2023 Safer Ayı Ne Zaman, Safer Ayında Kılınan Namaz Ve Tavsiye Edilen Zikir Nedir?

0
635

Safer Ayı Kılınan Namaz Ve Tavsiye Edilen Zikir

Safer ayı, hicri ayların ikincisidir. Muharrem ayından sonra gelir. Bu ayda birçok bela yeryüzüne iner. Bunlardan korunma umuduyla yine Rabbimize sığınmak elbette ki en doğrusudur. Çünkü Cenab-ı Hak bize; “Ey iman edenler, sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir. (BAKARA-153)” buyuruyor.

Safer ayının ilk ve son çarşamba gecesi kılınması gereken 4 rekatlık nafile bir namaz vardır.

Ayrıca Safer ayında 2 rekat olarak kılınan nafile namazda  vardır. Bu namaz 2 rekat olarak kılınır. Safer ayı boyunca herhangi bir gün kerahat vakti olmadığı sürece her vakit 2 rekatlık namaz kılınabilir.

Safer Ayında 4 Rekat Olarak Kılınan Nafile Namaz Nasıl Ve Ne Zaman Kılınır?

Safer ayının ilk ve son çarşamba gecesi; salı akşamı akşam ezanından sonra sabah namazına kadar kılınabilir. Bu namaz 4 rekat olarak kılınır.

Niyet: “Niyet ettim Ya Rabbi Senin rızan için namaz kılmaya” diye niyet edilir,

Allahu ekber” diyerek Tekbir alınır:

1’inci Rekat: Sübhaneke, Eûzu Besmele, Fatiha, 17 adet Kevser Sûresi,

2’inci Rekat:  Besmele, Fatiha, 5 adet İhlas Sûresi,

İlk Oturuş:     Ettahiyyatü,

3’üncü Rekat: Besmele, Fatiha, 1 adet Felak Sûresi,

4’ün Rekat: Besmele, Fatiha, 1 adet Nas Sûresi,

Son Oturuş:    Ettahiyyatü, Salli-Barik, Rabbena,

okunarak bu namaz kılınır.

Safer Ayında 2 Rekat Olarak Kılınan Nafile Namaz Nasıl Ve Ne Zaman Kılınır?

Bu namaz 2 rekat olarak kılınır. Namaz Safer ayı boyunca herhangi bir gün kerahat vakti olmadığı sürece her vakit kılınabilir.

Niyet: “Niyet ettim Ya Rabbi Senin rızan için namaz kılmaya” diye niyet edilir,

Allahu ekber” diyerek Tekbir alınır,

1’inci Rekat:   Sübhaneke, Eûzu Besmele, Fatiha, 11 adet İhlas Sûresi,

2’inci Rekat:   Besmele, Fatiha, 11 adet İhlas Sûresi,

Oturuş:           Ettahiyyatü, Salli-Barik, Rabbena,

Safer Ayında Tavsiye Edilen Zikir

Allah’ı zikretmek ibadetlerin en eftalidir. Bu ayda “La havle vela kuvvete illa billah zikrini çokça zikretmek tavsiye edilir. Herhangi bir sayıda olmadan akla geldikçe bu zikri bolca çekmek gerekir.

2023 yılı Safer Ayı 17 Ağustos’ta başlayacaktır ve 15 Eylül tarihinde sona erecektir. 2023 yılı, Safer ayının ilk çarşamba gecesi; 22 Ağustos 2023 Salı gününün akşamıdır. Çünkü Hicri takvimde geceler günden önce gelirler. 2023 yılı Safer ayının son çarşamba gecesi de; 12 Eylül 2023 Salı gününün akşamıdır.

Safer ayında başımıza olası gelebilecek musibetlerden korunma umuduyla sıkça gücümüz doğrultusunda sadaka vermeye çalışmalıyız. Unutmayalım sadaka demek illa para vermekte değildir, bir çift güzel söz söylemek ya da tebessüm etmek ya da sokak hayvanlarına evde kalan yemekleri vermekte sadakadır. O nedenle sadaka olarak kimin neye gücü yetiyor, neyi yapabiliyorsa onu yapabilir.

——————————————-
NOT: Sohbetlerde işittiklerinizi veya okuduklarınızı kendi kendinize yapıp, vird haline getirmeyin, tasavvuf ehli iseniz Mürşid veya vekile danışmadan günlük zikir dersine ekleme ya da çıkarma da yapmayın. Ama arasıra yapılmasında da mahzur olmadığını da belirtmek isteriz. 

#saferayı #nafilenamaz #saferayınafilenamazı #zikir #namaz #dörtrekatnafilenamaz #ibadet #2023saferayı #saferayınezaman #saferayıneokuyalım

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız