirdiği salavat olur.

Recep ayının komple getirileri ne anlatmayla biter, ne lisana sığar, ne kaleme sığar. Bu ayda makbul gecelerde var. Miraç Kandili 3. makbul gecedir bu ayda. Recep ayı baştan sona çok  makbul. Yani bu ayın getirisini koca ormanlar kalem olsa denizler mürekkep olsa yazıp, bitiremezsin. o kadar cömert o kadar Allah’ın lütfettiği aydır. Bu ayda çok az amel çok fazla şey getirir. Bu muhteşem ayda da 3 tanede gece var. Recep ayının başı, ortası ve sonunda. Baştaki Regaip Kandili, Recep ayının ilk perşembe gecesidir. İkincisi Recep ayının ortasındadır 14. günün gecesidir. Sonunda da 27. günün gecesi olan Miraç Kandili gecesi vardır. Cenab-ı Hak cümle müminlere bu muhteşem ayın getirilerinden yararlanmak nasip etsin inşaallah.

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#Kandillerdeyapılacak #Kandil #MiraçKandili #mirackandili #kandillerdekılınacaknamaz #murad #mübah #mirac #dua #ibadet #namaz #dinibilgiler #Allahuteala 

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız