Kabul Olunan Dua Nasıl Yapılır?

0
1268

Resullulah (s.a.v.) Efendimiz bir hadis-i şerifte; “O öyle bir duadır ki mutlak kabul olur” diye buyurdu. Ashap; “O nasıl duadır, Ya Resûlullah?” diye sorunca, “Günahsız bir ağızdan yapılan duadır” diye buyurdu. Ashap; “Ya Resûlullah, hepimizin günahları var” diye endişelince, Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “Bu dua bir müminin başka bir mümin için yaptığı duadır” dedi, ayrıca Allah’ın Resûlü; “Dua müminin silahıdır” diyor.  

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “Dua ederken ellerinizi omuz hizasında kaldırın” buyurmaktadır.

Öncelikle ellerimizi doğru bir şekilde kaldırmalıyız. Sonra duamızın başında ve bitiminde mutlaka salavat getirmeliyiz. Çünkü; Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz başka bir hadis-i şerifte; “Bir duanın kabulünü istiyorsanız, iki salavat arasına koyun” buyurmaktadır. Salavatı “Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammed” şeklinde getirmemiz daha eftaldir. “Ve ala ali” diye Resullulah (s.a.v.)in Ehlibeyt’ine de salavat getirilmez ise salavat eksik kalır. Salavat duayı Mevla’mıza taşıyan kargo gibidir. Mutlaka duamızın başında ve sonunda salavat getirmeliyiz. Şöyle düşünelim, bir resmi daireye dilekçe göndersek tarih, isim, imza en ufak bir eksik olsa dilekçemiz kayda bile sokulmaz. Bizim Âlemlerin Rabb’ine ihtiyacımızı bildiren dilekçe olan duamız eksik olsa, muradımız hasıl olur mu bir düşünelim!

Yağmur duasına çıktıklarında etraftakiler Hz. Ömer’in sürekli tövbe ettiğini işittiler. Dayanamayarak, “Ya Emiril, müminin, biz yağmur duasına çıktık, sense tövbe ediyorsun!” diye sordular. “İyi de ben Allah’ın ihsan kapısını çalıyorum!” diye cevap verdi Hz. Ömer.

Salavat getirdikten sonra; “Estağfirullah el Azim, estağfirullah el Azim” diye   biraz tövbe istiğfar etmeliyiz. 

Ardından Âlemlerin Rabbi olan Cenab-ı Hakk’ın; “Ben’i çokça zikredin” buyruğunu yerini getirip, biraz zikir yapıp ardından dua etmeliyiz. Ancak dua ederken, mümin anne-babamıza tüm müminlere mutlaka duamızda yer vermeliyiz. Sonra meşru olan her türlü muradımızı Allah’tan dileyip, her türlü sıkıntımız için Mevla’mızdan yardım dileyebiliriz. Duamız bitince, duamızın başındaki gibi “Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammed” diyerek duamızı bitirebiliriz.

 

—————————————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz

#duanasıledilir #duaetme #kabuledilendua #eftadua #salavat #salavatınfazileti

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız