Cehennem Ehlinin Hali! – Kim İbret Alıyor? – Cehennemin Hakkı Ne Kadar?

0
3826

Hadis-i şerifte salatu selam Efendimiz; “Cehennem ehlinin, bir azı dişi Uhud dağı kadar olur” diyor. Bir azı dişi, bir Uhud dağı kadar olur… “Bedeni de Mekke ile Medine arası kadar olur. Derisi 4 metre 90 santim olur ve bu deriden günde 70 deri atar” diyor, “Yiyip içeceği kaynamış irindir veya zakkumdur” diyor.

İyi de kardeşim o sözü söyleyen Peygamber. O sözü söyleyen bir palavracı değil, yalancı değil… O sözü söyleyen sözlerin en iyisini, en doğrusunu söyleyen insan. Keza, Allah’ta bunu daha detaylı anlatıyor bize. O diyor; “Ne kötü dönüş yeridir.”

İşte cehenneme gidecekleri detaylı anlatıyor. “Kafirleri cehennemin kenarına dizeriz, aralarında şunu konuşurlar” diyor. Yani, Allah ve Resulü sözlerin en doğrusunu söyleyenler, bize bunları haber veriyor.

İyi de sen nasıl göze alıyorsun? Bir dişin Uhud Dağı kadar olacak. Niçin bu, azabın çok şiddetli olması için. Ve Allâhu Teâlâ, Mahkeme-i Kübra’da zaten; “Siz, nasıl dünyada Ben’i unuttuysanız, Ben’de sizi cehennemde öyle unuturum” diyeceğini Kur’ân’da defalarca Cenab-ı Hak kendisi anlatıyor.

İyi de kim ibret alıyor? Doludizgin gidiyor insanlık. “Sobaya parmağını sok” desen dayanamayan insan, feryat eden insan, Allâhu Teâlâ’nın “Ne kötü yerdir” dediği yere, doludizgin gidiyor. Şimdi bu nasıl bir akıldır ya, bu nasıl bir ahmaklıktır. Adama “Ahmak” desen, “Ben aklımı çalıştırıyorum” der, ee nasıl kafa çalıştırmadır ki bu?

Ayet-i kerimede öyle diyor; “Canı çıkasıca kafirler, ne kadar kafasızlar” diyor. Cenab-ı Hak, kullanıyor bak bu kelimeleri ama faydası yok.

100 kişinin 99’u gidiyor nereye? Ateşe.

Zaten hadis-i şerifte diyor; “100 kişinin 99’u ateşin hakkı” diyor.

Hz. Adem’e (a.s.) Mahkeme-i Kübra’da, Cenab-ı Hak der ki:

“Ya Adem, ateşin hakkını ayır bunlardan.” O da der ki:

“Yarabbi, kaçta kaçı?” İnsanların atası ya!

Cenab-ı Hak der ki; “100’de 99’u!” Bu hadiste bize anlatılıyor.

E bunu görüyoruz zaten. En azından bu artık son yani, Kıyamet geliyor. Nasıl her canlı ölecekse, dünyada ölecek. Böyle bir dönemde bari insanların ibret alması gerekirken, almıyor. Bütün araştırmalar, yeryüzünde ne kadar araştırma varsa, Kur’ân’ın atmosferinde birleşiyor.

Bakın doktorlar yıllardır “Aman ha, tereyağı yemeyin, aman ha yumurta yemeyin, yoğun kolesterol var, falan var, fişman var…” derken bugün; “Aman ha tereyağı yiyin. Bak, kolesterolü öldürücü muazzam bir şey bulundu içinde.”

Peygamberimiz (s.a.v.) 1400 yıl önce diyor:

“Sığırın sütü ve yağı şifadır, eti marazattır” diyor.

Ne oldu? Araştır, araştır, araştır Peygamberin sözünde buluşuyorsun. Bir tanesi yanlış çıksa ya söylediklerinin! Bir tanesi yanlış çıkmıyor ama yine insanoğlu itibar etmiyor. Bunu anlamakta zorluk çekiyor insan. Her dediği o gün için, o zamanlarda araştıran mı var, şu mu var, bu mu var?

 

—————————————–

NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz.

#HzMuhammed #hadis #etyemek #et#kollestrol #cennet #cennetehli #cehennem#zakkum #Uhuddagı

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız